منو سایت

شکست Uniswap، همه چیزهایی که باید بدانید

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

Uniswap یک صرافی غیرمتمرکز است که در طول تبلیغات مالی غیرمتمرکز در سال 2020 شهرت زیادی به دست آورد. این صرافی از چند میلیون دلار به حجم معاملات 100 میلیارد دلار در مدت تنها یک سال رسید. به گفته هیدن آدامز، موسس Uniswap، حجم تجمعی Uniswap در حال حاضر بیش از 1.2 تریلیون دلار است.

با این حال، Uniswap در اخبار برای چیزی کاملا متفاوت است. و این هیئت بایننس با 13.2 میلیون توکن UNI است که بایننس را به دومین دارنده رای Uniswap DAO تبدیل می کند. نگرانی های زیادی در مورد این موضوع در جامعه Uniswap وجود دارد. هیدن آدامز، بنیانگذار UNI، در یک سری توییت نگرانی های زیادی را در مورد قدرت رای گیری بایننس مطرح کرد.

قدرت رای بایننس

در 18هفتم در اکتبر 2022، یکی از برترین صرافی‌های رمزنگاری، بایننس، 13.2 میلیون توکن UNI را از لیست خود تفویض کرد. به همین دلیل، پس از Andreessen Horowitz یا a16z به دومین قدرت رای دهی تبدیل می شود. بایننس 5.9 درصد از کل قدرت رای را به خود اختصاص داده است و بایننس را قادر می سازد تا نقشی حیاتی در آرای حاکمیتی ایفا کند.

آستانه ای که اجازه می دهد رای حاکمیت در Uniswap را داشته باشد 0.25٪ است، در حالی که Binance 1.3٪ توکن ها را در مقایسه با عرضه توکن UNI تفویض کرده است و بایننس رای گیری حاکمیتی را امکان پذیر می کند. با این حال، برای تصویب یک رای، به حد نصاب 4 درصد نیاز دارید و تاکنون، بایننس از این حد نصاب برخوردار نیست.

هیدن آدامز، بنیانگذار Uniswap نگران است

بنیانگذار Uniswap نگرانی های زیادی را در مورد قدرت رای گیری Binance ایجاد می کند و این را به عنوان “وضعیت بسیار منحصر به فرد می داند، زیرا UNI از نظر فنی به کاربران آن تعلق دارد.” در 19هفتم در اکتبر 2022، او در توییتی نوشت: «دیروز @binance 13 میلیون UNI از کتاب‌های خود تفویض کرده است، و آن را به یکی از بزرگترین نمایندگان UNI تبدیل می‌کند (این تنها 1.3٪ از UNI واگذار شده فعلی است، بنابراین قدرت رأی‌دهی حاکمیتی کاملاً توزیع شده است)

وضعیت بسیار منحصر به فرد، زیرا UNI از نظر فنی متعلق به کاربران آن است. @haydenzadams

نگرانی او در مورد نحوه استفاده کاربر بایننس از این قدرت رای و نحوه تعامل آنها با جامعه Uniswap است. او امیدوار است که از این حقوق به نفع هر دو جامعه استفاده شود. او در توییتی از مدیر عامل بایننس، Changpeng، معروف به CZ، پرسید که برنامه بایننس در مورد آینده پلتفرم Uniswap چیست، اما CZ به توییت او پاسخی نداد.

نه تنها آدامز، بلکه بسیاری از کاربران دیگر توییتر از CZ خواستند که موضع خود را توضیح دهد، اما او تاکنون در این رابطه سکوت کرده است. یکی از کاربران توییتر، @spencernoon، در توییتی نوشت: «خیلی دوست دارم یاد بگیرم که چطور به این موضوع فکر می‌کنید. @cz_binance؟” سکوت CZ ابروهای بسیاری را برمی انگیزد. فقط او و (شاید) نزدیکانش می دانند که برنامه او برای آینده چیست.

تاثیر بر بازار

تا زمان نوشتن، این خبر بر قیمت کلی UNI تأثیری نداشته است. با این حال، در 24 ساعت گذشته افزایش 21.77 درصدی در حجم معاملات داشته است و UNI دارای حجم معاملات 169,579,689.13 دلار است. قیمت فعلی UNI 6.49 دلار است که تقریباً در 24 ساعت گذشته ثابت مانده است.

از آنجایی که بایننس در مورد برنامه خود برای UNI صحبت نکرده است، بازار پاسخی نداد، اما به محض اینکه بایننس برنامه خود را اعلام کند، قیمت توکن ممکن است بر این اساس نوسان کند. بنابراین توپ اکنون در زمین CZ است

افکار نهایی

اگرچه بایننس حد نصاب 4% را کسب نکرده است، اما دارای 1.3% قدرت رای است که می تواند در رای گیری حاکمیتی قابل توجه باشد. بایننس نقش مهمی در برنامه های آتی Uniswap ایفا خواهد کرد. اگر Binance و Uniswap با یکدیگر همکاری کنند، ممکن است پروژه را به ارتفاعات جدیدی برسانند. با این حال، در حال حاضر نمی توان به طور قطع چیزی گفت زیرا بایننس موضع روشنی ارائه نکرده است.