منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • چرا امروز بازار کریپتو رو به رشد است؟ بیت کوین به بالای 27 هزار دلار رسید

چرا امروز بازار کریپتو رو به رشد است؟ بیت کوین به بالای 27 هزار دلار رسید

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

بانک سیلیکون ولی (SVB) در 10 مارس شکست خورد و قیمت بیت کوین (BTC) از آن زمان تاکنون در حال کاهش بوده است. با توجه به CoinMarketCap، قیمت فعلی بیت کوین 27,452.41 دلار است. حجم معاملات روزانه آن 47,215,804,393 دلار است. بیت کوین در 24 ساعت گذشته 4.89 درصد افزایش یافته است و ارزش بازار فعلی آن 530,402,426,836 دلار است.

BTC روند گاو نر را آغاز می کند

بیت کوین در ساعات اولیه 10 مارس حدود 19,600 دلار معامله می شد. پس از آن، تا حدود ساعت 12 بعد از ظهر به وقت شرقی، زمانی که SVB در اختیار FDIC قرار گرفت، کمی بالاتر و زیر 20،000 دلار بود. در آن زمان، بیت کوین 200 دلار از دست داده بود، به زیر 20000 دلار سقوط کرده بود، قبل از اینکه مجدداً رشد کند و بقیه آخر هفته را به معاملات بالای 20000 دلار سپری کند.

در روز دوشنبه، 13 مارس، ساعت 9:30 صبح به وقت ET با قیمت 22,386 دلار معامله شد. سپس روزهای خوب شروع شد. تنها 24 ساعت بعد، بیت کوین با 26175 دلار معامله شد که برای مدت کوتاهی به 26500 دلار نزدیک شد. در زمان انتشار حدود 27452 دلار بود. و به این ترتیب بازی ها شروع می شود.

افزایش BTC در مواجهه با بحران فزاینده بانکی ایالات متحده، مشابه واکنش آن در زمان سقوط بانکی قبرس و یونان است. در طول بحران مالی قبرس در سال 2013، قیمت BTC تا 5000 درصد افزایش یافت که دلیل آن قرار گرفتن بانک‌های قبرس در معرض شرکت‌های مستغلات منطقه‌ای است.

زمانی که یونان در سال 2015 با بحران مشابهی مواجه شد و برای جلوگیری از ورشکستگی بانکی، کنترل سرمایه را بر شهروندان اعمال کرد، قیمت BTC تا 150 درصد افزایش یافت. بنابراین کاهش فعلی بازار برای سرمایه گذاران باتجربه تعجب آور نیست. به گفته جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، “انتظارات مردم از تورم تاثیر واقعی بر تورم دارد.”

سیستم بانکی ایالات متحده 100 میلیارد دلار در سال 2023 ضرر می کند

بر اساس داده های گردآوری شده توسط CompaniesMarketCap.com، شش بانک بزرگ ایالات متحده – جی پی مورگان چیس، بانک آمریکا، سیتی گروپ، ولز فارگو، مورگان استنلی و گلدمن ساکس – از ابتدای سال تاکنون نزدیک به 100 میلیارد دلار از ارزش بازار خود را از دست داده اند.

ارزش گذاری بانک ها در ایالات متحده در نتیجه فروپاشی مداوم بانکداری منطقه ای در این کشور کاهش یافته است. این شامل بسته شدن Silvergate، یک بانک دوستدار رمزنگاری، در هفته گذشته و به دنبال آن تصاحب بعدی Signature Bank و Silicon Valley توسط رگولاتورها است.

این بحران با فروپاشی نزدیک بانک فرست ریپابلیک تشدید شد که در آخرین لحظه با تزریق 30 میلیارد دلاری ولز فارگو، جی‌پی مورگان چیس، بانک آمریکا و سیتی‌گروپ و غیره نجات یافت.

چه چیزی باعث جهش بازار کریپتو شده است؟

1. ورشکستگی بانک

با توجه به تاریخچه BTC، نزدیکی به ورشکستگی بانک آشکار است: حداقل سه بانک شکست خورده اند، و بانک های دیگر، چه آمریکایی و چه خارجی، در حال ورشکستگی هستند. با این حال، چون به دلیل بیت کوین نیست، این برای قیمت بیت کوین مثبت است.

در واقع مشخص نیست که چه کسی مقصر ورشکستگی سه بانک است، زیرا مشخص نیست که آیا این بانک ها ورشکسته هستند یا خیر. اما، مطمئناً، SVB در نتیجه یک عملیات بانکی قدیمی شکست خورد که به دلیل ضعف های آشکار در ترازنامه آن ناشی از مدیریت ضعیف ریسک مدت زمان تشدید شد.

و بله، سیلورگیت با مشکلاتی مواجه بود و به وام FHLB نیاز داشت، اما طبق گزارش ها، بسته شدن نهایی آن داوطلبانه بود. و سپس Signature Bank وجود دارد، جایی که حتی رگولاتورها نمی توانند تعیین کنند که آیا بانک به دلیل رمزنگاری بسته شده است یا “بحران اعتماد” در رهبری.

این بانک‌ها در نتیجه شرط‌بندی روی بیت‌کوین، ارزهای دیجیتال یا شرکت‌هایی در آن صنایع دچار مشکل نمی‌شوند. در عوض، به نظر می‌رسد که سیستم بانکی ذخایر کسری در نتیجه افزایش نرخ‌های بهره تحت فشار است و ترک‌هایی نشان می‌دهد. همانطور که بانک‌ها شکست می‌خورند، روایت می‌رود، انصراف دهید و بیت کوین بخرید. این روایت به اندازه کافی قانع کننده است که قیمت را بالا ببرد.

2. بی ثباتی استیبل کوین ها

پس از شکست بانک سیگنچر، سکه دلار آمریکا (USDC) آخر هفته گذشته ارزش دلاری خود را از دست داد. USDC در طول هفته دوباره پیج خود را به دست آورد، اما از دست دادن میخ بسیاری از مردم را نگران کرد. به اعتبار USDC، شایان ذکر است که چقدر سریع به 1 دلار رسیده است. با این حال، کاهش ارزش آن نشان داد که USDC از خطر طرف مقابل مصون نیست، همانطور که برخی ممکن است به اشتباه فرض کرده باشند.

یک داستان استیبل کوین مرتبط در ساعات اولیه 13 مارس زمانی رخ داد که بایننس، بزرگترین صرافی ارز دیجیتال جهان از نظر حجم معاملات، 1 میلیارد دلار استیبل کوین بایننس USD (BUSD) را به بیت کوین، اتر و سایر ارزهای دیجیتال تبدیل کرد. این تبدیل پیامد آن بود که رقیب بایننس، کوین‌بیس، به‌دلیل «نگرانی‌های نقدینگی» رسماً معاملات BUSD را در پلتفرم خود تعطیل کرد.

فروش بایننس نه تنها فشار خرید را افزایش داد، بلکه می‌توانست به اثر «پیرو رهبر» منجر شود که در آن مردم BUSD خود را با بیت کوین مبادله می‌کردند.

هیز سهام را برای ارزهای دیجیتال کنار می گذارد

در همین حال، آرتور هیز، مدیرعامل سابق غول مشتقات BitMEX، در جدیدترین پست وبلاگ خود در بازار، محور خود را فاش کرد. بر خلاف سهام، هیز پس از بررسی دقیق رفتار فعلی فدرال رزرو و پیامدهای احتمالی آن به این نتیجه رسید که بیت کوین یک پناهگاه استوار است.

برای من و پرتفویم، من تا حد زیادی کارم را به انجام معامله با استونک می پردازم. چه فایده ای دارد؟ من معمولاً خرید می کنم و نگه می دارم و مرتباً در اطراف موقعیت هایم معامله نمی کنم. اگر آنچه را که نوشتم باور کنم، پس خودم را برای عملکرد ضعیف ثبت نام می کنم […] اگر فرصت معاملاتی کوتاه‌مدتی وجود داشته باشد که فکر کنم می‌توانم چند سطل فیات سریع به دست بیاورم و سپس سود خود را بردارم و بیت‌کوین بیشتری بخرم، این کار را انجام خواهم داد. در غیر این صورت، من بیشتر سبد سهام خود را نقد می کنم و آن را به ارز دیجیتال منتقل می کنم.

آرتور هیز