منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • طالبان کریپتو را در افغانستان ممنوع می کند و دلالان کریپتو سرکش را دستگیر می کند

طالبان کریپتو را در افغانستان ممنوع می کند و دلالان کریپتو سرکش را دستگیر می کند

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

طالبان تقریباً تمام افغانستان را تصرف کرده است. طالبان سال گذشته با تکمیل خروج نیروهای آمریکایی از کشور، دوباره به قدرت رسیدند. این 20 سال پس از برکناری رژیم برای اولین بار است.

به دنبال حمله برق آسای خود که در قندهار آغاز شد، این گروه مسلح در 15 آگوست 2021 کنترل کشور را دوباره برقرار کرد. در افغانستان امروزی، طالبان فرماندهی بخش ارزهای دیجیتال را به دست گرفته است.

طالبان ارزهای دیجیتال را تحت حاکمیت خود قرار می دهد

به گفته یک افسر بلندپایه پلیس، بانک مرکزی افغانستان در ماه اوت ممنوعیت سراسری رمزارز را اعمال کرد. بعلاوه، رژیم طالبان چندین دلال را بازداشت کرده است که علیرغم اینکه به آنها دستور توقف داده شده بود، به تجارت ارزهای دیجیتال ادامه دادند.

این سرکوب پس از آن صورت می گیرد که برخی از افغان ها به طور مستمر از دارایی های دیجیتال برای ذخیره پول خود از چنگ طالبان استفاده می کنند. Crypto به عنوان وسیله ای برای انتقال وجوه در داخل و خارج از کشور به طور فزاینده ای محبوب می شود. به دلیل تحریم ها علیه این گروه شورشی، بخش های اقتصادی افغانستان با سیستم های بانکی جهانی قطع شده است.

علیرغم این واقعیت که چندین کشور در پی فروپاشی بازار که باعث از بین رفتن ثروت ۲ تریلیون دلاری و وادار کردن شرکت‌های برجسته به ورشکستگی شد، قوانین کریپتو را تشدید می‌کنند، ممنوعیت‌های مستقیم به میزان قابل توجهی کمتر رایج است. در سپتامبر 2021، افغانستان پس از چین دومین کشوری بود که ارزهای دیجیتال را ممنوع کرد.

طالبان کریپتو را در افغانستان ممنوع کرد و دلالان سرکش کریپتو را دستگیر کرد 1

بر اساس گزارش های رسمی، طالبان 13 نفر را در رابطه با افزایش اخیر تجارت کریپتو دستگیر کرده اند که اکثر آنها با قرار وثیقه آزاد شده اند. بعلاوه، بیش از 20 کسب و کار مرتبط با رمزارز در سومین شهر بزرگ هرات افغانستان و یک مکان کلیدی برای تجارت توکن های دیجیتال فعالیت خود را متوقف کرده اند.

شهر هرات که 75 مایل (121 کیلومتر) با مرز ایران فاصله دارد، از مجموع 6 کارگزاری ارزهای دیجیتال در افغانستان، چهار کارگزاری دارد. این مبادلات در مناطق تحت کنترل طالبان قرار دارند.

محیط کریپتو در افغانستان سخت می شود

بر اساس یک مطالعه توسط شرکت تحقیقاتی بلاک چین Chainalysis، افغانستان یکی از 20 کشور برتر از نظر پذیرش رمزنگاری در سال گذشته بود. نتایج برای برابری قدرت خرید سرانه، که به نفع کشورهای فقیرتر است، تعدیل شد.

در ماه فوریه، طالبان اعلام کردند که بررسی خواهند کرد که آیا توکن‌های دیجیتال به شیوه‌های مالی اسلامی پایبند هستند، زیرا آنها به دنبال راه‌هایی برای بهبود اقتصاد هستند. اقتصاد پس از خروج نیروهای آمریکایی در سال گذشته که منجر به کنترل طالبان شد، شکست خورده بود.

مقامات طالبان اخیراً از ممنوعیت ارزهای رمزنگاری شده خبر دادند که توسط برخی علمای دینی پیش بینی شده بود. این کارشناسان می‌ترسیدند که ارز دیجیتال برای مسلمانان حرام یا حرام دیده شود زیرا دارای ویژگی‌های قمار است و ارزش آن نامشخص است.

با این حال، سایر ملل با اکثریت مسلمان بخشنده تر بوده اند. منطقه آزاد دبی در امارات متحده عربی امکان تجارت کریپتو را فراهم می کند، در حالی که بحرین از سال 2019 از دارایی های دیجیتال پشتیبانی می کند.

افغانستان 16 صرافی رمزارز را تعطیل کرد

پس از تسلط طالبان در افغانستان در سال گذشته، نرخ پذیرش کریپتو افزایش یافت زیرا برای برخی از مردم محلی حیاتی شد. با این حال، طبق گزارش‌ها، مجریان قانون اکنون در حال سرکوب صحنه هستند.

با این وجود، رژیم طالبان حداقل 16 صرافی رمزارز را در ولایت هرات در غرب بسته است. با این حال، هیچ گزارش رسمی در مورد اینکه کدام صرافی های رمزنگاری تحت تأثیر بسته شدن قرار گرفته اند، وجود ندارد.

به گزارش بلومبرگ، در ماه ژوئن، بانک مرکزی تحت رهبری طالبان در افغانستان، تجارت آنلاین ارز خارجی را ممنوع کرد زیرا سخنگوی بانک مرکزی آن را تقلبی و غیرقانونی می‌داند. وی در ادامه تصریح کرد که هیچ دستورالعملی در شرع اسلام مبنی بر تایید چنین تجارتی وجود ندارد.

د افغانستان بانک (بانک مرکزی) در نامه ای اعلام کرد که تجارت ارزهای دیجیتال مشکلات زیادی را ایجاد کرده و از مردم کلاهبرداری می کند، بنابراین باید بسته شود. ما وارد عمل شدیم و همه صرافی‌هایی که در این تجارت شرکت داشتند را دستگیر کردیم و مغازه‌هایشان را تعطیل کردیم.

سید شاه سعادت، رئیس واحد مبارزه با جنایات پولیس هرات

در حال حاضر مشخص نیست که آیا معاملات ارزهای دیجیتال در رده ممنوعه قرار می گیرد یا خیر. تسلط طالبان باعث افزایش علاقه به ارزهای دیجیتال در سطح محلی شد، اما تحریم ها دستیابی به دارایی های دیجیتال را برای شهروندان دشوار کرد. بر اساس داده‌های Google trends، جستجوهای وب برای بیت کوین و رمزارز قبل از تسلط طالبان به طور چشمگیری افزایش یافت.

بسیاری از مردم به لطف بازار کلی دارایی های دیجیتال استقلال مالی پیدا کرده اند. Crypto با هدف غیرمتمرکز بودن و عاری از سانسور ایجاد شد. این یکی از دلایلی است که چرا افغان‌ها با سقوط کشورشان تحت سلطه طالبان به رمزارز روی آوردند.

متأسفانه، همه چیز برای سرمایه گذاران رمزارز بد به نظر می رسد. طالبان در عصر سانسور مالی چوپانی می کنند. اما هنوز امیدی وجود دارد! طرفداران انقلاب ارزهای دیجیتال همچنان قوی هستند. Wally Adeyemo، معاون وزیر خزانه‌داری در ایالات متحده آمریکا، یکی از بسیاری از افرادی است که از ارز دیجیتال به عنوان راهی برای بهبود کیفیت زندگی افرادی که در شرایط سخت زندگی می‌کنند، حمایت می‌کند.