منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • همه آنچه باید در مورد پروتکل جدید USDC بدانید که توسعه دهندگان و کاربران از آن هیجان زده هستند

همه آنچه باید در مورد پروتکل جدید USDC بدانید که توسعه دهندگان و کاربران از آن هیجان زده هستند

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

پل‌های زنجیره‌ای متقابل عامل ضرر میلیاردها دلاری ناشی از هک‌های رمزنگاری در سال 2022 بودند. پروتکل جدید USDC Circle راه‌حلی برای پل‌های زنجیره‌ای است که ارزان‌تر و کارآمدتر است.

پل‌های زنجیره‌ای متقابل، انتقال ارزهای دیجیتال را در سراسر بلاک چین تسهیل می‌کنند. در حالی که آنها نقش مهمی ایفا می کنند، عامل اصلی نگرانی در اکوسیستم کریپتو بوده اند.

هک های مهم شامل 625 میلیون دلاری شبکه رونین، 325 میلیون دلاری پل کرم چاله و 190 میلیون دلاری پل Nomad است.

پروتکل انتقال زنجیره ای بدون مجوز، انتقال USDC را در بین بلاک چین ها تسهیل می کند.

CTTP بهتر از سایر ویژگی‌های Circle مانند Circle Account، و Core API است که انتقال زنجیره‌ای متقابل را تسهیل می‌کند، زیرا برخلاف این دو، CCTP به بررسی‌های KYC و انطباق نیاز ندارد. استفاده از صرافی های متمرکز یک دردسر است.

پروتکل انتقال متقابل زنجیره ای

CCTP یک ابزار بدون مجوز روی زنجیره است که می تواند مقدار مشخصی USDC را در زنجیره منبع بسوزاند و همان مقدار را در زنجیره مقصد برش دهد.

CCTP در شبکه تست فوجی Avalanche و Goerli اتریوم در دسترس است. طبق گفته Circle، این پروتکل در سه ماهه اول سال 2023 در Avalanche و Ethereum و اواخر سال در Solana در دسترس خواهد بود.

توسعه‌دهندگان می‌توانند این پروتکل را در برنامه‌های خود بگنجانند و به کاربران راهی یکپارچه برای انتقال USDC در سراسر بلاک چین می‌دهند، CCTP تجربه کاربر و نقدینگی را در سراسر اکوسیستم ساده‌تر می‌کند.

CCTP بر پل‌های زنجیره‌ای متقاطع که از ویژگی‌های قفل و نعناع استفاده می‌کنند برتری می‌بخشد – که کریپتو را در زنجیره مبدا قفل می‌کند و سپس یک نسخه مصنوعی را در زنجیره مقصد ضرب می‌کند. هکرها قبلاً ویژگی قفل را تضعیف کرده اند که منجر به تجزیه نقدینگی و از دست دادن سرمایه شده است.

از آنجایی که این پروتکل شامل قفل کردن وجوه در استخرهای نقدینگی نیست که برای پرداخت به ارائه دهندگان نقدینگی هزینه می شود، معامله ارزان تر خواهد بود.

پروتکل USDC استیبل کوین را در زنجیره مبدا به یک آدرس رایت می فرستد، سپس همان مقدار را در بلاک چین مقصد ضرب می کند. این ابزار فراتر از سوزاندن و ضرب کردن USDC است.

یک مثال از یک مورد استفاده این است که یک توسعه‌دهنده می‌تواند پروتکل را به گونه‌ای جاسازی کند که کاربران بتوانند USDC را در زنجیره‌ها انتقال دهند و آن را روی یک برنامه DeFi با بازده بازده برش دهند.

نحوه استفاده از CCTP

یک برنامه شخص ثالث برای تسهیل تراکنش در دسترس خواهد بود. در برنامه، کاربر مقدار USDC را که می خواهد انتقال دهد، آدرس گیرنده و مقصد بلاک چین را مشخص می کند.

این برنامه سوزاندن USDC را در زنجیره منبع تسهیل می‌کند، مدرک رایت را به Circle ارسال می‌کند و از آن‌ها درخواست می‌کند که مقدار سوخت را به آدرس مقصد در یک بلاک چین دیگر برش دهند.

Circle سوختگی را تأیید می کند و USDC جدید را در زنجیره مقصد برش می دهد و آنها را به آدرس مشخص شده ارسال می کند.

اگر Circle پاسخگو نباشد، تراکنش‌های رایت را امضا نمی‌کنند، اما نشان می‌دهند که سرویس گواهی آن‌ها زمان کار قوی داشته است.

برنامه‌های Circle برای آوردن USDC به‌طور بومی به اکوسیستم‌های بلاک‌چین بیشتر ثابت باقی می‌ماند. ما تصور می کنیم CCTP به عنوان یک اتصال بدون درز خدمت کند که در آن توسعه دهندگان و کاربران می توانند به راحتی USDC را به صورت بومی در زنجیره های پشتیبانی شده منتقل کنند. سوالات متداول CCTP

همه آنچه باید در مورد پروتکل جدید USDC بدانید که توسعه دهندگان و کاربران در مورد آن هیجان زده هستند

موارد استفاده کنید

CCTP موارد استفاده جدید را در امور مالی غیرمتمرکز، NFTs، متاورس، و بازی‌های بلاک چین ایجاد می‌کند. انتقال ارزش بین بلاک چین صنعت بلاک چین را متحد می کند.

شما می توانید از USDC برای مبادلات زنجیره ای متقابل استفاده کنید. به عنوان مثال، ارائه‌دهنده‌ای که AVAX را با SOL مبادله می‌کند، به جای استفاده از استخرهای نقدینگی، می‌تواند AVAX را با USDC در Avalanche که در بلاک چین Solana ساخته شده و با SOL مبادله می‌شود، انتخاب کند.

در صرافی های غیرمتمرکز (DEX)، نیاز به کیف پول های متعدد را از بین می برد. کاربر می تواند موقعیتی را با USDC در SOL در اتریوم DEX باز کند. در پس‌زمینه، CCTP مبادله USDC به بلاک چین اتریوم را تسهیل کرد.

همین اراده می تواند در مورد بازارهای NFT نیز اعمال شود. برای خرید Solana NFT در SolSea می توانید از USDC در اتریوم استفاده کنید. توسعه دهندگان می توانند قرارداد هوشمند را برای خرید NFT در SolSea تغییر دهند و آن را در Uniswap اتریوم فهرست کنند.