منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • مدیر ارشد FTX برای کلاهبرداری احتمالی SBF را سوت زد

مدیر ارشد FTX برای کلاهبرداری احتمالی SBF را سوت زد

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

منابع اخیر نشان می دهد که مقامات از سقوط FTX قبل از وقوع واقعی آن مطلع شده اند. چند روز قبل از تشکیل پرونده ورشکستگی FTX در ماه گذشته، رایان سلامه، یکی از مدیران اجرایی، به مقامات باهامایی اطلاع داد که سام بنکمن-فرید، بنیانگذار آن ممکن است با انتقال وجوه مشتری به شرکت دیگرش، Alameda Research، مرتکب کلاهبرداری شده باشد.

CZ SBF و FTX را حذف نکرد

سلامه در پرونده ای که مربوط به روند ورشکستگی FTX در روز چهارشنبه بود، بر “اشتباه احتمالی دارایی های مشتریان” توسط Bankman-Fried تاکید کرد. نامه موجود در پرونده به تاریخ 9 نوامبر است و توسط کمیسیون امنیت باهاما (SCB) به کمیسر پلیس خطاب شده است. FTX در 11 نوامبر اعلام ورشکستگی کرد.

برخلاف اکثر گمانه‌زنی‌های بازار، این Changpeng Zhao (CZ) از بایننس نبود که SBF و FTX را سقوط داد، بلکه یکی از مدیران ارشد این شرکت بود. بیانیه روز چهارشنبه اولین تایید عمومی مبنی بر روی آوردن یک خودی به بانکمن-فرید است.

سلامه اظهار داشت که این وجوه برای جبران خسارات مالی آلامدا بوده و این انتقال نه مجاز بوده و نه توسط مشتریان آنها تایید شده است. علاوه بر این، او به SCB اطلاع داد که تنها سه نفر دسترسی لازم برای انتقال دارایی های مشتری به Alameda را دارند: مدیر عامل سابق FTX سام بانکمن-فرید، بنیانگذار FTX Zixiao “گری” وانگ، و مهندس Nishad Singh.

سلامه اظهار داشت که به مدیران بانکمن-فرید و آلامدا گفته است که سوءمدیریت احتمالی وجوه مشتریان، که با آلامدا ترکیب شده است، «حاکمیت شرکتی عادی» را نقض می‌کند.

پس از آن، کریستینا رول، مدیر اجرایی SCB، با کمیسر نیروی پلیس سلطنتی باهاما تماس گرفت تا درخواست تحقیق کند زیرا این اطلاعات “ممکن است اختلاس، سرقت، کلاهبرداری یا جرم دیگری باشد.”

روز بعد، در 11 نوامبر، SCB دارایی های FDM را مسدود کرد، ثبت شرکت در کشور را متوقف کرد و دادگاه عالی باهاما یک مدیر تصفیه موقت را در تلاش برای محافظت از دارایی های شرکت منصوب کرد. مشابه بانکمن-فرید، سلامه یک کمک مالی برجسته سیاسی بود که 20 میلیون دلار به اهداف جمهوری خواهان اهدا کرد.

بر اساس این اسناد، سلامه در واشنگتن دی سی فرض می شود و از زمان فروپاشی بورس هیچ صحبتی علنی نکرده است. در 7 نوامبر، او در آخرین توییت عمومی خود به توضیح یی هه، یکی از بنیانگذاران بایننس در مورد اینکه چرا صرافی توکن FTX خود را فروخت، با “لل” پاسخ داد.

سقوط FTX صنعت را با پوچی آلوده می کند

اختلاط وجوه شرکت های SBF موضوع مهمی در رسوایی FTX است. SBF، مدیر عامل معزول و بازداشت شده این شرکت، اعلام کرده است که عمداً سرمایه ها را با هم ترکیب نکرده است. کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) SBF را به کلاهبرداری متهم کرد و اظهار داشت که او با ایجاد یک خط اعتباری خاص به Alameda Research اجازه دسترسی به دارایی های مشتریان FTX را داده است.

یکی دیگر از مدیران سابق یک شرکت مرتبط با FTX گفته می شود که در هفته های اخیر به مقامات کمک کرده است. تصاویری که ظاهراً کارولین الیسون، مدیر عامل Alameda را در یک کافی شاپ در نیویورک در فاصله کوتاهی از دادستانی ایالات متحده نشان می دهد، در 4 دسامبر به شایعات دامن زد.

در پی سقوط FTX، جامعه ارزهای دیجیتال مشکوک است که او ممکن است با مقامات معامله کرده باشد. SBF تنها فردی از FTX و Alameda است که تاکنون متهم شده است و این نظریه را اعتبار می دهد که مقامات هر دو شرکت از اجرای قانون حمایت می کنند.

او علاوه بر کلاهبرداری با سیم و اوراق بهادار، به جرایم پولشویی و تامین مالی کمپین های انتخاباتی متهم است. اسناد نشان می دهد که در این دوره حیاتی قبل از ورشکستگی، SBF با تعدادی از مقامات باهامیا از جمله خانم رول و دادستان کل رایان پیندر ایمیل رد و بدل کرده است.

بانکمن-فرید در ایمیلی که برای آقای پیندر در غروب 9 نوامبر ارسال شد، به دلیل “تأخیر پاسخ” به پیام های قبلی عذرخواهی کرد. در این ایمیل، SBF اظهار داشت: «این یک هفته پر هیجان بود، اما این به عهده من است. من و جو (cc’ed) در آینده پاسخگو خواهیم بود.” جوزف بنکمن، پدرش، در ایمیل کپی شده بود.

Bankman-Fried در همان پیام اضافه کرد که FTX “وجوه را برای همه مشتریان باهامایی تفکیک کرده است” و “ما بسیار خوشحال خواهیم شد که برداشت برای همه مشتریان باهامایی در FTX باز کنیم تا فردا بتوانند تمام دارایی های خود را به طور کامل برداشت کنند.” آنها را کاملاً کامل می کند.»

جان ری سوم، مدیر اجرایی جدید FTX در مقابل کنگره ایالات متحده شهادت داد که دارایی های مشتریان به ارزش چندین میلیارد دلار ناپدید شده است. وی اظهار داشت که احتمالاً بخشی از وجوه به آلامدا اختصاص یافته است.

علاوه بر این، مایک بلشی، مدیر عامل حافظ دارایی دیجیتال BitGo، فاش کرده است که Alameda Research به دنبال بازخرید 3000 بیت کوین پیچیده شده (wBTC) قبل از اعلام ورشکستگی FTX در 11 نوامبر بوده است.

طی یک رویداد فضایی توییتر در 14 دسامبر که توسط محقق امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) کریس بلک برگزار شد، بلشی تأیید کرد که شرکت درخواست بازخرید را رد کرده است زیرا نماینده ناشناس Alameda در تأیید امنیتی Bitgo ناموفق بوده و به نظر می‌رسد با نحوه عملکرد فرآیند سوزاندن بیت کوین آشنا نیست.