منو سایت

10 غذای آماده از 80 دقیقه AMA با Binance CZ

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

روز دوشنبه، بایننس یک AMA (هر چیزی از من بپرس) انجام داد. جلسه در توییتر، که در آن مدیر عامل Changpeng Zhao به سوالات نگران‌کننده‌ای در مورد Binance و صنعت ارزهای دیجیتال پاسخ داد. در زیر نکات کلیدی از جلسه 80 دقیقه ای AMA که بیش از 40000 شنونده داشت، آورده شده است.

بایننس در حال کار بر روی پروتکل Proof of Reserve با Vitalik Buterin اتریوم است.

مدیر عامل بایننس گفت، ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم، ممکن است ایده ای در مورد اینکه صرافی ها چگونه می توانند ذخایر خود را اثبات کنند، به دست آورده باشد. او گفت که بوترین در حال کار بر روی یک پروتکل جدید اثبات رزرو است و می‌خواهد بایننس اولین مورد آزمایشی پروتکل جدید باشد. ژائو گفت که تیم بایننس از نزدیک با بوترین در این زمینه همکاری خواهد کرد. جدول زمانی تخمینی تکمیل پروتکل ممکن است در «چند هفته» آینده باشد.

به یاد بیاورید هفته گذشته، بایننس پیشنهاد کرد که یک سند اثبات ذخیره درخت مرکل را به عنوان راه حلی برای بازگرداندن و ارتقای شفافیت و اعتماد در سراسر صنعت، که به نظر می رسد با توجه به سقوط FTX کاهش یافته است، ارائه دهد. در AMA، ژائو گفت که از سال 2014 به طور مشترک روی این راه حل خاص کار می کند.

ژائو افزود که این رویکرد اثبات ذخیره به یک حسابرس شخص ثالث نیاز دارد، اما متأسفانه «در حال حاضر شماره یک حسابرس شخص ثالث که نیاز دارد، مشغول است، زیرا همه در تلاش برای اثبات ذخیره هستند. ”

SAFU: بایننس از شرکت های دیگر وام نگرفته است

ژائو با صحبت در مورد ایمنی دارایی های کاربران در Binance، ادعاهای قبلی SAFU (صندوق دارایی ایمن برای کاربران) صرافی را تایید کرد.

به گفته وی، بایننس یک تجارت ساده را اداره می‌کند و هیچ وامی از شرکت‌ها نگرفته است، همچنین صرافی سرمایه‌گذاری خطرپذیری را دریافت نکرده است که در قالب وام، مبادله و سرمایه‌گذاری معکوس برگشت داده شده است. ژائو گفت: “ما وام نداریم، بدهی نداریم، به کسی بدهکار نیستیم.”

با حمایت از این ادعاها، او همچنین اظهار داشت که بایننس هرگز از پلتفرم یا دارایی های کاربران به عنوان وام به اشخاص ثالث برای مدیریت یا تولید بازدهی دریافت نکرده است. همچنین صرافی وارد معامله نمی شود. CZ گفت صرافی فقط از کارمزد معاملاتی کاربران سود می برد.

او اعتراف کرد که بایننس خدمات خاصی مانند برنامه مارجین را انجام می دهد که در آن پس انداز کاربران به معامله گران حاشیه و DeFi Staking وام داده می شود. با این حال، این وجوه هرگز صرافی را ترک نمی‌کنند و تمامی ریسک‌های مرتبط با خدمات توسط سیستم‌های بایننس مدیریت می‌شوند.

«هیچ چیز بدون ریسک نیست. مبادلات رمزنگاری ذاتاً مشاغل کاملاً پرخطر هستند. شما باید آنها را به خوبی اجرا کنید، باید امنیت را به خوبی انجام دهید، باید تعدادی از کارها را به خوبی انجام دهید. اما ما خودکفا هستیم. ما به هیچ مردم دیگری بدهکار نیستیم.»

دارایی بزرگ بایننس از BUSD خطری نیست

پیش از اثبات ذخیره، بایننس آدرس‌های کیف پولی را به دارایی‌های خود منتشر کرد، که نگرانی‌هایی را برانگیخت زیرا درصد بیشتری از دارایی‌های صرافی تحت سلطه BUSD و BNB بودند که ظاهراً متعلق به صرافی هستند.

به گفته ژائو، درصد زیادی از BUSD در ذخیره بایننس به این دلیل است که اکثر کاربران صرافی دارایی های خود را به BUSD تبدیل کرده اند تا در برابر بازار نزولی محافظت کنند. بایننس دارایی های ارز دیجیتال کاربران را تبدیل نمی کند. از این رو، هر دارایی که کاربران بیشتر در اختیار دارند، اکثریت ذخیره صرافی را تشکیل می دهد.

در یک صرافی امروز، در یک بازار نزولی، اگر دارایی‌های آن‌ها درصد زیادی از استیبل کوین‌ها را شامل نشود، این یک علامت ریسکی است. ژائو گفت، زیرا در هر نقطه از بازار نزولی، افراد زیادی باید بیت کوین، اتریوم و BNB را به استیبل کوین تبدیل کنند.

علاوه بر این، ژائو تصریح کرد که BUSD توسط Binance صادر نمی شود، بلکه توسط Paxos که یک شرکت تحت نظارت است صادر می شود. به گفته وی، BUSD با پشتوانه فیات و شفاف ترین استیبل کوین است. در حالی که سایر ذخایر استیبل کوین ها به ابزارهای سرمایه گذاری متفاوتی تقسیم می شوند، BUSD در درجه اول با پشتوانه فیات است.

بایننس به پروژه های خوبی که با نقدینگی دست و پنجه نرم می کنند کمک خواهد کرد

روز دوشنبه، بایننس برنامه‌های خود را برای ایجاد یک صندوق بازیابی صنعت، با توجه به سقوط FTX، اعلام کرد. ژائو ضمن تاکید بر این اقدام، اعتراف کرد که بایننس یکی از شرکت‌های قوی با ذخایر نقدی سالم است و از طریق این ابتکار به نظر می‌رسد به پروژه‌های خوب کمک کند تا از بحران نقدینگی و آشفتگی بازار جان سالم به در ببرند.

ژائو افزود که حدود چهار صندوق دیگر از جمله برخی پروژه ها و بازیگران صنعت علاقه مند به پیوستن به این طرح هستند.

بازار را حدس نزنید: فقط HODL

در طول هفته گذشته، بازار ارزهای دیجیتال در میان تحولات جذاب در مورد مبادلات، شاهد نوسانات نزولی بسیار بود.

در این رابطه، ژائو توصیه‌های خود را به کاربران ارزهای دیجیتال ارائه کرد و گفت که رویکرد اساسی برای چنین شرایطی در بازار، HODL است، به‌ویژه برای معامله‌گران غیرمتخصص که نمی‌توانند ریسک را مدیریت کنند. چند سال بعد، همه اینها از بین خواهد رفت. ژائو گفت که مردم ممکن است این را به خاطر بسپارند یا نکنند.

همچنین، ژائو سرمایه‌گذاران کریپتو را از سرمایه‌گذاری با پولی که در کوتاه‌مدت مورد نیاز یا استفاده می‌شود، منصرف کرد. او گفت که وجوه بلندمدت برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال ایده آل هستند.

آیا شرکت های تابعه بایننس و پروژه های پرتفوی نیز ایمن هستند؟

ژائو گفت بایننس در بیش از 150 پروژه ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کرده است و از وضعیت همه شرکت ها اطلاعی ندارد. با این حال، از زمان حماسه FTX، ژائو گفت که هیچ درخواست نجاتی از سوی شرکت‌های پرتفوی وجود نداشته است. به همین ترتیب، او اضافه کرد که به نظر می رسد اکوسیستم BNB کمتر تحت تأثیر بحران نقدینگی فعلی بازار قرار می گیرد.

در همین حال، او اعتراف کرد که برخی از شرکت‌ها احتمالاً می‌توانستند وجوهی را در FTX واریز کرده باشند، یا به نوعی تحت تأثیر این سرایت آبشاری قرار گرفته باشند. با این حال، تاثیر در مقایسه با FTX کمتر خواهد بود.

برای صرافی‌های زیرمجموعه بایننس مانند بایننس ترکیه، ژائو گفت که از آن‌ها خواسته می‌شود که به‌طور یکسان سند اثبات ذخیره را برای افزایش شفافیت در سراسر صنعت اتخاذ کنند.

اگر همه کاربران وجوه خود را برداشت کنند بایننس مشکلی نخواهد داشت

با توجه به سوء مدیریت صندوق FTX، کارشناسان به بسیاری از سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال هشدار می‌دهند که تمام وجوه را از صرافی‌های متمرکز به کیف پول‌های خارجی خارج کنند. ژائو در این مورد موافقت کرد که کاربران می توانند وجوه خود را از هر کجا برداشت کنند، زیرا بایننس تنها یک پلتفرم است.

به گفته ژائو، اکثر افرادی که سرمایه خود را در بایننس و سایر صرافی‌های متمرکز باقی می‌گذارند، احتمالاً کسانی هستند که به اندازه کافی فنی نیستند که بتوانند رمزنگاری را به صورت امن نگه دارند. و در صورتی که تمام وجوه از بایننس برداشته شود، ژائو گفت که آنها احتمالا صرافی را تعطیل خواهند کرد، اما در سایر زمینه ها سودآور خواهند بود.

بایننس خوب خواهد شد. اگر همه وجوه خود را از صرافی متمرکز خارج کنند، ما فقط صرافی متمرکز را تعطیل خواهیم کرد. ژائو گفت: ما بسیاری از مشاغل سودآور دیگر داریم.

پرچم‌های قرمزی که باید در صرافی‌های کریپتو به آن توجه کنید

در 13 نوامبر، ژائو گفت که کاربران ارزهای دیجیتال باید مراقب صرافی هایی باشند که مقادیر زیادی ارز دیجیتال را قبل یا بعد از نمایش آدرس کیف پول خود جابجا می کنند. در AMA، او اضافه کرد که تشخیص پرچم‌های قرمز در میان صرافی‌های متمرکز ممکن است به اندازه عقل سلیم تلاش کمی داشته باشد.

به گفته وی، سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال باید مراقب صرافی هایی باشند که مشوق هایی مانند کارمزد معاملاتی صفر و غیره را ارائه می دهند، اما ذخیره نقدی سالمی ندارند. او معتقد است که یک کسب و کار باید سودآور باشد تا پایدار شود.

ژائو اضافه کرد که این یک علامت بالقوه خطرناک برای صرافی‌های ارزهای دیجیتال است که در شفافیت کیف پول ناکام هستند یا به اشتباه این کار را انجام می‌دهند.

FTX: اگر بایننس تمام وجوه از دست رفته در ارزهای دیجیتال را به عهده بگیرد، ممکن است ورشکست شود

هنگامی که از ژائو پرسیده شد که آیا بایننس موظف است به دارندگان FTT که سرمایه گذاری اولیه بایننس در FTX را به عنوان رای اعتماد می دانستند، غرامت بدهد، ژائو گفت که بایننس ممکن است سعی کند به نحوی به کاربران آسیب دیده کمک کند. با این حال، نمی تواند به طور قطعی تصمیم بگیرد که آیا پول را به کاربران آسیب دیده پس دهد یا نه.

به گفته ژائو، بایننس را نمی توان برای هر مشکلی که در صنعت کریپتو اتفاق می افتد سرزنش یا مسئول دانست. ژائو گفت: «من نمی‌خواهم شرایطی ایجاد کنم که همه چیز در صنعت خراب شود، بایننس باید هزینه آن را بپردازد.

بزرگترین گلوگاه پذیرش کریپتو

ژائو همچنین خاطرنشان کرد که پیچیدگی کیف پول‌های رمزنگاری و عدم آموزش و آگاهی از جمله تنگناهایی است که پذیرش DeFi و بلاک چین را محدود می‌کند. به گفته او، اگر ابزار ساده‌تری برای ذخیره‌سازی امن ارزهای دیجیتال خود برای مردم وجود داشته باشد، دی‌فای بسیار بزرگ خواهد بود.

صرافی متمرکز ممکن است وجود داشته باشد، “که خوب است.” با این حال، هنوز راه حل سریعی برای رفع پیچیدگی کیف پول های خارجی وجود ندارد.