منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • چرا Metaverses مبتنی بر Blockchain بهتر از افراد معمولی است؟

چرا Metaverses مبتنی بر Blockchain بهتر از افراد معمولی است؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

کلمه “metaverse” توسط نویسنده افسانه ای علمی تخیلی Neal Stephenson در سال 1992 مطرح شد. در کتاب خود سقوط برفاو آینده ای را توصیف کرد که در آن انسانها در داخل یک شبکه کامپیوتری سه بعدی عظیم زندگی می کنند و با یکدیگر با استفاده از آواتارها ارتباط برقرار می کنند.

استفنسون یک متاورس را در دنیای خود ما پیشنهاد کرد ، اما آنها به هم گره خورده بودند. اقدامات در نسخه جایگزین جهان بر این یکی تأثیر می گذارد و برعکس.

این ایده از آن زمان مردم را به خود مشغول کرده است و تغییرات بیشماری را در این زمینه در طول سالها ایجاد کرده است. اما اکثر آنها یک ویژگی مشترک داشتند: همه آنها متمرکز بودند ، به این معنی که یک نهاد می تواند متاورس و همه چیز را در آن ، از جمله هویت مجازی افراد ، کنترل کند و حتی آنها را پاک کند.

متاورس بلاک چین

این امر در سال 2013 تغییر کرد ، هنگامی که بنیانگذار اتریوم ، ویتالیک بوترین ، مقاله ای را منتشر کرد که پیشنهاد می کرد رایانه ای که امروزه رایج است – با تعاملات دیجیتالی بر اساس فناوری بلاک چین توزیع شده و نه سرورهای متداول متداول.

علاوه بر فعال کردن برنامه های کاربردی مانند مالی غیر متمرکز و رای گیری شفاف ، اتریوم متا درس های غیر متمرکز مانند Next Earth را فعال می کند.

این مدل جدید به جای داشتن تنها یک سرور که میزبان دنیاهای شبیه سازی شده است ، به هرکسی و در هر مکانی اجازه می دهد بدون ترس از سانسور یا تصرف متمرکز ، واقعاً دارایی و هویت مجازی خود را در اختیار داشته باشد.

چرا متاورهای غیر متمرکز بهتر هستند؟

سیستم های غیر متمرکز هیچ نقطه خرابی ندارند. می توان آنها را در هر زمان و بدون نیاز به یک سرور خارجی کپی کرد.

علاوه بر این ، به دلیل اینکه همه معاملات در دفتر کل ثبت می شوند ، برای کاربران بسیار آسان تر می شود هویت و تاریخ یکدیگر را تأیید کنند. این امر آنها را نسبت به سیستم عامل های متمرکز کمتر در برابر جعل هویت یا سرقت هویت آسیب پذیر می کند زیرا هیچ مرجع مرکزی وجود ندارد که بتواند اطلاعات مربوط به کاربران را با آنها به اشتراک بگذارد.

سرانجام ، زیرا همه چیز از طریق شبکه اتفاق می افتد و نه توسط یک نهاد خاص مدیریت می شود ، هیچ نقطه واحدی وجود ندارد که کسی بتواند سیستم را تهدید کند (در نتیجه حملات DDoS علیه گوگل ، آمازون و GitHub).

پلتفرم های غیر متمرکز همچنین برای مردم سراسر جهان که تحت رژیم های سرکوب کننده زندگی می کنند ، ارتباط با دوستان و خانواده را بسیار آسان تر می کند.

زمین بعدی در مقابل زمین 2 در مقابل فیس بوک

ما بررسی کرده ایم که چرا متروهای غیر متمرکز بهتر از متا درس های متمرکز هستند: در یک متاور متمرکز غیر متمرکز ، شما واقعا دارایی و هویت مجازی خود را دارید. حال ، بیایید چند نمونه را بررسی کنیم: زمین بعدی در مقابل فیس بوک در مقابل زمین 2.

Next Earth یک دنیای مجازی است که متعلق به کاربران آن است. از ابتدا ساخته شد تا یک سکوی مستقل و کاملاً غیر متمرکز باشد. فیس بوک مالک داده کاربران از محصولات آنها (از جمله مشخصات اجتماعی شما ، حساب های WhatsApp و Instagram) است. این مورد به جدیدترین متا فیس بوک گسترش می یابد. حتی اگر فیس بوک متاوس را “غیر متمرکز” می نامد ، این مفهوم متفاوت از “تمرکززدایی” از دیدگاه بلاک چین است ، زیرا فیس بوک یک نهاد حکومتی متمرکز است.

Next Earth متفاوت است زیرا متعلق به کاربران آن است. شما بر دارایی ها و هویت خود کنترل کامل دارید. این بدان معناست که می توانید هر چیزی را که می خواهید بسازید بدون اینکه ابتدا از شخص دیگری اجازه بگیرید. علاوه بر این ، به طور خودکار برای مشارکت جامعه پاداش دریافت می کنید.

نکته بسیار مهم این است که ویژگی های اضافی در بالای کاشی های زمین بعدی Next Earth ، مانند هنر زمینی ، به عنوان دارایی های غیر قابل تعویض در بلاک چین نشانه گذاری می شوند. این بدان معناست که هنر زمینی مبتنی بر پیکسل ایجاد شده در Next Earth فقط یک فایل دیجیتالی نیست: این یک اثر هنری کم نظیر و منحصر به فرد است.

این سطح از آزادی می تواند باعث ایجاد خلاقیت باورنکردنی در جامعه شود که تنها با مشارکت افراد بیشتر رشد می کند.

دیستوپی متاورهای متمرکز

اگر آینده ای داشته باشیم که همه داده های صمیمی و حتی هویت سایبری ما در سرورهای متمرکز متعلق به شرکت ها ذخیره شود ، چگونه آنها می توانند از این قدرت (و سوء استفاده) استفاده کنند؟

در یک سیستم متمرکز ، هیچ رابطه ای قابل اعتماد وجود ندارد: کاربران باید بدون هیچ گونه ضمانت محاسباتی ، شفافیت یا مالکیت شخصی به یک سرور متمرکز اعتماد کنند. بسیاری از مشکلات ذاتی این نوع سیستم ها وجود دارد: حفره های امنیتی می توانند به هکرها یا دولتها اجازه دسترسی به اطلاعات شخصی ذخیره شده در سرورها را بدهند. و کاربران می توانند حریم خصوصی خود را از دست بدهند زیرا داده های خود را کنترل نمی کنند.

به جای این که مسیر تاریک متروهای متمرکز را طی کنید ، این به کاربران بستگی دارد که متا درس های غیر متمرکز را در جایی که واقعاً مالک داده های خودشان هستند انتخاب کنند. انتخاب مشخص است.