منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • پارلمان روسیه آماده تصویب روبل دیجیتال به عنوان پول قانونی است

پارلمان روسیه آماده تصویب روبل دیجیتال به عنوان پول قانونی است

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

مجلس سفلی پارلمان روسیه، دومای ایالتی، پیش نویس قانونی را تصویب کرد که راه را برای معرفی روبل دیجیتال به عنوان پول قانونی هموار می کند.

این قانون قوانین مختلف دیگری را برای معرفی تعاریف و ایجاد رویه‌های مربوط به راه‌اندازی ارز دیجیتال بانک مرکزی اصلاح می‌کند.

اصلاح قانون نظام ملی پرداخت

پیش نویس قانون که توسط گروهی از نمایندگان و سناتورها به رهبری آناتولی آکساکوف، رئیس کمیته بازار مالی به دومای دولتی ارائه شد، اصلاحاتی را در قانون سیستم پرداخت ملی پیشنهاد می کند.

این اصلاحات شامل تعاریف قانونی مرتبط با روبل دیجیتال، مانند “شرکت کننده پلت فرم روبل دیجیتال” و “کاربر پلت فرم روبل دیجیتال” خواهد بود.

همچنین نقش اپراتور انحصاری را به بانک مرکزی روسیه (CBR) واگذار می کند که عملکرد ایمن آن را تضمین می کند.

تضمین وضعیت روبل دیجیتال

این لایحه همچنین قانون تنظیم ارز و کنترل ارز را برای تضمین وضعیت روبل دیجیتال به عنوان ارز فدراسیون روسیه اصلاح می کند و ارزهای دیجیتال سایر بانک های مرکزی را به عنوان ارزهای خارجی تعریف می کند.

قانون پیشنهادی این اختیار را به CBR می دهد تا داده های شخصی را بدون کسب رضایت کاربر و بدون اطلاع دادن به نهاد مسئول حفاظت از چنین اطلاعاتی پردازش کند. این از طریق تغییرات در قانون فدرال “در مورد داده های شخصی” انجام خواهد شد.

پایلوت مصرف کننده برای روبل دیجیتال

بانک روسیه قصد دارد آزمایش روبل دیجیتال را با کاربران واقعی و تراکنش‌ها از اول آوریل 2023 آغاز کند و هدف آن راه‌اندازی کامل در سال 2024 است.

اولین آزمایشی مصرف کننده برای ارز دیجیتال بانک مرکزی کشور (CBDC) توسط بانک روسیه در اول آوریل 2023 به عنوان بخشی از آماده سازی برای این روز ارائه خواهد شد.

به گفته اولگا اسکوروبوگاتووا، معاون اول رئیس بانک مرکزی روسیه، بانک روسیه در حال آماده شدن برای راه اندازی اولین تراکنش های روبل دیجیتال در دنیای واقعی به زودی است.

این معاملات شامل 13 بانک محلی و بسیاری از خرده فروشان خواهد بود. آزمایشی آینده CBDC شامل فعالیت‌های واقعی و مصرف‌کنندگان واقعی در روسیه خواهد بود، اما محدود به مقدار معینی از تراکنش‌ها و مشتریان خواهد بود.

ارزیابی برنامه آزمایشی

مصرف کنندگان عادی در مرحله اول مجاز به شرکت در آزمایشی نخواهند بود، زیرا بانک ها آزمایشی را با مشتریانی که از قبل انتخاب شده اند آغاز می کنند.

پس از تکمیل مرحله اول برنامه آزمایشی، بانک روسیه قصد دارد نحوه رشد بیشتر روبل دیجیتال را ارزیابی کند.

آخرین بیانیه ای که اسکوروبوگاتووا ارائه کرده است در راستای استراتژی پیاده سازی روبل دیجیتال است که توسط بانک مرکزی در ژوئن 2022 به طور عمومی ارائه شد.

به دلیل تحریم‌های اقتصادی غرب علیه روسیه، برنامه آزمایشی CBDC مصرف‌کننده به تاریخی که در ابتدا برای سال 2024 برنامه‌ریزی شده بود، به تعویق افتاد، اما به دلیل اینکه بانک مرکزی روسیه در جستجوی جایگزینی برای سیستم پرداخت سوئیفت بود، به تاریخ قبل‌تر رسید.