منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • وضعیت سلسیوس بدتر می شود. بعدی چیه؟ ورشکستگی؟

وضعیت سلسیوس بدتر می شود. بعدی چیه؟ ورشکستگی؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

یک ماه پس از فروپاشی استیبل کوین Terra که بازار را دچار رکود کرد، یک بحران دیگر بخش دارایی‌های دیجیتال را تحت تأثیر قرار داد و باعث ایجاد رعب و وحشت در بین همه ارزهای دیجیتال شد. روز یکشنبه، Celsius Network Ltd.، یکی از بزرگترین وام دهندگان جهان در زمینه ارزهای دیجیتال و یک بازیگر کلیدی در امور مالی غیرمتمرکز، اعلام کرد که برداشت، مبادله و نقل و انتقالات را متوقف می کند.

این تصمیم به دنبال هفته‌ها عدم اطمینان در مورد توانایی آن در ارائه بازده بی‌سابقه‌ای که در برخی از محصولاتش شاهد بودیم، از جمله نرخ‌های بالای 17 درصد را دنبال کرد.

توقف برداشت در درجه سلسیوس، آخرین بحران ارزهای دیجیتال است

فروپاشی جدیدترین شکست در این زمینه است بازار ارزهای دیجیتال و اکوسیستم دیفای در حالی که سلسیوس یک پلتفرم متمرکز است که آن را از DeFi متمایز می‌کند، مشارکت گسترده آن در این بخش، از جمله سرمایه‌گذاری در Terra و استراتژی‌های مخاطره‌آمیز مختلف با هدف ایجاد بازده بزرگ که می‌تواند سپس به مشتریان خود منتقل کند، نگرانی‌ها را در مورد دوام آن افزایش داده است.

در اواخر ماه مه، شرکت تجزیه و تحلیل بلاک چین نانسن به این گمانه زنی دامن زد که درجه سانتیگراد تا حدی مقصر سقوط TerraUSD است. پس از شکست سرمایه‌گذاری 60 میلیارد دلاری استیبل‌کوین Terra، سرمایه‌گذاران کریپتو نگران هستند که سقوط احتمالی سلسیوس ممکن است باعث آسیب بیشتر به بازاری شود که در شرایط نامطمئن پس از چندین زمستان کریپتو قرار دارد.

سرمایه گذاران، درست مانند فروپاشی ترا، هیچ شانسی ندارند. بن آرمسترانگ، یوتیوب‌بر کریپتو، اعلام کرده است که قصد دارد یک شکایت دسته جمعی علیه پلتفرم وام دهی و مدیر عامل آن تنظیم کند. بیت‌بوی دومین اکانت کریپتو یوتیوب است که بیشترین اشتراک را دارد. بیش از 1.45 میلیون مشترک دارد و بر محتوای اخبار/روندهای بازار تمرکز دارد.

این شرکت به دلیل رکود بازار ارزهای دیجیتال با مشکلات نقدینگی شدیدی مواجه است و سهام آن از ابتدای سال تقریباً 13 درصد کاهش یافته است. روز دوشنبه، برداشت ها متوقف شد و حدود 320 میلیون دلار دارایی برای پرداخت بدهی ها و جلوگیری از انحلال در پلتفرم های مالی غیرمتمرکز (DeFi) مانند Aave منتقل شد.

بر اساس گزارش‌های خبری، سلسیوس وکلای بازسازی ساختار Akin Gump Strauss Hauer & Feld را برای جستجوی راه‌حل‌های بالقوه برای مشکلات مالی خود استخدام کرده است. با این حال، آرمسترانگ ادعا می کند که شرکت ها این وکلا را عمدتا برای آماده کردن آنها برای ورشکستگی استخدام می کنند.

از نظر بازیابی وجوه از درجه سانتیگراد، به نظر می رسد یک گزینه بالقوه برای کاربرانی که دارایی کمتر از 25000 دلار در این پلتفرم دارند وجود دارد تا به زودی پول خود را دریافت کنند. روز چهارشنبه، جاشوا برودر، بنیانگذار وکیل روبات DoNotPay، یک روش گام به گام برای بازگرداندن پول را منتشر کرد:

آشفتگی درجه سانتیگراد موقعیت رهبری را کاملاً غافلگیر کرده است و هیچ برنامه زمانی یا استراتژی برای رفع آن فاش نشده است. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که اثرات سرریز بحران سلسیوس به بیت کوین محدود خواهد شد.

بعدی برای شبکه درگیر چیست؟

در حالی که مشخص نیست که درجه سانتیگراد در آستانه ورشکستگی است یا خیر، این شرکت “درصد بازدهی سالانه” (مشابه سود سالانه در حساب های سنتی) را برای سپرده های رمزنگاری در همسایگی 19٪ ارائه می دهد. این یک موسسه بیمه FDIC نیست. این عدم ثبت نام می تواند منجر به تبدیل شدن مشتریان به بستانکاران بدون تضمین شود. این می تواند باعث برداشت انبوه و مشکلات نقدینگی شود.

با این حال، تشکیل پرونده برای ورشکستگی سلسیوس باعث “اقامت خودکار” می شود که از ادامه تلاش طلبکاران علیه شرکت جلوگیری می کند.

در همین حال، پس از توئیت مبهم ژو سو، بنیانگذار آن در اواخر روز سه شنبه، شایعاتی در مورد تنش احتمالی در Three Arrows Capital، یک صندوق تامینی برجسته منتشر شد که بر نگرانی های بازار افزود. طبق گزارش‌های رسانه‌ها، Three Arrows اعلام کرد که در حال بررسی نحوه بازپرداخت وام دهندگان و سایر طرف‌های مقابل پس از انحلال شرکت‌های وام دهنده سطح بالا در بازار است.

به گفته بلومبرگ به نقل از داده های نانسن، Three Arrows، یک بازیکن مهم و یکی از شناخته شده ترین صندوق های سرمایه گذاری در دنیای ارزهای دیجیتال، حدود 10 میلیارد دلار دارایی تحت مدیریت دارد. طبق یک پرونده نظارتی از دسامبر 2020، این شرکت بیش از 6 درصد از Grayscale Bitcoin Trust، بزرگترین صندوق بیت کوین جهان را در اختیار داشت.

این شک و تردید تنها به فشار بیت کوین افزوده است، که اکنون نزدیک به 70 درصد کمتر از بالاترین رکورد خود در نوامبر معامله می شود. برخی از فعالان بازار در مورد خطرات مسری که ممکن است سرمایه سلسیوس و Three Arrows برای صنعت ارزهای دیجیتال در صورت ورشکستگی در بدترین سناریو ایجاد کند، نگران هستند.

فروپاشی Terra و گزارش‌های اخیر در مورد سلسیوس و سه پیکان ممکن است به اعتماد سرمایه‌گذاران نهادی در صنعت ارزهای دیجیتال آسیب بزند.

وام های رمزنگاری مبتنی بر بلاک چین تحت نظارت نظارتی قرار گرفته است، به طوری که BlockFi با پرداخت 100 میلیون دلار جریمه در سال جاری موافقت کرد تا اتهامات کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده و سایر مقامات مبنی بر ارائه غیرقانونی خدماتی که به مشتریان برای وام دادن به آنها با نرخ های سود بالا می پردازد را برطرف کند. توکن های دیجیتال

کاربران شبکه سلسیوس در بحبوحه گزارش های ورشکستگی به نتیجه ناخوشایندی می رسند. در صورت ورشکستگی وام دهنده رمزنگاری، ممکن است کاربران هرگز نتوانند پول خود را پس بگیرند. در روند ورشکستگی، طلبکاران بدون وثیقه اغلب باید در انتهای خط منتظر بمانند، که به این معنی است که وجوه رمزنگاری سلسیوس می تواند ابتدا برای پرداخت سایر طلبکاران مورد استفاده قرار گیرد.

بیمه سپرده برای مشتریان خرد بانک در بسیاری از کشورها در دسترس است. به عنوان مثال، مشتریان یک بانک ایالات متحده توسط شرکت بیمه سپرده فدرال (FDIC)، یک آژانس دولتی ایالات متحده محافظت می شوند. هنگامی که یک بانک ورشکست می شود، FDIC برای نجات وجوه مشتری تا سقف 250000 دلار می آید.

از سوی دیگر، کاربران سلسیوس از این حفاظت برخوردار نیستند. به عنوان بخشی از شرایط استفاده از شبکه به صورت تمام حروف ساخته شده است. بدون این محافظت، کاربران ممکن است قبل از اینکه برداشت‌ها را متوقف کند، آن را قابل قبول می‌دانستند. کاربران ممکن است اکنون که سلسیوس توقف برداشت ها را ایجاد کرده است، تجدید نظر کنند.

یک موسسه مالی که وام های ارز دیجیتال صادر کرده است در آستانه ورشکستگی قرار دارد. با این حال، احیای آن از احیای بازار کریپتو حاصل خواهد شد. آدام لویتین در توییتر به سرمایه گذاران توضیحی درباره ریسکشان ارائه داد.