منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • نصف شدن بیت کوین: چرخه بعدی کی است؟ چه چیزی میخواهید بدانید

نصف شدن بیت کوین: چرخه بعدی کی است؟ چه چیزی میخواهید بدانید

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

نصف شدن بیت کوین یکی از مهم ترین رویدادها در بلاک چین BTC است. این امر با کاهش مقدار بیت کوین در گردش و همچنین افزایش تقاضا برای بیت کوین باعث تورم در ارزش بیت کوین می شود. عواقب نصف شدن بیت کوین بر همه افراد درگیر با اکوسیستم بیت کوین تأثیر می گذارد.

پس از استخراج هر 210000 بلاک، پاداش بلاک بیت کوین هر چهار سال یکبار به نصف کاهش می یابد. این به عنوان نصف شدن نامیده می شود، زیرا سرعت تولید بیت کوین های جدید را کاهش می دهد. این روش بیت کوین برای تحمیل تورم مصنوعی قیمت تا زمانی که تمام بیت کوین ها در گردش باشند، است.

پاداش بلوک برای یک قرن بیشتر (تا حدود سال 2140) که سقف مورد نظر 21 میلیون نفر به دست می آید، ادامه خواهد داشت. ماینرها در آن زمان با هزینه هایی که کاربران برای پردازش تراکنش ها پرداخت خواهند کرد، پاداش دریافت خواهند کرد. این هزینه ها تضمین می کند که ماینرها انگیزه ای برای استخراج و ادامه فعالیت شبکه دارند.

نصف شدن بیت کوین تا 2 سال دیگر پیش بینی می شود

نصف شدن بیت کوین هر چهار سال یکبار اتفاق می افتد، و از آنجایی که نشان می دهد نرخ بیت کوین های جدید تولید شده به حد خود نزدیک می شود، قابل توجه است: مجموع حداکثر عرضه بیت کوین 21 میلیون است. در حال حاضر حدود 18.85 میلیون بیت کوین در گردش است که تنها حدود 2.15 میلیون بیت کوین باقی مانده است که طی چهار سال آینده از طریق پاداش استخراج می شود.

در گذشته، نصف شدن بیت کوین با نوسانات قیمت زیاد مطابقت داشت. اولین هاوینگ، که در 28 نوامبر 2012 انجام شد، منجر به افزایش از 12 دلار به 1217 دلار در 28 نوامبر 2013 شد. در 9 ژوئیه 2016، شبکه بیت کوین دومین رویداد نصف شدن خود را اجرا کرد. قیمت در آن زمان 647 دلار بود و تا 17 دسامبر 2017 ارزش بیت کوین به 19800 دلار افزایش یافت. متعاقباً قیمت در طول یک سال از بالاترین سطح 3276 دلاری در 17 دسامبر 2018 کاهش یافت، زمانی که 506 درصد گرانتر از نرخ پیش از نصف شدن بود.

آخرین نصف کردن بیت کوین در 11 مه 2020 انجام شد. در آن زمان، یک بیت کوین 8787 دلار ارزش داشت. در 14 آوریل 2021، قیمت بیت کوین به 64507 دلار افزایش یافت (افزایش 634 درصدی نسبت به ارزش قبل از نصف شدن). یک ماه بعد، در 11 می 2021، یک بیت کوین به ارزش 54276 دلار رسید که نشان دهنده افزایش 517 درصدی بود که با نصف شدن سال 2016 سازگاری بیشتری دارد.

رویداد نصف کردن بیت کوین در آینده بحث های زیادی را در بین جامعه مالی ایجاد کرده است. کسانی که در مورد آن صحبت می کنند خوشحال هستند که توجه داشته باشند که دنیای ارزهای دیجیتال کمی بیش از دو سال قبل از نصف شدن باقی مانده است و بسیاری از افراد خارجی را متعجب می کند که چیست و چرا اینقدر مهم است.

انتظار می‌رود رویداد بعدی نصف کردن بیت‌کوین در 4 می 2024 یا حدوداً رخ دهد، زمانی که بیت‌کوین دارای 840000 بلاک است. اکثر سرمایه گذاران فکر می کنند که ارزش بیت کوین در طول زمان افزایش خواهد یافت و ممکن است از هم اکنون تا چهارمین نیمه شدن آن در سال 2024 سریعتر رشد کند. این بر اساس سابقه آن در طول تاریخ و نتایج حاصل از رویدادهای نیمه اول و دوم است. قبلاً در هر دو زمان پیش از این جهش های قابل توجهی در قیمت بیت کوین وجود داشته است.

اثرات نصف شدن بیت کوین بر اکوسیستم کریپتو

انتظار می رود نصف شدن بعدی بیت کوین در سه ماهه اول سال 2024 اتفاق بیفتد و پاداش ماینر به 3.125 BTC کاهش یابد. سرمایه گذاران یا معامله گران بیت کوین باید به خاطر داشته باشند که نصف شدن معمولاً با نوسانات و تغییرات قابل توجهی برای بیت کوین همراه است.

پس از استخراج 19 میلیونمین بلوک بیت کوین، ‘730002’ در 1 آوریل، مشخص شد که تنها 2 میلیون بیت کوین هنوز از سقف 21 میلیون بیت کوین باقی مانده است. کاهش عرضه عموماً منجر به افزایش تقاضا می شود که به معنای افزایش قیمت هاست.

رویدادهای نصف شدن بیت کوین گذشته با افزایش تدریجی و قابل توجه قیمت در طول زمان همراه بوده است که در یک سال و نیم به اوج خود رسیده است. اگر همین اتفاق در مورد بعدی بیفتد، سرمایه گذاران بیت کوین خوشحال خواهند شد. اگر نصف کردن بیت کوین باعث افزایش تقاضا و قیمت نشود، ماینرها انگیزه ای نخواهند داشت. پاداش برای تکمیل تراکنش ها کمتر خواهد بود و ارزش بیت کوین به اندازه کافی بالا نخواهد بود.

برای جلوگیری از این امر، بیت کوین مکانیزمی برای تنظیم دشواری کسب پاداش استخراج دارد که به آن دشواری استخراج نیز می گویند. اگر پاداش به نصف کاهش یابد و قیمت بیت کوین ثابت بماند، ماینرها با کاهش سختی استخراج انگیزه خواهند داشت. این نشان می دهد که در حالی که مقدار بیت کوین های پاداش داده شده کاهش یافته است، دشواری پردازش تراکنش کاهش یافته است.

این استراتژی تاکنون دو بار اجرا شده است. تا کنون، پیامدهای این نصف شدن بیت کوین افزایش قیمت و به دنبال آن کاهش شدید بوده است. با این حال، کاهشی که متعاقباً رخ داد، هنوز قیمت ها را به سطح قبلی خود بازگردانده است.

به عنوان مثال، حباب 2017 تا 2018 را در نظر بگیرید، زمانی که ارزش بیت کوین به حدود 20000 دلار افزایش یافت و سپس به حدود 3200 دلار کاهش یافت. این یک رکود قابل توجه است، اما قبل از نصف شدن بیت کوین، بیت کوین در حدود 650.4 دلار معامله می شد.

علیرغم این واقعیت که این روش تاکنون مؤثر بوده است، نصف شدن تقریباً همیشه با حدس و گمان، هیاهو، و نوسانات بسیار دنبال می‌شود و نحوه واکنش سرمایه‌گذاران به این اتفاقات در آینده غیرقابل پیش‌بینی است.

نیمه سوم نه تنها در طول یک بیماری همه گیر در سراسر جهان، بلکه در بحبوحه گمانه زنی های نظارتی فزاینده، علاقه بیشتر نهادی به دارایی های دیجیتال و سر و صدای افراد مشهور رخ داد. با توجه به این متغیرهای اضافی، پیش بینی اینکه قیمت بیت کوین در نهایت در کجا قرار می گیرد، دشوار است.

تا حدود سال 2140، آخرین بیت کوین از 21 میلیون بیت کوینی که تا به حال تولید خواهد شد، استخراج خواهد شد. در این زمان، چون دیگر بیت کوین جدیدی برای کشف وجود نخواهد داشت، برنامه نصف کردن به پایان می رسد.

از سوی دیگر، ماینرها برای ادامه اعتبارسنجی و تایید تراکنش‌های جدید پاداش دریافت می‌کنند، زیرا پیش‌بینی می‌شود کارمزد تراکنش‌هایی که به استخراج‌کنندگان پرداخت می‌شود در آینده افزایش یابد، به دلیل حجم بیشتری از تراکنش‌ها که شامل کارمزد و ارزش اسمی بازار بیت‌کوین بالاتر است.