منو سایت

پروتکل کاسپر: چیست؟ ارتقای اتریوم 101

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

اتریوم دومین ارز دیجیتال بزرگ جهان و محبوب ترین پلتفرم برای برنامه های غیرمتمرکز (dApps) است. با این حال، اتریوم در حال حاضر محدودیت های خاصی دارد. یکی از اشکالات اصلی آن مقیاس پذیری است. برای رسیدگی به تمام مشکلات مرتبط با این فناوری، اتریوم در حال حاضر در حال تغییری است که به نام اتریوم 2.0 یا کاسپر شناخته می شود.

اتریوم پروتکل Proof-of-Stake (POS) معروف به Casper را پذیرفته است. Casper پیاده سازی PoS است که در نهایت اتریوم را به یک بلاک چین PoS تبدیل می کند. این فقط یک پروژه نیست. دو پیاده سازی Casper در اکوسیستم اتریوم وجود دارد.

Casper-Ethereum 2.0

دو پروتکل Proof of Stake با نام‌های Friendly Finality Gadget (FFG) و Correct-by-Construction (CBC) ارائه می‌شوند. Casper یک الگوریتم PoS است که ممکن است در بسیاری از شبکه‌های بلاک چین دیگر به کار گرفته شود. الگوریتم Casper FFG که با نام Vitalik’s Casper نیز شناخته می‌شود، ترکیبی از الگوریتم‌های اجماع POW/POS است.

کاسپر بر روی یک انتقال چند مرحله ای به پذیرش PoS برای شبکه اتریوم تمرکز می کند. رویکرد دوم، معروف به Casper CBC، از یک پروتکل درست با ساخت استفاده می‌کند. روش اجماع PoW مبتنی بر قدرت پردازش محاسباتی است اما مشکلات متعددی دارد. از سوی دیگر، الگوریتم اجماع PoS برای رسیدن به توافق به سپرده‌های دارندگان توکن متکی است.

دو مرحله از پروتکل کاسپر پیروی خواهد کرد. Beacon Chain اولین فاز این زنجیره است. مفهوم PoS در این دوره به بلاک چین اتریوم معرفی خواهد شد. Beacon Chain یک بلاک چین جدید خواهد بود که به موازات شبکه فعلی اتریوم اجرا می شود و برای مدیریت و همگام سازی اعتبار سنجی ها استفاده می شود.

Sharding فاز دوم را نشان می دهد. این مرحله با تقسیم شبکه اتریوم به خرده‌های متعدد، مقیاس‌گذاری عظیمی را فراهم می‌کند. هر خرده قادر به انجام تراکنش های موازی خواهد بود. شبکه اتریوم در حال حاضر فقط می تواند حدود 15 تراکنش در ثانیه (TPS) را پردازش کند. Sharding به آن اجازه می دهد تا به هزاران TPS، اگر نه بیشتر، مقیاس شود.

ماموریت Casper FFG حذف استخراج اثبات کار و جایگزینی آن با اثبات سهام است. این بدان معناست که افرادی که در حال حاضر اتریوم را استخراج می‌کنند، می‌توانند بدون نیاز به خرید سخت‌افزار گران‌قیمت، شبکه را تایید و از آن محافظت کنند.

مزایای پروتکل کاسپر اتریوم

استفاده از PoS مزایای متعددی دارد. ارتقاء اثرات زیست محیطی را کاهش می دهد. سیستم‌های PoS به تلاش زیادی برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها نیاز ندارند، بنابراین ماینرها به سخت‌افزار قدرتمندی نیاز ندارند یا به اندازه‌ای برای برق هزینه نمی‌کنند. این به معنای هزینه‌های کمتر و تأثیر زیست‌محیطی کمتر است، که به‌ویژه با توجه به اینکه استخراج بیت‌کوین نسبت به بسیاری از کشورها قدرت بیشتری جذب می‌کند، بسیار مهم است.

ارتقاء مقیاس پذیری را بهبود می بخشد. در PoW، هر تراکنش باید قبل از تکمیل شدن توسط هر گره در شبکه تایید شود. این روش اعتبارسنجی متفاوتی را به کار می‌گیرد که به پروتکل اجازه می‌دهد تا تراکنش‌های بیشتری را در هر ثانیه پردازش کند و در مجموع تراکنش‌های سریع‌تر و ارزان‌تری را به همراه داشته باشد.

این روش از نظر انرژی کارآمدتر است. مزیت اصلی حرکت به سمت اثبات سهام این است که در دراز مدت انرژی کارآمدتری خواهد داشت. این امر به صدور اتر اجازه می دهد تا در دراز مدت با نرخ کنترل شده و پایدار ادامه یابد.

مکانیسم اجماع کاسپر پروتکلی است که هدف آن انتقال اتریوم از نسخه 1.0 به نسخه 2.0 است که به عنوان “Serenity” نیز شناخته می شود. هدف بلند مدت اتریوم 2.0 این است که سریعتر، کارآمدتر و مقیاس پذیرتر باشد.

این آخرین بخش از پروتکل است که علاقه مندان فکر می کنند آن را متمایز می کند. برخی از سیستم‌ها قبلاً به بازیگران مخربی که چیزی از دست نمی‌دهند اجازه می‌دادند در فرآیند اعتبارسنجی شرکت کنند. در این مدت مجازات های کمی برای رفتار بد وجود دارد. این پروتکل افرادی را که دست به کار می شوند مجازات می کند. در نتیجه اعتبارسنجی‌ها باید مراقب زمان فعال بودن گره خود باشند.

قبل از اینکه کاسپر بالاخره تمام شود و وارد عمل شود، کارهای زیادی باید انجام شود. اثربخشی و امنیت آن در این مرحله اثبات نشده است. جزئیات زیادی وجود دارد که باید نهایی شود و تغییر کند. تا زمانی که نسخه‌ای در فاز 0 ارتقاء Serenity در دسترس نباشد، نمی‌توانیم بدانیم چگونه ظاهر می‌شود یا عملکرد آن چگونه است.