منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • نقشه راه شبکه باز (TON): 8 ویژگی کلیدی که باید در سال 2023 انتظار داشت

نقشه راه شبکه باز (TON): 8 ویژگی کلیدی که باید در سال 2023 انتظار داشت

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

شبکه باز (TON) اولین و تنها پلتفرم بلاک چین نسل پنجم است. نقشه راه 2023 با پیشرفت های بزرگی همراه است. در ابتدای توسعه TON توسط اتاق فکر Binance تصمیم گرفته شد. همانطور که برادران دوروف بیان کردند، هدف نهایی بلاک چین اتصال زنجیره های مختلف ارزهای دیجیتال به یک شبکه است، از این رو اصطلاح شبکه باز نامیده می شود.

TON به طور فزاینده ای با خدمات و برنامه های کاربردی از کیف پول های تلفن همراه مانند Tonkeeper و Tonhub گرفته تا کاوشگرهای زنجیره بلوکی مانند TON Scan و Ton.page می شود.

TON چیست؟

TON – که مخفف “شبکه باز” است – یک پروژه بلاک چین مبتنی بر جامعه است که برای فعال کردن تراکنش های سریع و پشتیبانی از طیف گسترده ای از برنامه های غیرمتمرکز (dApps) (dApps) طراحی شده است. این پروژه توسط همان تیمی تأسیس شد که نرم افزار پیام رسان رمزگذاری شده محبوب تلگرام را راه اندازی کرد.

با این حال، پس از توجه کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC)، تلگرام در ماه مه 2020 این ابتکار را کنار گذاشت. تصور این همه ابتکار در پاییز 2021 دشوار بود. علاوه بر این، فالوورهای TON فقط Cryptobot را در تلگرام داشتند. زمان، و چند نفر دیگر قبلاً ارشد بودند.

نقشه راه TON توضیح داد

نقشه راه بلاک چین سندی است که اهداف و تاکتیک های یک پروژه را توضیح می دهد و ارزش بالقوه آن را استدلال می کند. نقشه‌های راه اغلب نقاط عطف پروژه، اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت و همچنین برنامه‌های بازاریابی و توسعه را در بر می‌گیرد. این روشی است که توسط سرمایه گذاران برای تعیین ارزش یک پروژه استفاده می شود.

قبل از اینکه به نقشه راه ادامه دهیم، اجازه دهید وقت شناسی توسعه دهندگان بلاک چین را برجسته کنیم. هر نسخه برنامه ریزی شده در بازه زمانی مشخص شده تکمیل شد، حتی اگر ساختار بصری نداشته باشد و فاقد مروری و راهنمای دقیق باشد. با این حال، همه چیز از نقطه نظر فنی کاملاً انجام شد.

تیم پیام رسان تلگرام به رهبری برادران پاول و نیکولای دوروف در سال 2018 شروع به بررسی احتمالات بلاک چین برای پیام رسان تلگرام کردند. وقتی متوجه شدند که هیچ یک از بلاک چین های لایه 1 فعلی نمی توانند پایگاه کاربران 9 رقمی تلگرام را در خود جای دهند، تصمیم گرفتند لایه خود را ایجاد کنند. 1 زنجیره ای که آن را شبکه باز تلگرام نامیدند.

تلگرام ۱.۷ میلیارد دلار از فروش خصوصی توکن‌های TON در همان سال جمع‌آوری کرد و آن را به یکی از بزرگ‌ترین پیشنهادهای ارزهای دیجیتال در جهان تبدیل کرد. علاوه بر این، تیم تلگرام مجموعه‌ای از اسناد را منتشر کرد که طراحی بلاک چین TON را در سال بعد، در سال ۲۰۱۹ توضیح می‌داد.

تلگرام دو بستر آزمایشی TON را راه اندازی کرد، یکی در بهار 2019 و دیگری در نوامبر 2019. با این حال، برنامه های این نهاد به نتیجه نرسید. در نتیجه، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده، تلگرام را به انجام یک عرضه اوراق بهادار ثبت نشده متهم کرد.

تلگرام ادعا کرد که اتهامات SEC دروغ است. با این حال، تیم موافقت کرد که راه اندازی TON را تا رفع مشکلات قانونی به تاخیر بیاندازد. با این حال، در مارس 2020، تلگرام موافقت کرد که در بحبوحه اختلافات ادامه دار، عملیات خود را متوقف کند.

تیم تلگرام توسعه TON و پشتیبانی از testnet2 را در می 2020 متوقف کرد. علاوه بر این، باشگاه موافقت کرد که پول را به سرمایه گذاران بازپرداخت کند و 18.5 میلیون دلار غرامت پرداخت کرد.

در سال 2021، نیوتن، یک تیم توسعه دهنده کوچک منبع باز، عمیقاً در پایگاه کد، معماری و اسناد TON جستجو کرد. آنها توسعه فعال TON را مطابق با طراحی مشخص شده در مستندات منبع TON دوباره شروع کردند.

در اواخر همان سال، پل های TON-ETH و TON-BSC ساخته شدند. این پل‌ها به صاحبان ارزهای دیجیتال امکان می‌دهند تا دارایی‌های خود را بین زنجیره‌های بلوکی «انتقال» دهند. علاوه بر این، سکه در همان سال در صرافی‌های اصلی ارزهای رمزنگاری شده فهرست شد.

سال 2022

نقشه راه برای سال 2022 سال فوق العاده ای را برای این نهاد تضمین کرد. تیم سه ماهه اول را روی TON Nominators، TON DeFi و برنامه توسعه دهندگان TON کار کرد. تیم روی پرداخت‌های TON DNS و TON در سه ماهه دوم متمرکز شد.

تن گزینه های پرداخت. این به شما امکان می‌دهد یک کانال پرداخت بین دو شرکت‌کننده راه‌اندازی کنید و سپس به‌صورت رایگان هر تعداد پرداخت خرد فوری را بین آنها انجام دهید. فقط هزینه ایجاد و بسته شدن کانال از شما دریافت می شود.

TON Proxy در Q3 تاسیس شد. اینها پروتکل های شبکه ای هستند که به گره ها اجازه می دهند با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و داده ها را مبادله کنند. این شبکه اکنون آنقدر قدرتمند و سازگار است که در صورت ترکیب، معادل اینترنت نسل بعدی است.

این تیم همچنین سایت های TON را توسعه داد. شما می توانید از این سرویس برای میزبانی وب سایت خود در شبکه TON استفاده کنید. سرانجام، تیم توسعه دهنده TON Storage را در پایان سال گذشته منتشر کرد. این سیستم برای ذخیره ایمن فایل با هر اندازه ای در شبکه غیرمتمرکز TON در نظر گرفته شده است.

در سال 2023 چه انتظاری داریم؟

در سال 2023، انتظار می رود خیلی بیشتر اتفاق بیفتد. نقشه راه به شرح زیر است؛ این تیم کار بر روی پل توکن را در سه ماهه اول آغاز خواهد کرد. این توکن های Crosschain بر روی زنجیره هوشمند اتریوم یا BNB ایجاد می شوند و به بلاک چین TON منتقل می شوند. TON Connect یک گزینه دیگر است. این پروتکل برای برقراری ارتباط بین برنامه های TON و کیف پول ها استفاده می شود.

تمرکز نقشه راه بعداً به دستورالعمل‌ها و ابزارهای Tokens تغییر خواهد کرد. نمونه‌هایی از کد برای توکن‌های ورودی و خروجی و NFT برای صرافی‌ها، سیستم‌های پرداخت و ربات‌ها ارائه خواهد شد. برای جلوگیری از مسدود کردن توکن ها توسط کاربران، استانداردهای کیف پول توسعه داده شده است. برنامه برای یخ زدایی. اینها تحولات جدید است.

نقشه راه شبکه باز (TON): 8 ویژگی کلیدی که باید در سال 2023 انتظار داشت 1
 • ابزارهای قفل و تخصیص. اینها ابزارهای سودمندی هستند که بسیاری از استارتاپ های TON به آن نیاز دارند.
 • جوایز TON 2022 برگزار خواهد شد. این جوایز برای بهترین توسعه غیرانتفاعی منبع باز جامعه در سال 2022 هستند.
 • تنظیم پیکربندی شبکه این تنظیمات پیکربندی شبکه را برای بهبود امنیت و ثبات شبکه تنظیم می کند.
 • رای گیری بهینه سازی توکنومیکس این یک رای بین تایید کننده ها برای یک پیشنهاد بهینه سازی توکنومیکس است که به کیف پول های ماینینگ غیرفعال اجازه می دهد برای مدت زمان معینی غیر فعال بمانند.

نقشه راه برای سه ماهه دوم 2023

به‌روزرسانی انتخابگر و پیکربندی برنامه‌ریزی شده است که ساخت قراردادهای هوشمند را برای شرط‌بندی ساده می‌کند و به اعضای استخر شرط‌بندی اجازه می‌دهد در رأی‌گیری آنلاین زنجیره‌ای رأی دهند.

قراردادهای شرط بندی برای DAO و نقدینگی. این یک قرارداد هوشمند جهانی DAO است که تقریباً هیچ محدودیتی ندارد، و همچنین یک قرارداد هوشمند جدید استخر (حوضچه نامزد) است. توکن ها برای محافظت از حق رای کاربر و سهام استخر استفاده خواهند شد.

DeveloperLibraries دنبال خواهند شد. برخی از کتابخانه های توسعه دهنده نیاز به به روز رسانی دارند. علاوه بر این، بسیاری از کتابخانه های جدید در بسیاری از زبان ها ایجاد شده است. TON باید اطمینان حاصل کند که همه این کتابخانه ها با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.

نقشه راه شبکه باز (TON): 8 ویژگی کلیدی که باید در سال 2023 انتظار داشت 2
 • مکانیسم کاهش قیمت توکنومیک. این مکانیزمی برای سوزاندن برخی از کمیسیون های شبکه است.
 • پیام های رمزگذاری شده غیرمتمرکز این کیف پول ها را به پیام های رمزگذاری شده غیرمتمرکز تبدیل می کند.
 • اصلاح آدرس این بهبود فرمت آدرس کیف پول TON برای تجربه کاربری بهتر است.
 • به روز رسانی TVMU. پشتیبانی از تأیید امضای EVM (ماشین محاسبات الکترونیکی) و سایر ویژگی های جدید TVM (دستگاه محاسبات ترمینال).

2023 Q3

 • معرفی یک پل Jetton که امکان انتقال زنجیره ای متقابل توکن های ایجاد شده در بلاک چین TON را به اتریوم یا زنجیره هوشمند BNB می دهد.
 • پل تونکوین چند ضلعی; برای فعال کردن انتقال زنجیره متقابل Toncoin بین بلاک چین TON و Polygon.
 • ارزهای اضافی این فناوری برای محبوب‌ترین ارزهای رمزنگاری‌شده، فناوری فراارز داخلی خواهد بود.
 • ETH، BNB، BTC Bridge؛ برای فعال کردن انتقال زنجیره ای متقابل بیت کوین، ETH و BNB به بلاک چین TON.
نقشه راه شبکه باز (TON): 8 ویژگی کلیدی که باید در سال 2023 انتظار داشت 3
 • ویترین مقیاس پذیری و سرعت. این طراحی شده است تا نمایشی در یک شبکه آزمایشی باشد که نشان می‌دهد چگونه TON می‌تواند تعداد زیادی از تراکنش‌ها را مدیریت کند و همچنان تحت بار مقیاس شود.
 • ویترین مقیاس پذیری و سرعت. نمایشی در یک شبکه آزمایشی که نشان می‌دهد چگونه TON می‌تواند تعداد زیادی از تراکنش‌ها را مدیریت کند و همچنان تحت بار مقیاس‌بندی شود.

سرانجام Q4 2023

در سه ماهه آخر سال 2023، تیم جداسازی Collector و Validator را راه اندازی خواهد کرد. این جداسازی اعتباردهنده به دو واحد مجزا است، کلاتور (عملی که بلوک‌های جدید را تشکیل می‌دهد) و اعتباردهنده، که به زنجیره بلوکی TON اجازه می‌دهد تا بار بسیار زیادی را مدیریت کند.