منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • FTX در بریتانیا تحت آتش رگولاتوری قرار دارد. آیا مصرف کنندگان آن در خطر هستند؟

FTX در بریتانیا تحت آتش رگولاتوری قرار دارد. آیا مصرف کنندگان آن در خطر هستند؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

تنظیم کننده مالی بریتانیا در مسیر FTX قرار دارد. اداره رفتار مالی گفته است که صرافی ارزهای دیجیتال FTX ممکن است خدمات یا محصولات مالی را بدون مجوز خود در بریتانیا ارائه دهد.

FTX یکی از بزرگترین صرافی های رمزنگاری جهان است. امسال، با کمک به پلتفرم‌های دارایی دیجیتالی که با کاهش قیمت ارزهای دیجیتال دچار تزلزل شده‌اند، مشخصات خود را افزایش داده است.

در حالی که سایر صرافی‌های ارز دیجیتال تأثیرات زمستان کریپتوهای جاری را احساس می‌کنند، FTX به رشد خود ادامه داده است. در واقع درآمد آنها در سال 2021 با 1000 درصد افزایش به 1.02 میلیارد دلار رسید. و آنها هیچ نشانه ای از کاهش سرعت را نشان نمی دهند – حتی با شرایط فعلی بازار. انتظار می‌رود که پس از پایان سه ماهه اول با ۲۷۰ میلیون دلار، در سال ۲۰۲۲، ۱.۱ میلیارد دلار درآمد کسب کنند.

FCA می گوید FTX می تواند بدون مجوز در بریتانیا فعالیت کند

رگولاتورها در سراسر جهان هنوز در حال بحث هستند که چگونه کسب و کارهای ارزهای دیجیتال را به بهترین نحو تنظیم کنند. FCA در ماه ژوئیه اعلام کرد که قوانین جهانی برای حاکمیت بر شرکت‌های ارز دیجیتال بین‌المللی و پاک نگه داشتن بازارها الزامی است. FTX هنوز به ادعای تنظیم کننده مالی بریتانیا پاسخی نداده است.

تقریباً تمام شرکت‌ها و اشخاصی که خدمات یا محصولات مالی را در بریتانیا ارائه می‌دهند، تبلیغ می‌کنند یا می‌فروشند، باید توسط ما مجوز یا ثبت نام داشته باشند. […]این شرکت توسط ما مجاز نیست و افراد در بریتانیا را هدف قرار می دهد.

بیانیه FCA

علاوه بر این، فایننشال تایمز گزارش می دهد که FTX ارائه خدمات مشتقات ارز دیجیتال برای مشتریان خرده فروشی در بریتانیا را متوقف کرده است. پس از آن FCA منع فروش و توزیع محصولات مشتق ارزهای دیجیتال به معامله‌گران خرده‌فروشی را به دنبال داشت.

در همین حال، انتقاد FCA از FTX اولین باری نبود که زنگ خطر را در مورد یک شرکت ارز دیجیتال به صدا درآورد. سال گذشته، بایننس را مورد انتقاد قرار داد که قول داده بود در نتیجه با قانون مطابقت کند.

با تایید مقررات، بازوی اروپایی FTX، مستقر در سوئیس، جاه طلبی خود را برای ورود به بازار بریتانیا در اوایل سال جاری اعلام کرد. با این حال، چرخش فعلی رویدادها ممکن است برنامه های توسعه ای را که FTX داشت لغو کند.

امسال در آوریل، بریتانیا ثبت دارایی‌های دیجیتال خود را دائمی کرد. این مستلزم آن است که هر شرکتی که در داخل کشور فعالیت ارزهای دیجیتال انجام می دهد، استانداردهای ضد پولشویی FCA را رعایت کند. در حالی که برخی از کسب و کارهای بزرگ مانند Gemini، Kraken، و Crypto.com در ثبت هستند، برخی دیگر مانند FTX، Coinbase و Binance ثبت نشده اند، اگرچه همه اینها برای مصرف کنندگان بریتانیایی قابل دسترسی هستند.

FTX تحت قوانین رمزنگاری FCA قرار می گیرد

مقررات جدید متمرکز بر ارزهای دیجیتال در ژانویه 2020 وضع شد تا به FCA اجازه دهد بر مشاغل فعال در این فضا نظارت کند و مقررات AML و مبارزه با تامین مالی تروریسم را اجرا کند. سخنگوی FCA در ماه اوت این را توضیح داد:

ثبت موفقیت آمیز به شرکتی بستگی دارد که حداقل استانداردهای مورد انتظار ما برای جلوگیری از پولشویی و تامین مالی تروریسم را رعایت کند، و شاهد بوده ایم که تعداد زیادی پرچم قرمز جرایم مالی توسط کسب و کارهای دارایی های رمزنگاری که به دنبال ثبت نام هستند، نادیده گرفته شده است.

FCA

اگرچه عواقب فوری برای نهادهای ثبت نشده ناشناخته است، FCA در اجرای خود ملایم نخواهد بود. ePayments انگلستان، یکی از بزرگترین ارائه دهندگان پرداخت الکترونیکی، در 13 سپتامبر تعطیل شد. این پس از دریافت سفارش از FCA به دلیل ضعف در کنترل جرایم مالی است.

کمیسیون تجارت فدرال (FTC) مانند سایر شرکت ها در هفته های اخیر شرکت را زیر نظر داشته است. در 19 آگوست، شرکت بیمه سپرده فدرال (FDIC) نامه ای اجرایی به FTX ارائه کرد که در آن ادعا می کرد مشتریان را در مورد برخی از خدمات مرتبط با ارزهای دیجیتال که تحت بیمه FDIC هستند گمراه کرده است.

طبق یک راهنمای FCA، ارائه دهندگان صرافی و کیف پول ارز دیجیتال باید در FCA برای نظارت بر ضد پولشویی ثبت نام کنند، اگر فعالیت دارایی دیجیتال آنها در بریتانیا انجام شود.

مقررات ارز دیجیتال چگونه بر سرمایه گذاران تأثیر می گذارد؟

FCA و سایر رگولاتورهای مالی در سراسر جهان تلاش کرده اند از مصرف کنندگان محافظت کنند و استانداردهایی را در بازارهای رمزنگاری تعیین کنند. با این حال، این مشکل بوده است، زیرا بسیاری از بزرگترین گروه ها در حوزه های قضایی خارج از کشور مستقر هستند. FTX و بایننس ثبت شده در جزیره کیمن، شعبه های آمریکایی را برای جلب رضایت مقامات ایالات متحده راه اندازی کرده اند، اما آنها همچنان به ارائه خدمات از پایگاه بین المللی خود ادامه می دهند.

اگر مشتریان بریتانیایی با FTX سر و کار داشته باشند، به همان حفاظت از مصرف کننده که در بریتانیا استاندارد است، دسترسی نخواهند داشت. این شامل طرح غرامت بازرس مالی و خدمات مالی است. اساساً، اگر مشکلی پیش بیاید، این مشتریان بعید است پول خود را پس بگیرند.

بسته به مقررات رمزنگاری کشور، سرمایه گذاران می توانند با عواقب قابل توجهی روبرو شوند. برای مثال، کشوری با قوانین سختگیرانه مبادله ارزهای دیجیتال ممکن است تجارت ارزهای دیجیتال را دشوارتر کند.

از طرف دیگر، فرض کنید کشوری قوانین رمزنگاری ضعیف یا ناموجود دارد. در آن صورت، ممکن است منجر به محیطی به سبک غرب وحشی شود که در آن سرمایه گذاران احتمال کلاهبرداری یا سایر پیامدهای منفی دیگر را دارند. به طور خلاصه، سرمایه‌گذاران باید قبل از سرمایه‌گذاری در هر کشوری، فضای نظارتی ارزهای دیجیتال را درک کنند.