منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • OptiFi: DEX مبتنی بر Solana به دلیل خطای برنامه نویسی 661000 دلار ضرر می کند

OptiFi: DEX مبتنی بر Solana به دلیل خطای برنامه نویسی 661000 دلار ضرر می کند

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

به روز رسانی های معمول گاهی اوقات کشنده هستند، به همین دلیل است که توسعه دهندگان به طور مرتب به روز رسانی برنامه ها را بررسی می کنند. گاهی اوقات یک خطای کوچک باعث زیان بزرگی به کل سیستم می شود. در مورد DEX مبتنی بر Solana، OptiFi که بیش از 661000 دلار به دلیل یک خطای برنامه نویسی ضرر کرد، همین اتفاق افتاد.

با توجه به به روز رسانی های موجود، سیستم در اثر بسته شدن تصادفی به طور ناگهانی متوقف شد. تیم توسعه با خطا مواجه شد و بعداً دستورات آنها ناخواسته شبکه اصلی برنامه را خاموش کرد. خطای مذکور منجر به قفل شدن تمام وجوه در شبکه اصلی شد که دسترسی به آن امکان پذیر نبود. بعداً، تیم آنها تأیید کرد که DEX مذکور دیگر در دسترس نیست.

در اینجا مروری کوتاه بر مشکلی است که برنامه OptiFi مبتنی بر Solana با آن روبرو شد و عواقب آن.

به روز رسانی های معمول OptiFi و خطاها

OptiFi برای یک به‌روزرسانی معمولی تنظیم شده بود زیرا تیم توسعه در حال کار بر روی به‌روزرسانی‌ها بودند. توسعه دهندگان یک اشتباه گران قیمت را مرتکب شدند که بعداً منجر به اعلام بسته شدن DEX شد. این خطا منجر به قفل شدن مقدار زیادی USDC شد. OptiFi یک صرافی غیرمتمرکز است که به کاربران امکان داد و ستد گزینه ها را می دهد.

پس از مرگ می گوید که تیم تلاش کرد تا پروتکل را در 29 اوت ارتقا دهد. این عملیات بیشتر از حد انتظار طول کشید و به دلیل تاخیر غیرضروری سقط شد. به زودی آنها متوجه شدند که فرآیند در جهت درست پیش می رود، زیرا یک بافر ایجاد شده است. همچنین OptiFi حدود 17.02 SOL را انتقال داده بود که تیم سعی کرد آن را برگرداند. معکوس کردن فرآیند با هدف بازیابی توکن های SOL انجام شد.

مانور آنها موفقیت آمیز بود، اما هیچ نتیجه ای نداشت. بلکه مشخص شد که این برنامه برای همیشه بسته شده است. گزارش پس از مرگ می گوید دلیل از دست دادن و خاموش شدن دائمی این برنامه دستور “بستن برنامه سولانا” است. توسعه دهندگان اسناد Solana را درخواست کردند تا کاربران را از مشکل احتمالی آگاه کنند.

خسارات ناشی از خطا

از آنجایی که برنامه OptiFi بسته شده است، آسیب زیادی وارد کرده است. طبق اطلاعات موجود 95 درصد وجوه متعلق به اعضای تیم بوده است. ضمن اینکه ضرر و زیان کاربران به زودی جبران خواهد شد. بازه زمانی ارائه شده برای بازپرداخت وجوه تقریباً دو هفته است. این تیم همچنین اعلام کرد که شرکت کنندگان مسابقه OptiFi AMM تحت تاثیر قرار نگرفته اند و برندگان در 5 سپتامبر اعلام خواهند شد.

تیم OptiFi مسئولیت کامل ضرر و زیان را بر عهده گرفته است. آنها همچنین گفتند که هر استقرار نیاز به یک فرآیند دقیق دارد و نمونه آنها به دیگر توسعه دهندگان کمک خواهد کرد. برآورد زیان آنها نشان می دهد که مبلغ قفل شده حدود 661000 دلار است. مثال مذکور نشان می دهد که پروژه های DeFi نباید در نتیجه گیری عجله کنند.

از آنجایی که وجوه غیرقابل برگشت هستند، توسعه دهندگان تمام ضررها را متحمل خواهند شد. اگرچه قالین کشی و سایر خطرات مربوط به پروژه های DeFi وجود دارد، اما این ضرر یکی از حوادث زیان منحصر به فرد است. ضرر ذکر شده به اطمینان از SOPهای مناسب برای استقرار کد در پروژه های DeFi کمک می کند.

نتیجه

پروژه DEX DeFi مبتنی بر Solana، OptiFi، به دلیل خطا در پیاده سازی کد، ضرر زیادی را متحمل شده است. تغییر مذکور در نتیجه مشکلاتی که در تکمیل فرآیند به وجود آمده بود. همانطور که توسعه دهندگان این فرآیند را متوقف کردند، منجر به خطاهای بعدی شد که منجر به از دست دادن مقدار زیادی در USDC شد. جزئیات موجود نشان می دهد که مبلغ 661000 دلار USDC به طور دائم در پروتکل قفل شده است.