منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • صندوق بین المللی پول اثرات سقوط کریپتو بر اقتصاد جهانی را تضعیف می کند

صندوق بین المللی پول اثرات سقوط کریپتو بر اقتصاد جهانی را تضعیف می کند

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

بر کسی پوشیده نیست که صندوق بین المللی پول برای تضعیف ارزش ارز دیجیتال سخت کار کرده است. در ماه‌های اخیر، مالی جهانی از نظر رکود مورد بحث قرار گرفته است. زمستان کریپتو همچنان قوی است و وارد پنجمین ماه خود می شود. از سوی دیگر، صندوق بین المللی پول نگران نیست.

صندوق بین المللی پول (IMF) اعلام کرده است که رکود بازار ارزهای دیجیتال ثبات مالی جهانی را تهدید نمی کند. در بیانیه 26 ژوئیه، هیئت ثبات مالی صندوق بین المللی پول (FSB) از حمله روسیه به اوکراین و تجدید محدودیت های COVID-19 به عنوان خطرات اصلی برای اقتصاد جهانی یاد کرد.

صندوق بین‌المللی پول بر این باور است که استقلال کریپتو از بانکداری متعارف مانع از ایجاد ریسک قابل مقایسه می‌شود.

صندوق بین‌المللی پول ادعا می‌کند که زمستان کریپتو تهدیدی برای ثبات مالی نیست

صندوق بین المللی پول روز سه شنبه اعلام کرد که تحولات بازار ارزهای دیجیتال هنوز به طور قابل توجهی بر ثبات مالی جهانی تأثیر نگذاشته است. صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد که ارزهای دیجیتال «تحمل شدیدی از فروش را متحمل شده‌اند» که منجر به ضرر در میان وسایل نقلیه سرمایه‌گذاری رمزارز شده است.

در نتیجه باعث فروپاشی استیبل کوین‌های الگوریتمی و صندوق‌های تامینی کریپتو شد. با این حال، سرریزهای محدودی به سیستم مالی گسترده تر وجود داشته است. ماه گذشته، جروم پاول، رئیس فدرال رزرو ایالات متحده، گفت که اگرچه نوسانات اخیر کریپتوها تا کنون واقعاً تأثیرات کلان اقتصادی قابل توجهی نداشته است، برای نتیجه‌گیری خیلی زود است.

صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد که نرخ تورم قوی‌تر از حد انتظار در سرتاسر جهان، رکود شدیدتر از پیش‌بینی‌شده چین و پیامدهای منفی بیشتر درگیری در اوکراین، اقتصاد جهانی شکننده را حیرت زده کرده است.

این موضع با اظهارات قبلی صندوق بین المللی پول مغایر است. کریستین لاگارد، رئیس وقت صندوق بین‌المللی پول، در آوریل 2019 ادعا کرد که ارزهای دیجیتال به وضوح بر سیستم مالی تأثیر می‌گذارند و بخش‌های بانکی را در سراسر جهان متحول می‌کنند.

صندوق بین‌المللی پول ارز دیجیتال را به عنوان پول نادیده می‌گیرد و معتقد نیست که ارزش آن را از نظر مالی جهانی اندازه‌گیری می‌کند. با این حال، در ماه مه، جانت یلن، وزیر خزانه داری در یک جلسه در مورد آشفتگی UST صحبت کرد و موضع خود را در مورد افزایش مقررات ارزهای دیجیتال، از جمله استیبل کوین ها، مجدداً تأیید کرد.

در اکتبر 2021، صندوق بین المللی پول هشدار داد که ارزهای رمزپایه خطر ثبات مالی جهانی را به همراه دارند. صندوق بین المللی پول اظهارات خود را با درخواست برای واکنش بین المللی به مقررات پیگیری کرد. فقدان حمایت از سرمایه‌گذاران و همچنین ذخایر محدود استیبل کوین‌های صادرکننده خصوصی، توسط صندوق بین‌المللی پول به‌عنوان مسائل اصلی قانون‌گذاران شناسایی شد.

با این حال، صندوق بین‌المللی پول ادعا می‌کند که فعالیت‌های بازار سرریز محدودی به بازارهای مالی متعارف داشته است. در حالی که سرمایه گذاران متحمل ضررهای قابل توجهی به دلیل این نوسانات بازار شده اند، صندوق بین المللی پول معتقد است که این مقدار جزئی بوده است. این در تضاد با مطالعه ای است که در ژانویه 2022 به نام «ارتباطات رمزنگاری شده: سرریزها بین بازارهای رمزنگاری و سهام» منتشر شد.

روزهای تاریک‌تری برای ارزهای دیجیتال در پیش است

آیا ممکن است برعکس باشد؟ در ماه های اخیر، یک بیماری مسری صنعت کریپتو را فرا گرفته است. شرکت ها تعطیل شده اند در حالی که سرمایه گذاران با اکوسیستم خشن مالی غیرمتمرکز روبرو شده اند. Three Arrows Capital و Celsius، یک وام دهنده ارزهای دیجیتال، با شکایت ورشکستگی روبرو هستند.

بسیاری از سرمایه گذاران ارز دیجیتال در پاسخ به نگرانی های مربوط به رکود، دارایی های ارز دیجیتال خود را فروختند. صندوق بین‌المللی پول آن‌ها را سرمایه‌گذاری‌های پرریسک می‌داند. قیمت بیت کوین در ژوئن 2022 به دلیل این فروش به 17000 دلار کاهش یافت. این مسائل به شدت بر وام های وثیقه ای تأثیر گذاشت که مشکلات وام گیرندگانی را که سرمایه گذاری های خود را از دست داده بودند تشدید کرد.

صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد که قیمت‌های کریپتو در حال شروع به همبستگی با سهام بوده و تأثیری جهانی بر جای گذاشته است. یادداشتی در گزارش صندوق بین‌المللی پول بیان می‌کند که یافته‌های آن کار نویسنده است و لزوماً بیانگر نظرات صندوق بین‌المللی پول نیست.

در برخی مواقع، بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال جلوتر از سهام افزایش یافته اند. می‌توان تصور کرد که سرمایه‌گذاران بار دیگر نسبت به بیت‌کوین افزایش قیمت داشته باشند و به دلیل نگرانی‌های مربوط به رکود، بر سهام فشار وارد کنند. در این سناریو، ارزهای رمزپایه ممکن است به دور از بسته به رشد خود ادامه دهند.

در ژوئن، هیئت ریسک سیستمی اروپا هشدار داد که محبوبیت ارزهای دیجیتال ممکن است منجر به شوک‌های سریع بازار شود. توصیه می‌کند نظارت مداوم بر میزان مواجهه بازارهای مالی با ارزهای دیجیتال و امور مالی غیرمتمرکز انجام شود.

صندوق بین المللی پول در مورد نوسانات بیشتر در بازارهای دارایی دیجیتال با پیش بینی کندی اقتصاد جهانی هشدار داد. این مقاله به طور خلاصه بیان می کند که احتمال رکود اقتصادی در آینده وجود دارد.

چشم انداز اقتصاد جهانی IMF در ماه جولای، با عنوان “مصمیم و نامطمئن تر”، به “تورم بالاتر از حد انتظار” اشاره می کند. شاخص های رشد اقتصادی ضعیف در آینده از جمله کاهش تولید ناخالص داخلی جهانی را در نظر می گیرد.

بسیاری از سرمایه گذاران کریپتو نیز در این هفته انتظار افزایش نرخ بهره در ایالات متحده را دارند. به گزارش روز سه شنبه بلومبرگ، انتظار می رود فدرال رزرو در تلاش برای تشدید سیاست پولی خود و خفه کردن تورم، نرخ بهره را تا 75 واحد پایه یا 0.75 درصد افزایش دهد تا 2.25 درصد.

برخی تحلیلگران بر این باورند که با انتشار آمار تولید ناخالص داخلی سه ماهه دوم این کشور در 28 جولای، ایالات متحده در رکود قرار خواهد گرفت.