منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • SEC از 11 نفر در یک طرح رمزنگاری 300 میلیون دلاری Ponzi اتهام می‌زند

SEC از 11 نفر در یک طرح رمزنگاری 300 میلیون دلاری Ponzi اتهام می‌زند

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

روز دوشنبه، کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) اعلام کرد که 11 نفر را به دلیل نقش آنها در ایجاد و ترویج یک هرم رمزنگاری ادعایی و طرح پونزی دستگیر کرده است. این کلاهبرداری بیش از 300 میلیون دلار از سرمایه گذاران جمع آوری کرد.

این پلتفرم که با نام Forsage شناخته می شود، به عنوان یک سیستم قرارداد هوشمند غیرمتمرکز به بازار عرضه شد. همچنین به میلیون ها سرمایه گذار خرد اجازه داد تا از قراردادهای هوشمند برای تجارت با یکدیگر استفاده کنند.

SEC ادعا می کند که قراردادهای هوشمند روی بلاک چین های اتریوم، ترون و بایننس همگی تقلبی بوده اند. با این حال، با توجه به SEC، این راه اندازی مانند یک طرح هرمی معمولی برای بیش از دو سال در زیر سطح عمل کرد.

عملیات فورساژ به “هرم کتاب درسی و طرح پونزی” تشبیه شده است.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار اپراتورهای Forsage را متهم کرد، یک طرح بازاریابی چندسطحی ادعا شده که وعده می داد بازدهی کلانی برای سرمایه گذاران به همراه داشته باشد. کاربران فورساژ با استخدام افراد جدید برای پیوستن به کلاهبرداری ادعایی که برای بیش از دو سال اتفاق افتاد، سود دریافت کردند. علاوه بر این، Forsage متهم به استفاده از پول سرمایه‌گذاران جدید برای پرداخت به سرمایه‌گذاران قبلی است، همانطور که در کلاهبرداری‌های Ponzi معمول است.

بر اساس بیانیه ای که روز دوشنبه منتشر شد، فورسیج بیش از 300 میلیون دلار را از سرمایه گذاران خرد در سراسر جهان، از جمله ایالات متحده، به منظور غیرقانونی به دست آورده است. چهار بنیانگذار این سازمان و چند نفر دیگر به ترویج این کلاهبرداری نه رقمی متهم شدند.

Forsage از طریق پلتفرم پشتیبانی خود از ارائه راهی برای تماس افراد با شرکت خودداری کرد. این شرکت همچنین هیچ نظری ارائه نکرد. سازمان دیده بان اتهاماتی را علیه چهار نفر از یازده نفر مطرح کرده است. مکان فعلی آنها نامشخص است. طبق گزارش SEC، آنها قبلاً در روسیه، جمهوری گرجستان و اندونزی ساکن بودند.

فورساژ در سال 2020 توسط چهار نفر تأسیس شد: ولادیمیر اوخوتنیکوف از گرجستان، جین دو، مستعار لولا فراری از اندونزی، میخائیل سرگیف و سرگئی ماسلاکوف از روسیه. شرکت تجزیه و تحلیل Dapp Dune Analytics می گوید Forsage به سرعت به یکی از محبوب ترین برنامه های غیرمتمرکز (dapp) در بلاک چین اتریوم تبدیل شد که در نتیجه یک چهارم پهنای باند و هزینه گاز شبکه افزایش یافت.

با این وجود، در حالی که کلاهبرداری هنوز عملیاتی بود، متهمان به تبلیغ آن از طریق ویدئوهای یوتیوب و راه های دیگر ادامه دادند. دو متهم که نه تقصیرشان را پذیرفتند و نه انکار کردند، به شرط کسب اجازه دادگاه، با رسیدگی به دعاوی موافقت کردند.

یک کانال یوتیوب که ظاهراً کانال رسمی Forsage است، بیش از 170000 بازدید و حدود 6500 مشترک دارد. این شامل ویدئوهایی است – که بیشتر آنها حدود یک دقیقه طول می کشد – از افرادی که در مورد چگونگی تأثیر فورسیج بر زندگی آنها بحث می کنند.

در همین حال، طبق وب سایت فورسیج، این شرکت بیش از 2 میلیون شرکت کننده را جذب کرده است. این سایت ادعا می کند که در روز گذشته، حدود 2500 نفر به عضویت Forsage درآمده اند و این برنامه بیش از 1.35 میلیارد دلار ارزش داشته است.

SEC مسیر جدیدی را در مقررات ارزهای دیجیتال در پیش می گیرد

SEC همچنین سه مروج آمریکایی را که Forsage را در پلتفرم های رسانه های اجتماعی خود تبلیغ می کردند، متهم کرده است. نام آنها در اطلاعیه کمیسیون ذکر نشده است. دو متهم دیگر نیز که ادعاهای خود را نپذیرفتند و انکار نکردند، مسئولیت را پذیرفتند و با موافقت دادگاه با رفع اتهام موافقت کردند.

در حالی که سازندگان فورسیج در خارج از ایالات متحده مستقر هستند، آمریکایی‌هایی که در ایلینویز، می‌سی‌سی‌پی، کنتاکی و فلوریدا زندگی می‌کنند، توسط ناظر مقررات متهم به کمک به ترویج این طرح شده‌اند.

به گفته کارولین ولشانس، سرپرست موقت دارایی های رمزنگاری و واحد سایبری SEC، که بر این تحقیقات نظارت داشت.

همانطور که در شکایت ادعا شده است، فورساژ یک طرح هرمی متقلبانه است که در مقیاس گسترده راه اندازی شده و به طور تهاجمی برای سرمایه گذاران عرضه شده است.[…] کلاهبرداران نمی توانند قوانین فدرال اوراق بهادار را با تمرکز طرح های خود بر روی قراردادهای هوشمند و بلاک چین دور بزنند.

کارولین ولشانس

در ژانویه 2020، Forsage تأسیس شد و تنظیم‌کننده‌های بسیاری از کشورها تلاش کرده‌اند آن را طی چند ماه آینده تعطیل کنند. بازوی کمیسیون بورس و اوراق بهادار فیلیپین در سپتامبر 2020 دستور توقف و توقف را علیه فورساژ صادر کرد. علاوه بر این، در مارس 2021، کمیسر اوراق بهادار و بیمه مونتانا به دنبال آن بود که آن را تحت قانون قرار دهد.

Crypto Crusaders، گروهی از علاقه مندان به ارزهای دیجیتال، اینفوگرافیک هایی را تولید کردند که مدعی بودند «چرا Forsage یک طرح هرمی نیست!» را افشا می کند. و آنها را در شبکه های اجتماعی پخش کرد.

سارا تیسن، کارلوس مارتینز، رونالد دیرینگ، چری بوون، و آلیشا شپرد، هر یک از «کریپتو صلیبی‌ها» به تقلب و عرضه و فروش اوراق بهادار ثبت نشده متهم شده‌اند. ساموئل الیس و مارک هملین، که فیلم‌های یوتیوب در تبلیغ فورساژ را تهیه کردند، نیز متهم شده‌اند.

شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار علیه بقیه مروجین و 4 بنیانگذار، به دنبال تخفیف دستوری، انفصال، جریمه و مجازات های مدنی است. به روز رسانی امروز آخرین اقدام نظارتی SEC در مورد یک پروژه یا تجارت رمزنگاری است که توسط اخبار این هفته تأیید شده است.

ناظر مالی مقررات اخیراً به طور فزاینده ای در اجرای قانون رمزنگاری فعال شده است. آژانس و وزارت دادگستری اوایل این ماه یکی از کارمندان سابق کوین بیس را به دلیل تجارت داخلی متهم کردند. همچنین کوین بیس را به ارائه اطلاعات طبقه بندی شده به مشتریان متهم کرده است.

علاوه بر این، گری جنسلر، رئیس SEC، هفته گذشته اظهار داشت که مبادلات رمزنگاری باید به همان شیوه مبادلات اوراق بهادار تنظیم شوند و «هیچ تمایزی» بین این دو یافت نشد.

با این حال، پیشنهاد SEC در بخش کریپتو به خوبی مورد استقبال قرار نگرفته است، زیرا بسیاری از رهبران صنعت، قانونگذاران و سایر رگولاتورها آن را به دلیل “تنظیم از طریق اجرا” محکوم کردند.