منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • FTC می گوید که کلاهبرداری های کریپتو از سال 2021 بیش از 1 میلیارد دلار برای سرمایه گذاران هزینه داشته است

FTC می گوید که کلاهبرداری های کریپتو از سال 2021 بیش از 1 میلیارد دلار برای سرمایه گذاران هزینه داشته است

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

طبق گزارش کمیسیون تجارت فدرال (FTC)، بیش از 46000 نفر در کمتر از دو سال بیش از یک میلیارد دلار به دلیل کلاهبرداری های رمزنگاری از دست داده اند. بر اساس گزارش FTC منتشر شده در 3 ژوئن 2022، حجم کلاهبرداری های رمزنگاری از سال 2018 60 برابر شده است. آنها ادعا کردند که ناشناس بودن تراکنش های بلاک چین نیروی محرکه اصلی کلاهبرداری های رمزنگاری است زیرا هویت عامل آن ناشناخته است و تراکنش غیرقابل برگشت است.

کلاهبرداری های رمزنگاری بیش از یک میلیارد دلار ضرر به سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال وارد کرد

طبق گزارش های بازار، کلاهبرداری های رمزنگاری در صنعت مالی غیرمتمرکز در حال افزایش است. در بیانیه ای، FTC نشان داد که ساختار بخش مالی غیرمتمرکز، دری باز برای کلاهبرداری ها فراهم کرده است. طبق گفته FTC، کریپتو دارای چندین ویژگی است که کلاهبرداران را جذب می کند. هیچ بانک یا مرجع مرکزی دیگری وجود ندارد که تراکنش های تقلبی را شناسایی کند و در وهله اول از وقوع آنها جلوگیری کند. هیچ راهی برای پس گرفتن پول پس از تمام شدن وجود ندارد.

در سال گذشته، مشتریان 60 برابر بیشتر از سال قبل از دست دادند و میانگین ضرر فردی 2600 دلار بود. FTC خاطرنشان می کند که بیت کوین (70٪)، تتر (10٪) و اتر (9٪) از محبوب ترین ارزهای رمزپایه گزارش شده توسط افراد کلاهبرداری شده بودند. در پایان سال گذشته، کریپتوکارنسی‌ها همه‌گیر شدند، زیرا بیت‌کوین در ماه نوامبر به بالاترین سطح خود یعنی 69000 دلار رسید.

این واقعیت که نقل و انتقالات پرداخت در ارزهای رمزنگاری شده، مانند بیت کوین، غیرقابل برگشت است، یکی از جذاب ترین ویژگی های آنها است. این همیشه یک چیز مثبت نیست. بازپرداخت وجه نوعی ابزاری است که برای محافظت از مشتریان در نظر گرفته شده است که به آنها اجازه می‌دهد تا تراکنش را معکوس کنند، در صورتی که فکر می‌کنند به طور تقلبی برای چیزی که دریافت نکرده‌اند هزینه شده است. با این حال، این ویژگی برای تراکنش های رمزنگاری در دسترس نیست.

طبق گزارش FTC، بیش از نیمی از پاسخ دهندگانی که ارزهای دیجیتال را در کلاهبرداری های رمزنگاری از دست داده بودند، اظهار داشتند که این کار با یک تبلیغ، پست یا پیام در یک پلت فرم رسانه های اجتماعی آغاز شده است. بر اساس این گزارش، تقریباً از هر ده دلاری که در اثر کلاهبرداری در شبکه‌های اجتماعی از دست می‌رود، چهار دلار از طریق رمزنگاری بوده است که بسیار بیشتر از هر روش پرداخت دیگری است. طبق گزارش FTC، اینستاگرام، فیس بوک، واتس اپ و تلگرام محبوب ترین پلتفرم های رسانه های اجتماعی در چنین مواردی بودند.

FTC توصیه کرد از ایجاد سبد سرمایه گذاری خارج از کمپین های تبلیغاتی مبتنی بر رسانه های اجتماعی و هدفمند خودداری کنید. به گفته FTC، ترکیب رسانه های اجتماعی و ارزهای دیجیتال ترکیبی فرار برای کلاهبرداری است. علاوه بر این، گفته می‌شود که بیشتر کلاهبرداری‌های رسانه‌های اجتماعی به دلیل حساسیت مردم به وعده‌های دروغین، به عنوان فرصت‌های تجاری پنهان می‌شوند.

متداول ترین نوع کلاهبرداری رمزنگاری، احتمالات سرمایه گذاری ساختگی بود که بیش از 90 درصد از کلاهبرداری های رمزنگاری را تشکیل می داد. در سال 2021، FTC گزارش هایی مبنی بر 575 میلیون دلار از دست دادن تقلب رمزنگاری مرتبط با فرصت های سرمایه گذاری دریافت کرد. بسیاری از سرمایه‌گذاران گفتند که وب‌سایت‌ها و برنامه‌های سرمایه‌گذاری به آنها اجازه می‌دهند تا توسعه ارز دیجیتال خود را دنبال کنند، اما برنامه‌ها تقلبی بودند و تلاش برای بیرون آوردن پول شما دشوار بود.

هیچ بانک یا مرجع متمرکز دیگری وجود ندارد که تراکنش‌های مشکوک را علامت‌گذاری کند و سعی کند قبل از وقوع کلاهبرداری جلوی آن را بگیرد. این ملاحظات منحصر به تراکنش های رمزنگاری نیستند، اما همه آنها در دست کلاهبرداران هستند.

FTC

FTC به سرمایه گذاران رمزارز هشدار می دهد که با دقت در صنعت غیرمتمرکز تجارت کنند

کلاهبرداری های عاشقانه، که شامل وعده های فریبنده عشق یا ازدواج در ازای پول است، بخش قابل توجهی از گزارش های کلاهبرداری های رمزنگاری را تشکیل می دهد که مجموعاً 185 میلیون دلار ضرر دارد. بسیاری از این کلاهبرداران از طریق رسانه های اجتماعی یا برنامه های دوستیابی به افراد نزدیک می شوند. «کشتار خوک»، نوعی از کلاهبرداری در اپلیکیشن دوستیابی – که در آن مجرمان با قربانی رابطه ای ساختگی برقرار می کنند تا از آنها برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال فریب دهند – رواج بیشتری یافته است.

FTC می گوید که نوع دوم کلاهبرداری های رمزنگاری، کلاهبرداری های جعل هویت تجاری و دولتی است که ممکن است با ارتباطات ساختگی که ادعا می شود از سوی شرکت های فناوری مانند آمازون یا مایکروسافت است، آغاز شود.

مشتریان جوان تر احتمالاً فریب کلاهبرداری های رمزنگاری را می خورند. طبق گزارش FTC، افراد 20 تا 49 ساله تقریباً سه برابر بیشتر از افراد بالای 50 سال احتمال از دست دادن ارزهای دیجیتال را به یک کلاهبردار داشتند.

FTC به سرمایه گذاران کریپتو توصیه می کند که مراقب پیشنهادات تقلبی باشند زیرا سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال با بازده تضمین شده همراه نیست. آنها همچنین باید از معاملات تجاری که نیاز به خرید بیت کوین دارند اجتناب کنند. در نهایت، آنها باید مراقب حرکات عاشقانه همراه با یک پیشنهاد ارز دیجیتال باشند.

آخرین پیشرفت پس از چند هفته پر فراز و نشیب در بازارهای ارزهای دیجیتال صورت گرفت. شکست یک استیبل کوین وابسته به دلار آمریکا تا حد زیادی به رکود کل طبقه دارایی های کریپتو کمک کرد. علاوه بر این، اعتماد سرمایه گذاران به دنبال کاهش قیمت ضربه خورد که 500 میلیارد دلار را از ارزش بازار پاک کرد و به آن آسیب زد.

در بیشتر موارد، سرمایه گذاران بازار و همچنین سرمایه گذاران نهادی و خرده فروشی متعددی پول از دست دادند. علاوه بر این، هیچ گونه حمایتی از FDIC یا سایر حمایت های بیمه مصرف کننده وجود ندارد.

بازار ارزهای دیجیتال در ماه‌های اخیر با مشکلات متعددی مواجه شده است و چهره‌های برجسته از جمله کامرون و تایلر وینکلووس را مجبور به اخراج کارکنان جمینی کرده است. «زمستان رمزنگاری»، که دو میلیاردر بیت کوین آن را «فاز انقباض» نامیدند، «بیش از این با آشفتگی اقتصادی و ژئوپلیتیک کنونی تشدید شده است».

یادآوری این نکته ضروری است که مطالعه FTC تنها بخش کوچکی از آنچه واقعاً در دنیای ارزهای دیجیتال اتفاق افتاده است، است زیرا آژانس بر گزارش‌های دست اول ارائه شده توسط قربانیان تکیه می‌کند.

بر اساس یک مقاله FTC، تنها حدود پنج درصد از قربانیان کلاهبرداری رمزارز به یک آژانس دولتی اطلاع داده اند و تعداد بسیار کمی به FTC اطلاع داده اند. با محبوبیت بیشتر ارزهای دیجیتال، تعداد کلاهبرداری های بیت کوین افزایش یافته است. در سال 2019، Chainanalysis پیش‌بینی کرد که آدرس‌های غیرقانونی تقریباً 14 میلیارد دلار ارز دیجیتال دریافت کرده‌اند که تقریباً دو برابر مبلغی است که در سال 2020 به دست آمده است.