منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • هک جدید DeFi! یک سوء استفاده 1.26 میلیون دلاری به سولند سولانا رسید

هک جدید DeFi! یک سوء استفاده 1.26 میلیون دلاری به سولند سولانا رسید

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

بازار کریپتو به طور کلی و امور مالی غیرمتمرکز (Defi) به طور خاص شاهد حملات بسیاری در سال‌های اخیر بوده است. این یکی از دلایل اصلی این است که بازار کریپتو نسبت به سال گذشته روند نزولی داشته است. جدیدترین حمله به برنامه Solana Defi Solend است که حدود 1.26 میلیون دلار را در یک سوء استفاده اوراکل از دست می دهد.

میلیون ها گم شده

این حمله توسط حساب رسمی توییتر سولند در توییتی تایید شد. این توییت پس از آن منتشر شد که بخش مالی میلیون ها ضرر کرده بود. Solend در توییتی نوشت: «یک حمله اوراکل به USDH که بر استخرهای ایزوله Stable، Coin98 و Kamino تأثیر گذاشت، شناسایی شد که منجر به بدهی بد 1.26 میلیون دلاری شد. تمام استخرهای دیگر از جمله استخر اصلی امن هستند. استخرهای آسیب‌دیده غیرفعال شده‌اند و صرافی‌ها از آدرس بهره‌بردار مطلع شده‌اند – توجه داشته باشید که این حمله شامل Pyth نبود.

Solend تأیید کرد که فقط استخرهای ایزوله Stable، Coin98 و Kamino تحت تأثیر قرار می گیرند و بقیه استخرها تحت تأثیر قرار نمی گیرند. این تیم این خبر را با سایر صرافی ها به اشتراک گذاشت و آنها را در مورد سه استخر معلول آگاه کرد.

هک جدید DeFi!  یک اکسپلویت 1.26 میلیون دلاری به سولند 1 سولانا رسید

علاوه بر این، میزبان وب آلمانی Hetzner برای ایمن تر بودن، تمام گره های Solana را که در زیرساخت آنها میزبانی شده بودند غیرفعال کرد.

هک جدید DeFi!  یک اکسپلویت 1.26 میلیون دلاری به سولند 2 سولانا رسید

این خبر توسط یکی از برترین شرکت های امنیتی بلاک چین، Peckshield در توییتر به اشتراک گذاشته شد. صدها نفر در مورد اینکه چگونه صنعت کریپتو در حال تبدیل شدن به یک زمین بازی هکرها است نظر می دادند که باعث افزایش عدم اطمینان در بازار نزولی می شد.

هک جدید DeFi!  یک اکسپلویت 1.26 میلیون دلاری به سولند 3 سولانا رسید

پلتفرم انباشته سولانا Solblaze این خبر را در توییتر به اشتراک گذاشت که آنها چیزی پیدا کرده اند که به هویت هکر منجر می شود. آنها در حال کار و مذاکره برای رسیدن به یک راه حل هستند. اگر این اتفاق بیفتد، تسکین بزرگی برای کاربران سولانا خواهد بود.

هک جدید DeFi!  یک سوء استفاده 1.26 میلیون دلاری به سولند 4 سولانا رسید

موضع مدیر عامل سولانا

در همین حال، آناتولی یاکوونکو، مدیر عامل آزمایشگاه سولانا، در توییتی اعلام کرد که چیزی به نام حمله به پلتفرم سولانا وجود ندارد. همه اینها دستکاری بازار است که توسط چند نهنگ انجام می شود. وی گزارش های مربوط به هرگونه حمله را تکذیب کرد. با این حال، تیم رسمی و سایر حساب های مورد اعتماد خبر حمله به سه قطب سولند را تایید کرده اند.

هک جدید DeFi!  یک اکسپلویت 1.26 میلیون دلاری به سولند 5 سولانا رسید

حملات مشابه

این اولین بار نیست که بازار کریپتو توسط یک هکر مورد حمله قرار می گیرد. رابطه بین کریپتو و هکرها با اختراع ارزهای دیجیتال آغاز شد. با این حال، در سال های اخیر، حملات هکرها به میزان فوق العاده ای افزایش یافته است. هر روز، یک حمله هکر کوچک یا بزرگ به یک پلتفرم رمزنگاری را می شنوید. در این حملات سکتور Defi بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرد.

در سال 2021، بیش از 14 میلیارد دلار از بازار کریپتو توسط هکرها به سرقت رفت که اکثریت پول از بخش Defi به سرقت رفت. حملات به همین جا ختم نشد، در مارس 2022، اولین حمله به شبکه رونین Axie Infinity بود که 625 میلیون دلار در این حمله از دست داد. در ماه اوت، حمله دیگری به پل نومد 190 میلیون دلار به مهاجمان خسارت وارد کرد. در همان ماه، یکی دیگر از پروتکل های Defi، CurveFinance حدود 570k در حمله یک هکر از دست داد.

در 13 اکتبر، Chainalysis توییت کرد که در دو هفته اول اکتبر، بازار Defi بیش از 718 میلیون دلار به هکرها از دست داد. در طی دو هفته، 11 حمله مختلف در سراسر پروتکل های Defi وجود داشت. Chainalysis این اعداد را در توییتر به اشتراک گذاشت و عنوان کرد که سال 2022 می تواند بدترین سال از نظر هک باشد.

هک جدید DeFi!  یک اکسپلویت 1.26 میلیون دلاری به سولند 6 سولانا رسید

افکار نهایی

سال 2021 بدترین سال به دلیل هک در بازار ارزهای دیجیتال در نظر گرفته شد، اما سال 2022 بدتر از این نیز نشان داده شده است. ماه اکتبر بزرگترین سوء استفاده های رمزنگاری شده را ثبت کرد و در آغاز نوامبر، دو حمله هکرها به Defi داشتیم. نمودار زیر که توسط Chainalysis به اشتراک گذاشته شده است نشان می دهد که میزان حملات هکری سال به سال در حال افزایش است و باعث افزایش بی اعتمادی و احساسات منفی در بین سرمایه گذاران می شود.

هک جدید DeFi!  یک اکسپلویت 1.26 میلیون دلاری به سولند 7 سولانا رسید