منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • فروش طلا و سقوط کریپتو، سرمایه گذاران با روزهای سختی روبرو هستند

فروش طلا و سقوط کریپتو، سرمایه گذاران با روزهای سختی روبرو هستند

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

سرمایه‌گذاران رمزارز که معتقد بودند افزایش تورم و افزایش نرخ‌های بهره برای به اصطلاح دارایی‌های جایگزین مانند طلا و ارزهای دیجیتال سودمند است، ظاهراً با سقوط کریپتو در چند هفته گذشته دچار بیداری بی‌ادبی شده‌اند. سقوط خیره کننده صرافی ارزهای دیجیتال FTX در هفته گذشته سرمایه گذاران را با روزهای سختی روبرو کرده است و جایی برای پنهان شدن ندارند.

سرمایه‌گذاران ارزهای رمزپایه متحمل ضررهای مشابهی شده‌اند که در سهام و اوراق قرضه سرمایه‌گذاری شده‌اند و این نشان می‌دهد که در بازاری که نگرانی در مورد افزایش نرخ‌ها و رکود در خط مقدم است، جایی برای دویدن وجود ندارد.

قیمت بیت کوین در حال حاضر در حدود 16500 دلار در نوسان است، نه به لطف سقوط اخیر کریپتو که سکه را از 20،000 دلار کمی بیش از یک هفته پیش پایین آورد. با این حال، حتی با 20000 دلار، قیمت بیت کوین با ارزش کمی بیش از 46000 دلار در دسامبر 2021 فاصله زیادی دارد.

آیا طلا و کریپتو می توانند به عقب برگردند؟

فلزات گرانبها و ارزهای رمزنگاری شده به دلیل تقویت ارزش دلار ضربه منفی به خود گرفته اند. وقتی ثابت می‌شود دلار پادشاه ارزها است، چرا باید در طلا یا دارایی‌های دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید؟

برخی از تحلیلگران خوشبین هستند که بدترین روزهای بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال ممکن است به زودی پشت سر بگذارند. چندین مورد قبلی از “زمستان رمزنگاری” وجود داشته است. حتی با وجود اینکه قیمت بیت کوین در چند سال گذشته به شدت ناپایدار بوده است، با این وجود عملکرد بهتری نسبت به بسیاری از شاخص های بورس داشته است.

به قیمت بیت کوین از تابستان 2020 نگاهی بیندازید – با وجود فراز و نشیب، 80 درصد یا بیشتر افزایش یافته است. در مقایسه، نزدک تنها حدود 1 درصد از قیمت های مشاهده شده در جولای 2020 افزایش یافته است.

بیت کوین و اتریوم مستقیماً بالا و پایین رفتند، اما هنوز از اواسط سال 2020 سود زیادی کسب کرده اند. جف دورمن، مدیر مالی Arca، آژانسی متخصص در ارزهای دیجیتال، گفت: در این افق زمانی طولانی‌تر، دارایی‌های دیجیتال هنوز نسبت به سهام فناوری بهتر عمل می‌کنند.

آیا FTX پشت سقوط کریپتو است؟

برخی از تحلیلگران بازار معتقدند که مجازات کل فضای کریپتو در نتیجه مشکلات FTX تا حدودی ناعادلانه است. با این حال، پس از فروپاشی FTX، نگرانی‌هایی در مورد سرایت کریپتو ایجاد شده است.

مارک پالمر، رئیس تحقیقات دارایی های دیجیتال در BTIG، در گزارشی اظهار داشت: «در حالی که ما اذعان داریم که حماسه FTX می تواند در کوتاه مدت بر فضای کریپتو تاثیر بگذارد، ما همچنین معتقدیم که فروش در [Silvergate] سهام منعکس کننده یک سوء تفاهم قابل توجه از مکانیک پلت فرم شرکت است.

یکی از سرمایه گذاران خطرپذیر که بر روی بیت کوین و دارایی های کریپتو تمرکز می کند، موافقت کرد که مشکلات FTX کل جهان دارایی های دیجیتال را از مسیر خارج نخواهد کرد.

آیا طلا یک بار دیگر می درخشد؟

طلا همچنین تحت تاثیر منفی قدرت دلار آمریکا قرار گرفته است و هنوز مشخص نیست که آیا دلار به این زودی کاهش خواهد یافت، اگرچه طبق آمار تورم، افزایش قیمت مصرف کننده در ماه اکتبر کمتر از حد انتظار بوده است. این ممکن است باعث شود فدرال رزرو شروع به کاهش نرخ بهره کند.

جو کاواتونی، استراتژیست ارشد بازار شورای جهانی طلا برای آمریکای شمالی، گفت: «سیاست پولی تاثیر اولیه در این شرایط است. زمانی که تورم در یک نرخ ثابت قرار گرفت، من نظاره گر هستم تا ببینم چه اتفاقی برای تقاضای سرمایه گذاری و قیمت طلا می افتد.

کاواتونی افزود که تضعیف قیمت طلا در سال جاری عمدتاً به دلیل واکنش تاکتیکی سرمایه گذاران نهادی بزرگ است تا افزایش مداوم نرخ بهره و افزایش دلار آمریکا.

از نگاه همه چیز، دلار آمریکا می تواند حتی بیشتر تقویت شود، که به معنای اخبار بد بیشتری برای دارایی درخشان است.