منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • هنگ کنگ تصمیم دارد تجارت خرده فروشی کریپتو را قانونی کند

هنگ کنگ تصمیم دارد تجارت خرده فروشی کریپتو را قانونی کند

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

هنگ کنگ در نظر دارد مقررات جدیدی را اجرا کند که تجارت خرده فروشی کریپتو را در این شهر قانونی می کند. این حرکت بخشی از یک استراتژی برنامه ریزی شده برای تبدیل شدن به هاب جهانی ارزهای دیجیتال است. بر اساس گزارش‌ها، این ابتکار که قرار است در ماه مارس سال آینده آغاز شود، صدور مجوز برای پلتفرم‌های ارزهای دیجیتال را الزامی می‌کند.

هنگ کنگ قرار است مرکز بعدی ارزهای دیجیتال جهانی شود

هنگ کنگ در تلاش است تا وضعیت خود را به عنوان کانونی برای کارآفرینان رمزارز پس از کووید-19، ناآرامی‌های سیاسی و مقررات که وجهه شهر را خدشه دار کرد، بازیابی کند.

از آنجایی که هنگ کنگ موقعیت خود را به عنوان یک قدرت مالی جهانی بازیابی می کند، این در تضاد با سرزمین اصلی چین است، جایی که رمزارزها ممنوع هستند. سیستم های مالی و حقوقی هنگ کنگ از سیستم های سرزمین اصلی چین متمایز است. این حکمرانی جداگانه جزئی از سیستم «یک کشور، دو سیستم» است که بر آن حاکم است.

ایده بازگرداندن هنگ کنگ به صدر فهرست سرمایه گذاران کریپتو مدتی است که در بازار چرخیده است. الیزابت وانگ، رئیس واحد فین‌تک کمیسیون اوراق بهادار و آتی (SFC)، هفته گذشته به طرحی اشاره کرد که به معامله‌گران عادی اجازه می‌دهد یک بار دیگر دارایی‌های دیجیتال را معامله کنند. او در یک رویداد اظهار داشت که دولت در حال توسعه یک لایحه نظارتی کریپتو برای خودش است.

هنگ کنگ در ابتدا برخی از بزرگترین صرافی های رمزنگاری جهان از جمله FTX میلیارد دلاری Sam Bankman را جذب کرد. با این حال، در سال 2021، Bankman-Fried دفتر مرکزی FTX را از شهر به باهاما منتقل کرد. صرافی Crypto.com پس از ممنوعیت چین در تجارت دارایی های دیجیتال در همان سال به سنگاپور مهاجرت کرد که باعث نگرانی هنگ کنگ شد.

علاوه بر این، در صورت تصویب، اقدامی علیه پولشویی که در شورای قانونگذاری هنگ کنگ ثبت شده است، ممکن است یک رژیم مجوز جدید برای دارایی های دیجیتال ایجاد کند. SFC فکر می کند که این چارچوب نظارتی رشد منظم و پایدار صنعت را تسهیل می کند و در عین حال از سرمایه گذاران محافظت می کند.

در مارس 2023، پیش‌بینی می‌شود که طرح صدور مجوز برای پلتفرم‌های ارزهای دیجیتال آغاز شود. رگولاتور قصد دارد معاملات را عمدتاً روی توکن‌های مهم‌تر مجاز کند، اما هنوز باید جزئیات بیشتری در دسترس قرار گیرد. این مفهوم در ابتدا برای بازخورد عمومی ارائه خواهد شد.

این برای بازار کریپتو چین چه معنایی دارد؟

صرافی‌های ارزهای دیجیتال مانند Crypto.com و Huobi از هنگ‌کنگ به سنگاپور نقل مکان کرده‌اند و باعث شده است که صرافی‌های قبلی جایگاه خود را به حریف خود از دست دهند. در پاسخ به هشدارهای مقامات پولی سنگاپور به مردم در مورد خطرات قابل توجه سرمایه گذاری در ارزهای رمزنگاری شده، صرافی ها از تبلیغ به روش های خاصی منع شده اند.

با این وجود، سنگاپور هدف خود را برای تبدیل شدن به یک مرکز صنعت مالی مبتنی بر وب 3 و بلاک چین اعلام کرد. تعدیل آشکار در قانون رمزنگاری هنگ کنگ می تواند تلاشی برای جلوگیری از جریان تجارت به سنگاپور، مرکز مالی رقیب آن باشد.

نگرانی‌ها در مورد اینکه چگونه یک رویکرد سست‌تر در هنگ کنگ بر صنعت در سرزمین اصلی چین تأثیر می‌گذارد، همچنان ادامه دارد. آرتور هیز، یکی از بنیانگذاران BitMEX، استدلال می کند که مطلوبیت هنگ کنگ برای شرکت های رمزنگاری به دسترسی آن به مشتریان چینی بستگی دارد.

علاوه بر این، هیز در مورد چگونگی استفاده چین از نفوذ خود بر هنگ کنگ برای تضعیف هرگونه اقدام طرفدار رمزارز ابراز نگرانی کرد.

بلومبرگ گزارش می دهد که کارشناسان نگران هستند که اقدامات فعلی هنگ کنگ کافی نباشد. حتی اگر مصرف‌کنندگان خرده‌فروشی مجاز به تجارت باشند، پلتفرم‌های دارای مجوز در شهر نسبت به پلتفرم‌هایی که در تنظیمات قانونی که مطلوب‌تر هستند، فعالیت می‌کنند، رقابتی کمتری خواهند داشت.

بر اساس داده های گردآوری شده توسط شرکت Chainalysis، هنگ کنگ با 9.5 درصد کمترین افزایش در میزان تراکنش های رمزنگاری را در منطقه شرق آسیا مشاهده کرد. ژاپن در مدت مشابه شاهد رشد 113 درصدی بود، در حالی که مغولستان رشد 72 درصدی را تجربه کرد.

در مطالعه‌ای که توسط Forex Suggest در جولای 2022 منتشر شد، متغیرهای مختلفی از جمله نصب خودپردازهای رمزنگاری، سیاست‌های طرفدار ارزهای دیجیتال و فرهنگ راه‌اندازی نشان داد که هنگ‌کنگ آماده‌ترین کشور برای استفاده اصلی از ارزهای دیجیتال است.

شهرهایی که خود را به عنوان مرکز ارزهای دیجیتال قرار می دهند

سوئیس همیشه مقصد کسانی بوده است که به دنبال ذخیره ثروت هنگفت هستند. سیستم بانکی سوئیس اغلب این افراد یا مشاغل را با آغوش باز می پذیرد. با این حال، این کشور اکنون در حال بررسی بازارهای مالی در حال ظهور است. با گسترش صنعت کریپتو مالی، استارت آپ های متعددی در شهرهای بزرگ سوئیس در آرزوی تبدیل شدن به مراکز اصلی آن هستند.

علاوه بر این، سنگاپور خود را برای تبدیل شدن به هاب ارزهای دیجیتال آسیا آماده می کند. برخلاف پیشینه محافظه‌کاری اجتماعی، سنگاپور به‌طور بدنامی برای نوآوری‌های مالی باز است. مقامات ایالت-شهری نه تنها بر مزایای بالقوه کریپتو تاکید کرده اند، بلکه برای حمایت از این موقعیت قانونی نیز وضع کرده اند.

دبی و ابوظبی نیز برای تاج کریپتو رقابت می کنند. امارات متحده عربی خود را به عنوان قطب پیشرو ارزهای دیجیتال در جهان معرفی کرده است. در طول زمستان کریپتو، این منطقه شاهد پیشرفت‌های قابل توجهی در حوزه کریپتو بوده است که آن را به مقصدی جذاب برای سرمایه‌گذاران و توسعه‌دهندگان کریپتو تبدیل کرده است.

در نهایت، بسیاری از شهرها در استفاده از ارز مجازی پیشتاز هستند. سانفرانسیسکو، ونکوور، آمستردام، تل آویو، لیوبلیانا، اسلوونی، و میامی، فلوریدا از جمله این شهرها هستند. علاوه بر این، بازار ارزهای دیجیتال تحت سلطه شهرهای جهانی مانند نیویورک، لندن، پورتسموث، نیوهمپشایر، و ال زونته، السالوادور است.

کشورهایی مانند ونزوئلا و زیمبابوه که دچار آشفتگی اقتصادی و نوسانات ارزی هستند، به طور فزاینده ای پذیرای بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال هستند.