منو سایت

فهرست رمزنگاری مطابق با ISO 20022

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

پروتکل ISO 20022 استانداردی برای تبادل الکترونیکی داده بین خدمات مالی در صنعت پرداخت است. این بر اساس DLT (فناوری دفتر کل توزیعی) است و از ISO 20022 به عنوان مکانیزم پیام رسانی استفاده می کند.

ISO 20022 فرمت پیشرفته تری بر اساس پروتکل XML و مشخصات Abstract Syntax Notation One (ASN.1) برای ارتباطات بانکی است که با استاندارد ISO 20022 برای پیام های مالی مطابقت دارد. فعالیت‌ها و معاملات مالی امروز را در سطح محلی، منطقه‌ای و جهانی بهتر منعکس می‌کند.

بانک های سراسر جهان قبلاً به این چارچوب نظارتی جهانی که از سوئیفت و فدرال رزرو حمایت می کند متعهد شده اند. و همانطور که ما به سمت این سیستم مالی کوانتومی جدید حرکت می کنیم، هر شخص ثالثی که می خواهد با بانک ها تعامل داشته باشد باید بتواند از قالب ISO 20022 استفاده کند.

با توجه به یکسان بودن بخش مالی در سراسر جهان، شکی نیست که ISO 20022 یک کاتالیزور مهم برای سرمایه گذاران خواهد بود.

ISO 20022 در سال 2022 چگونه تغییر می کند؟

بانک‌ها و مؤسسات مالی در سرتاسر جهان وارد عصر جدیدی می‌شوند که سیستم‌های پرداخت خود را از استفاده از پیام‌های SWIFT به ISO 20022 تغییر دهند، که یک استاندارد پیام‌رسان مالی بسیار ساختارمندتر و غنی‌تر از داده است.

در سال 2025، ایزو استاندارد جهانی برای سیستم‌های پرداخت با ارزش بالا یا با ارزش در تمام ارزهای ذخیره خواهد بود و 80 درصد تراکنش‌ها و 87 درصد ارزش معاملات در سطح جهانی را انجام خواهد داد. بانک مرکزی اروپا و سوئیفت تاریخ های اجرایی ISO 20022 را برای این استاندارد اعلام کرده اند.

فهرست رمزنگاری مطابق با ISO 20022 2

منبع تصویر: مرکز پرداخت Temenos (وبینار)

ارزهای رمزپایه زیر از زمان نگارش این مقاله مطابق با ISO 20022 هستند:

  • ستاره ای (XLM)
  • هدرا (HBAR)
  • IOTA (MIOTA)
  • شبکه XDC (XDC)
  • ریپل (XRP)
  • الگوراند (ALGO)
  • مقدار (QNT)

هر یک از این رمزارزها برای دسترسی بیشتر به تراکنش های جهانی توسعه یافته اند و به همین دلیل، می توانند با استاندارد ISO 20022 سریعتر مطابقت داشته باشند.

با این حال، از آنجایی که تعداد بیشتری از رمزارزها نمی خواهند از بخش پرداخت در سراسر جهان کنار گذاشته شوند و به سمت انطباق با ISO 20022 حرکت کنند، این لیست تنها گسترش خواهد یافت.

و فقط به این دلیل که آنها از ISO 20022 پیروی می کنند لزوماً به این معنی نیست که آنها سرمایه گذاری مناسبی هستند…

ریپل یک نمونه عالی از ارزهای دیجیتال با معایب متعدد در مقایسه با مزایا است – و هلنا مارگاریدو شما را تشویق می‌کند از آن اجتناب کنید. (در اینجا دلیل آن است.)

Hedera یک سکه پنی جذاب با پتانسیل بسیار است که می توانید در اینجا اطلاعات بیشتری در مورد آن کسب کنید و مطمئناً در لیست تماشای شما قرار دارد. (اگر به دنبال سکه های پنی هستید که خریدهای چشمگیر دارند، این انتخاب ها توسط تیم متخصص ما انتخاب شده است.)

ISO 20022 چه تأثیری در سراسر جهان خواهد داشت؟

پیش‌بینی می‌شود که این پذیرش جهانی پیام‌های مالی مشابه به طور قابل توجهی بر موسسات مالی، شرکت‌ها و هر سازمانی که در بخش مالی و پرداخت‌های با ارزش بزرگ سهام دارد، تأثیر بگذارد.

بیش از 70 کشور از جمله سوئیس، چین، هند و ژاپن ISO 20022 را در سیستم های پرداخت خود پذیرفته اند. و با بیش از 200 نوع پرداخت در حوزه، فرمت‌ها و اجزای داده را از روش‌های پرداخت مختلف که قبلاً نمی‌توانستند با هم کار کنند، هماهنگ می‌کند.

ISO 20022 در حال حاضر توسط بیش از 70 کشور از جمله سوئیس، چین، هند و ژاپن در سیستم های پرداخت خود استفاده می شود. با بیش از 200 نوع پرداخت، فرمت ها و اجزای داده را از تکنیک های پرداخت متعددی که قبلاً به دلیل تفاوت در استانداردها نمی توانستند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، ترکیب می کند.

استاندارد ISO 20022 برای پرداخت های داخلی، ACH، بلادرنگ، با ارزش بالا و برون مرزی اعمال می شود.

فهرست رمزنگاری مطابق با ISO 20022 3

منبع تصویر: قطب نما قرمز

بانک ها باید چه کاری انجام دهند تا از رقبا جلوتر بمانند

تغییر فناوری سوئیفت از MT به ISO 20022 کامل خواهد شد. بانک‌ها باید رابط‌های پیام‌رسانی خود را ارتقا داده و آن‌ها را قبل از نوامبر ۲۰۲۲ آزمایش کنند تا اطمینان حاصل کنند که با استاندارد ارتباط پرداخت جدید سازگار هستند.

بانک ها برای مهاجرت به استاندارد ISO 20022 تحت فشار رقابتی هستند زیرا مهاجرت کلی صنعت پرداخت به سمت پرداخت های فوری باعث آسیب پذیری کالاها و خدمات موجود آنها می شود.

از آنجایی که ISO 20022 یک استاندارد مدرن تر و همه کاره تر از فرمت های قدیمی معمولی است، به پردازش حجم داده به میزان قابل توجهی نیاز دارد. در نتیجه، سیستم‌های بانکی و پایگاه‌های اطلاعاتی باید بتوانند این حجم‌های بزرگ‌تر را با سرعت‌های سریع‌تری برای پرداخت‌های بلادرنگ، مدیریت نقدینگی روزانه، بررسی‌های انطباق، و کشف و پیشگیری از تقلب داشته باشند.

بسیار مهم است که زمان کافی برای آزمایش در نظر گرفته شود تا اطلاعات نحوی و قالب‌بندی دقیق باشد و داده‌ها به تمام سیستم‌های پرداخت و تسویه مرتبط منتقل شوند. در حالت ایده آل، آزمایش باید حداکثر تا سه ماهه دوم سال 2022 تکمیل شود.

بانک ها باید مشتریان شرکتی خود را در مورد داده های اضافی که ممکن است در دسترس باشد و همچنین نحوه استفاده از آنها مطلع کنند. علاوه بر این، آن مشتریان باید کاملاً مطلع و درگیر تست سرتاسری باشند.

فهرست رمزنگاری مطابق با ISO 20022 4

منبع تصویر: فشرده

پرداخت های با ارزش بالا (HVP) در ISO 20022

SWIFT، بانک‌های مرکزی جهانی و زیرساخت‌های بازار، برای ایجاد یک نقشه راه استانداردسازی برای پرداخت‌های با ارزش بالا و تسویه ناخالص بی‌درنگ (RTGS)، گروه کاری عملکرد بازار +HVPS را ایجاد کرده‌اند.

با یکسان سازی استانداردهای پیام رسانی در سراسر HPV ها، شرکت کنندگان در سیستم پرداخت قادر خواهند بود از کارایی ها بهره مند شوند و زمینه را برای خدمات جدید فراهم کنند. مایکل کر، رئیس پرداخت ها و مدیریت نقدینگی بانک ولز فارگو برای مؤسسات مالی.

برای ماندن در بالای این سیستم های پرداخت با ارزش، به راه حلی برای پیگیری آنها نیاز دارید. سیستم‌های HVP برای امور مالی بین‌المللی بسیار حیاتی هستند، بنابراین نظارت بر این انتقال‌های ارزش قابل توجه با نظارت مناسب و راه‌حل مدیریت عملکرد بسیار مهم است.

RTGS چشم انداز مالی جهانی را تغییر می دهد

فهرست رمزنگاری مطابق با ISO 20022 5

منبع تصویر: فشرده

همگامی با فناوری های جدید، تغییرات قانونی و معرفی استانداردهای جدید پرداخت بین المللی دشوار است. با مهاجرت ISO در گوشه و کنار، سازمان ها می توانند داده ها را به دانش تبدیل کنند تا اطمینان حاصل کنند که سیستم های پرداخت در سراسر جهان به طور ایمن و موثر اجرا می شوند.