منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • پیش بینی های DeFi 2023: رمزارز و بلاک چین چگونه تکامل خواهند یافت؟

پیش بینی های DeFi 2023: رمزارز و بلاک چین چگونه تکامل خواهند یافت؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

بدون شک، سال 2022 سال نسبتاً افسرده‌کننده‌ای برای دنیای ارزهای دیجیتال و به طور کلی DeFi بود. کلاهبرداری، هک، قالی‌کشی و سایر فعالیت‌های غیرقانونی اعتماد صنعت را به طور قابل توجهی فلج کرده است. احساسات بازار برای ارزهای دیجیتال در مقایسه با دو سال گذشته بسیار پایین بوده است. این امر همچنین پیشرفت های انجام شده توسط پروتکل های بلاک چین و DeFi را مختل کرده است.

از آنجایی که وارد سال جدید می شویم، مهم است که به برخی از پیش بینی های کلیدی صنعت در سال 2023 نگاهی بیندازیم و درک کنیم که چگونه بازار ممکن است در سال جدید متحول یا متحول شود.

نکات مثبت سال 2022

همه چیز در سال 2022 بد و منفی نبوده است. ما شاهد رشد پذیرش بلاک چین در همه صنایع بوده ایم. به طور خاص، صنعت بانکداری سهم بازار بلاک چین خود را در مقایسه با 11 درصد در سال گذشته به 29.7 درصد افزایش داده است. ماه گذشته، یکی از بزرگترین سازمان‌ها در صنعت خدمات بانکی و مالی، JPMorgan اولین تراکنش بلاک چین خود را با استفاده از شبکه Polygon انجام داد. سیتی گروپ نیز امسال سرمایه گذاری خود را در بلاک چین افزایش داده است.

TVL تعدیل شده (کل ارزش قفل شده) در پروتکل های DeFi نیز از 60 میلیارد دلار به 142 میلیارد دلار در سال جاری افزایش یافته است. در سال 2021، اتریوم شبکه اصلی بلاک چین برای هر پروژه DeFi موجود و در حال ظهور بود. اگرچه تسلط اتریوم در سال 2022 باقی ماند، اما سهم بازار سایر بلاک چین‌های رقیب مانند Solana و Polygon نیز در سال جاری افزایش یافته است.

پیش بینی های برتر DeFi و رمزنگاری برای سال 2023

مقررات امری اجتناب ناپذیر است

از صرافی Celcius تا FTX، صنعت کنونی امسال با کلاهبرداری و هک مواجه شده است. تنها در سقوط اخیر FTX، بیش از 1 میلیارد دلار از سرمایه کاربران از دست رفته است. پلتفرم‌های بزرگ سرمایه‌گذاری کریپتو مانند BlockFi نیز به دلیل کمبود بودجه در دسترس برای برداشت‌های کاربران، اعلام ورشکستگی کرده‌اند.

موفقیت مستمر این رویدادها در سال 2023 به ناچار نگرانی هایی را در مورد مقررات بیشتر در صنعت ایجاد کرده است. مدیر عامل Binance CZ قبلاً بیانیه ای را ارائه کرده است که از نیاز به نظارت بیشتر نظارتی برای صرافی های متمرکز حمایت می کند. جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، همراه با سایر کشورهای گروه 20 در حال تلاش برای ایجاد یک چارچوب نظارتی جامع برای دارایی‌ها و معاملات دیجیتال است. این حرکات و سناریوهای فعلی بازار نشان می دهد که در سال 2023 شاهد اعمال مقررات بسیار بیشتری برای بازاریابی رمزنگاری و DeFi خواهیم بود.

صرافی های غیرمتمرکز (DEX) مورد توجه قرار خواهند گرفت

شکست مستمر صرافی های متمرکز در سال جاری نشان داده است که شفافیت و کنترل مهمترین جنبه این صنعت است. بسیاری از کاربران به سختی یاد گرفته اند که اعتماد به صرافی های متمرکز با وجوه آنها ایده خوبی نیست.

اگرچه DEX ها اغلب پیچیده هستند و نیاز به دقت بیشتری از سوی کاربر معمولی دارند، چنین پلتفرم هایی شفافیت و کنترل کامل را ارائه می دهند. کاربران نیازی ندارند وجوه خود را به یک شرکت تسلیم کنند، بلکه می‌توانند نحوه ذخیره یا سرمایه‌گذاری دارایی‌هایشان در پلتفرم را کاملاً ببینند. بنابراین، سال 2023 به طور بالقوه می تواند سالی برای DEX ها باشد، و همچنین ممکن است شاهد ورود عملکردهای خلاقانه تری به برنامه ها و پلتفرم های DEX باشیم.

استیبل کوین ها تحت بررسی قرار خواهند گرفت

پس از شکست بزرگ Terra LUNA و استیبل کوین UST آن، بازار نسبت به استیبل کوین‌هایی که مکانیسم حسابرسی کافی برای اعتبارسنجی دارایی‌هایشان و حفظ ارزش دلاری خود ندارند، بسیار محتاط شده است. چندین استیبل کوین سطح 2 در سال 2022 به دلیل عدم تعامل و پذیرش کاربر شکست خورده اند. چنین بررسی های دقیقی به طور بالقوه در سال 2023 ادامه خواهد داشت، زیرا احتمالاً ورود استیبل کوین های جدید به بازار کم خواهد بود. بازار به طور بالقوه تحت سلطه USDC و Tether خواهد بود.

اتریوم بهتر از بیت کوین است؟

از نظر رشد و مقیاس‌پذیری، ETH در مسیر عملکرد بهتر از BTC در سال 2023 قرار دارد. در سپتامبر سال جاری، سرانجام ادغام اتریوم که مدت‌ها در انتظار آن بودیم، انجام شد و مدل اجماع شبکه را به Proof-of-Stake (PoS) تغییر داد. چارچوب اثبات کار (PoW) مبتنی بر استخراج گرسنه. این نه تنها بلاک چین محبوب را پایدارتر کرده است، بلکه عرضه توکن ETH را نیز به میزان قابل توجهی کاهش داده است.

این امر بر اتریوم در سال 2023 منعکس خواهد شد و سازگاری گسترده تر شبکه به طور بالقوه راه را برای پیشی گرفتن اتریوم از بیت کوین هموار خواهد کرد.

به طور کلی، سال 2023 سال مهمی برای دفای، بلاک چین و ارزهای دیجیتال خواهد بود. از آنجایی که احساسات بازار همچنان پایین است، جامعه امیدوار است که در سال جدید ارتقا یابد.