منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • مصاحبه Dealbook: نیویورک تایمز به دفاع از سقوط SBF و FTX ادامه می دهد

مصاحبه Dealbook: نیویورک تایمز به دفاع از سقوط SBF و FTX ادامه می دهد

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

ارزش خالص SBF در کنار شرکت FTX و Alameda در عرض چند ماه از 25 میلیارد دلار به 100000 دلار سقوط کرد. بر اساس گزارش Crunchbase، ارزش کل FTX در پایان سه ماهه اول سال جاری 40 میلیارد دلار بود و ارزش خالص SBF بیش از 25 میلیارد دلار بود، اما تنها 7 ماه بعد شرکت اعلام ورشکستگی کرد و SBF ورشکست نشد. با یک کارت اعتباری باقی مانده است.

چه مشکلی با FTX رخ داد؟

سام بنکمن-فرید با اندرو راس سورکین از نیویورک تایمز مصاحبه کرد و در آن بیش از 90 دقیقه در مورد شکست FTX صحبت کرد. وقتی از SBF پرسیده شد که آیا او مرتکب کلاهبرداری از مردم شده است، SBF پاسخ داد که «من هرگز سعی نکردم در مورد کسی کلاهبرداری کنم. من شوکه شدم.» و هنگامی که از او در مورد امور مالی شخصی اش پرسیده شد، اظهار داشت که “فکر می کنم ممکن است یک کارت اعتباری فعال داشته باشم.” و “آخرینی که چک کردم 100000 دلار در حساب بانکی ام بود.”

با این حال، نگرانی واقعی امور مالی شخصی او نیست، بلکه آن میلیون‌ها مشتری است که به FTX و شرکت‌های وابسته که بیش از ۸ میلیارد دلار به آنها بدهکار هستند، هستند. و سم بنکمن-فرید از آن آگاه است، او گفت که “من ماه بدی را پشت سر گذاشتم… این برای من جالب نبود. اما این چیزی نیست که در اینجا مهم است. آنچه در اینجا مهم است میلیون ها مشتری است، آنچه در اینجا مهم است سهامداران در FTX هستند. و آنچه مهم است تلاش برای کمک به آنهاست.»

FTX و Alameda

وقتی در 2 بود اوضاع شروع به زشت شدن کردnd در نوامبر، Coindesk گزارشی در مورد امور مالی Alameda و اینکه چگونه 92٪ از بدهی های FTX در وام ها به اشتراک گذاشته شد. SBF گفت که “تا اواخر 6 نوامبر، من بسیار عصبی هستم که ممکن است اوضاع خیلی بد تمام شود”، در همان روزی بود که بایننس اعلام کرد که به دلیل “افشای اخیر Coindesk” قصد دارد دارایی های FTT خود را بفروشد.

قبل از آن، وقتی SBF در مورد درک Alameda و FTX صحبت می کرد، کاملاً عصبی بود. به گفته وی، همیشه تضاد منافع بین آنها وجود داشت که منجر به چنین فروپاشی می شد. به نقل از او، بانکمن-فرید گفت: “من نگران تضاد منافع، درگیر بودن بیش از حد بودم.” من آلامدا را اداره نمی‌کردم، یا به مسائل مالی آن فکر نمی‌کردم، یا این تصمیم‌ها را نمی‌گرفتم.»

دانلود 4
SBF

این یک انتخاب عمدی SBF برای نادیده گرفتن تجارت داخلی Alameda و FTX بود. بعداً او اعتراف کرد که «فکر می‌کنم آلامدا سود معاملاتی داشت، اما FTX نیز سودآوری کرد. FTX به عنوان یک تجارت سودآور در حال رشد بود…… من پهنای باند یا توجهی برای اجرای همزمان Alameda و FTX نداشتم.

FTX و ایالات متحده

هنگامی که سورکین از او در مورد پرداخت بدهی FTX پرسید، او گفت: “تا آنجا که من می دانم، FTX US هنوز بدهکار است” با این حال، او نتوانست پاسخ موجهی ارائه دهد که چرا چنین فکر می کند و چرا در زمانی که هنوز پرداخت بدهی بود، درخواست ورشکستگی داد. علاوه بر این، او گفت که FTX می‌تواند به زودی امکان برداشت را برای مشتریان فراهم کند، اما یاهو فاینانس گزارش داد که خودی‌ها فکر می‌کنند «ممکن است گره‌گشایی کسب‌وکارها خیلی سخت بوده باشد».

به گفته بانکمن-فرید، او به بازگشت به ایالات متحده فکر کرده است و «به [his] دانش» او قادر به انجام این کار خواهد بود. او افزود: «اگر زمانی چنین باشم، تعجب نمی‌کنم [on Capitol Hill] صحبت کردن در مورد آنچه برای نمایندگان ما اتفاق افتاده است، یا هر جای دیگری که مناسب‌تر است.»

SBF و آینده اش

وقتی از SBF در مورد برنامه های آینده و بازگشت به بازار ارزهای دیجیتال پرسیده شد، “من نمی دانم آینده دور من چیست. وقتی سریع جلو می‌روی، نمی‌دانم تا مدت‌ها بعد قرار است چه کار کنم.» با این حال، یک چیز این است که به اندازه کافی مطمئن است، او در تلاش است تا وجوه مشتریان را پس بگیرد، او گفت که در بازگرداندن وجوه مشتریان “هرجا بتوانم کمک کننده” خواهد بود.