منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • گواهی درخت مرکل که چندین CEX برتر آن را به عنوان مدرکی مبنی بر مالکیت وجوه خود منتشر کردند چیست؟

گواهی درخت مرکل که چندین CEX برتر آن را به عنوان مدرکی مبنی بر مالکیت وجوه خود منتشر کردند چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

قبل از توضیح اینکه گواهی Merkle Tree چیست و چرا صرافی های برتر ارز دیجیتال آن را منتشر می کنند، باید کمی پیشینه بدانید. از سال گذشته، اوضاع در بازار ارزهای دیجیتال خوب نیست. در ماه مه Luna سقوط کرد که میلیاردها دلار را از بازار خارج کرد. حالا یک تصادف دیگر در راه است و این بار به صورت FTX است.

شایعاتی مبنی بر سقوط FTX به دلیل وضعیت مالی آن وجود داشت و این شایعات زمانی تشدید شد که بایننس انحلال تمام توکن های FTT خود را اعلام کرد. بسیاری دیگر از سرمایه گذاران و کاربران FTX از این روش پیروی می کنند و خروج و برداشت گسترده وجوه وجود دارد. با این حال، جامعه FTX کاربران را تضمین کرد و در مورد تراکنش های استراتژیک با Binance به توافق رسید.

در میانه همه اینها، CZ اعلام کرد که Merkle Tree یا اثبات ذخایر را برای حمایت از شفافیت کامل راه اندازی خواهد کرد و او از سایر صرافی های ارز دیجیتال نیز خواست همین کار را انجام دهند تا حس اعتماد بین صرافی ها و سرمایه گذاران ایجاد شود.

درخت مرکل چیست؟

داده‌های تراکنش در بلاک چین و برای اطمینان از استفاده از Merkle Tree بسیار مهم است. داده های تراکنش را ذخیره می کند تا همه کاربران بتوانند به داده ها دسترسی داشته باشند. علاوه بر این، داده ها را در یک مخزن محتوای بزرگ تأیید می کند. این به کاربران صرافی کمک می‌کند تا اعتماد کنند زیرا هولدینگ کریپتو با استفاده از اطلاعات عمومی بلاک چین ایمن است.

چگونه به شفافیت دارایی های رمزنگاری کمک می کند؟

کاربران دارایی‌های کریپتو می‌توانند ثبات دارایی‌های خود را در صرافی‌ها با استفاده از Proof of Reserves تأیید کنند. به منظور حفظ حریم خصوصی، درخت Merkle به عنوان یک ساختار داده در این روش حسابداری رمزنگاری پیشرفته استفاده می شود.

به دلیل سهولت در دستکاری گواهی‌های لحظه به لحظه و محدودیت‌های تحلیل ساده جریان نقدی (مانند بدهی‌های حساب‌نشده)، PoR اهمیت فزاینده‌ای پیدا می‌کند. این کمک می کند تا صرافی های ارز دیجیتال با ارائه اطلاعات دقیق در مورد موجودی های نگهداری شده، اعتماد کاربران را جلب کنند.

صرافی های برتر ارزهای دیجیتال با استفاده از Merkle Tree شروع به کار کردند

بسیاری از صرافی های برتر ارزهای دیجیتال اعلام کردند که از گواهی Merkle Tree برای جلب اعتماد بیشتر و جلوگیری از هرگونه گمانه زنی استفاده می کنند. اگر FTX Proof of Reserved را اعلام می‌کرد، اینقدر انصراف و شایعات را مشاهده نمی‌کرد، زیرا Proof of Reserve شفافیت و اعتماد را تضمین می‌کند. FTT در عرض چند روز 70 درصد از ارزش خود را از دست داد.

بایننس اولین کسی بود که اعلام کرد که اثبات ذخیره دارد و از سایر صرافی ها خواست که شفافیت را به عنوان دغدغه اصلی خود در نظر بگیرند. CZ در توییتی گفت: «همه صرافی‌های رمزنگاری باید به‌عنوان اثبات ذخیره‌سازی مرکل درخت اقدام کنند». و همچنین اضافه کرد که “@Binance به زودی شروع به اثبات رزرو خواهد کرد. شفافیت کامل.»

گواهی درخت مرکل که چندین CEX برتر آن را به عنوان مدرکی مبنی بر مالکیت وجوه خود منتشر کردند چیست؟  1

چند ساعت بعد، OKX، یکی از صرافی های برتر ارزهای دیجیتال، همین استراتژی را در توییتی از حساب توییتر رسمی OKX اعلام کرد. گفت که هر صرافی ارز دیجیتال باید Merkle Tree قابل حسابرسی خود را به صورت عمومی به اشتراک بگذارد و OKX در حال برنامه ریزی برای به اشتراک گذاشتن آنها در هفته های آینده است. آنها این را گامی مهم برای ایجاد اعتماد پایه در صنعت می دانند.

گواهی درخت مرکل که چندین CEX برتر آن را به عنوان مدرکی مبنی بر مالکیت وجوه خود منتشر کردند چیست؟  2

علاوه بر این، سایر صرافی‌های برتر ارزهای دیجیتال مانند گیت، هوبی و بیت‌گت نیز اعلام کردند که دارای ذخایر درخت مرکل هستند. همه این صرافی‌ها بر روی Proof of Reserve اشتراک‌گذاری کار می‌کنند و به زودی یکی را به اشتراک خواهند گذاشت.

فکر نهایی

شفافیت برای همه صرافی‌های رمزنگاری بسیار مهم است، زیرا بدون آن، کاربران و سرمایه‌گذاران اعتماد خود را به پلتفرم از دست می‌دهند که ممکن است منجر به برداشت FTX شود. اگر کاربران هر نوع مدرکی مبنی بر ایمن و ایمن بودن منابع مالی خود داشته باشند، بدون توجه به آنچه که باشد، هرگز وجوه خود را برداشت نمی کنند. این دقیقاً دلیلی است که بیشتر صرافی‌های ارز دیجیتال تصمیم گرفتند برای جلب اعتماد بیشتر سرمایه‌گذاران و کاربران، سند ذخیره را به اشتراک بگذارند.