منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • سولانا برای هفتمین بار در 12 ماه تاریک می شود

سولانا برای هفتمین بار در 12 ماه تاریک می شود

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

شبکه سولانا در طول سال گذشته حداقل هفت قطع کامل یا جزئی داشته است که سال خوبی برای سرمایه گذاران آن نیست. قطعی شبکه سولانا که ساعت‌ها طول کشید، در نهایت تأثیر قابل‌توجهی بر قیمت سولانا (SOL) داشت. طبق گزارش Coinmarketcap، قیمت SOL در 24 ساعت گذشته نزدیک به 13 درصد کاهش یافته است.

قیمت سولانا پس از آخرین قطع شبکه آن به شدت کاهش یافت

سولانا، یکی از ارزشمندترین ارزهای دیجیتال از نظر ارزش بازار، در پی قطعی شبکه جهانی که به قیمت آن آسیب زد، بیش از 13 درصد سقوط کرد. این تنها دومین قطعی بزرگ در یک ماه برای شبکه بود.

بلاک چین Solana در روز چهارشنبه، 1 ژوئن 2022، زمانی که یک باگ باعث توقف تولید در ساعت 16:55 UTC شد، دچار قطعی دیگری شد. طبق گزارش حادثه، اپراتورهای اعتبارسنجی توانستند شبکه اصلی را پس از حدود چهار ساعت و نیم با راه اندازی مجدد آن در حدود ساعت 21:00 UTC، راه اندازی مجدد کنند.

بعدها، آناتولی یالوونکو، یکی از بنیانگذاران سولانا، در توییتر رفت تا مسائل را روشن کند و بیان کرد که قطعی قبلی در سراسر جهان به دلیل یک اشکال بود که گره ها را وادار به تولید خروجی های متمایز کرد و منجر به شکست اجماع شد. او توضیح داد که به دلیل طولانی‌مدت دستورالعمل nonce، بخشی از شبکه معتقد بودند که بلوک نامعتبر است و هیچ تراکنشی قابل پردازش نیست.

“nonce تراکنش بادوام” یکی از ویژگی های پروتکل سولانا است که به وجود کوتاه معمولی هش بلوک تراکنش، همانطور که در اسناد رسمی مشخص شده است، می پردازد. یک اشکال در این ویژگی باعث شد تا گره‌ها خروجی‌های متفاوتی تولید کنند که منجر به شکست اجماع و در نهایت باعث قطعی اخیر می‌شود. شبکه با خاموش بودن این عملکرد مجدداً راه اندازی شد و یاکوونکو اظهار داشت که مشکل در اسرع وقت برطرف خواهد شد.

قطعی شبکه اخیر با خشم جامعه روبرو شد که بلافاصله پس از از کار افتادن شبکه، در توییتر منتشر شد. طبیعتاً با توجه به وضعیت فعلی بازار کریپتو، انتقادات زیادی از سوی جامعه وجود داشت. برخی از نظرات شامل احساساتی مانند این بود:

آیا قطعی های سولانا به هنجار جدید شبکه تبدیل شده است؟

این اولین بار نیست که شبکه سولانا بسته می شود. در سال گذشته، بلاک چین تقریباً هفت قطع خدمات کامل را پشت سر گذاشته است که برخی از قطعی ها تقریباً شبکه را به طور کامل بسته کرده است.

اگرچه قیمت توکن بسیار زیاد بود، اما پس از قطع شدن شبکه، همچنان به نزول خود ادامه داده است. به دنبال شکست شبکه اخیر، قیمت SOL تقریباً 14 درصد کاهش یافته است و اکنون با 38.60 دلار معامله می شود. ارز بومی این شبکه اکنون 85 درصد نسبت به بالاترین رقم تاریخ نوامبر 2021 یعنی 260 دلار کاهش یافته است و به نظر می رسد بیشتر سقوط کند و از این رو با ارزش بازار از 10 ارز دیجیتال برتر جانشین شده است.

با توجه به ردیاب آپ تایم شبکه، سولانا که لقب “قاتل اتریوم” را به خود اختصاص داده است، از سپتامبر 2021 که در معرض دو قطعی مرتبط با حملات انکار سرویس توزیع شده (DDoS) قرار گرفت، یک پچ قیمت سخت و نارضایتی سرمایه گذاران داشت. در همان ماه

قطعی بلاک چین در ژانویه رخ داد، زمانی که شبکه به مدت 9 روز از 31 ماه با مشکلات و عملکرد ضعیف مواجه بود. معاملات تکراری مقصر قطعی دوم در ژانویه بود. سولانا در اوایل ماه مه دوباره برای تقریباً هشت ساعت سقوط کرد.

در 30 آوریل، پس از اینکه ربات‌های منتینگ NFT – برنامه‌های خودکاری که برای بهره‌برداری از راه‌اندازی پروژه جدید NFT طراحی شده بودند – سولانا را با 6 میلیون تراکنش در ثانیه بارگذاری کردند، شبکه از کار افتاد. برای جلوگیری از این سناریو در آینده، متاپلکس، خالق پروتکل NFT سولانا، جریمه “مالیات ربات” را اجرا کرده است.

ساعت بلاک چین Solana نیز کند است و 30 دقیقه از زمان واقعی عقب است. علاوه بر این، صفحه وضعیت بیان می‌کند که به دلیل زمان‌های بلوک طولانی‌تر از حد معمول، زمان زنجیره‌ای به پشت سر ساعت‌های دیواری ادامه می‌دهد.

به طور معمول، سولانا برای پردازش تا 50000 تراکنش در ثانیه شناخته می شود که نسبت به سایر شبکه ها سریعتر و کم هزینه تر است. در چند ماه گذشته، اتریوم با میلیون ها تراکنش شکست خورده اما پرداخت شده به دلیل هزینه های بالای گاز دست و پنجه نرم کرده است.

پاییز گذشته، ارزش ارز دیجیتال SOL در شبکه به طور چشمگیری افزایش یافت. با این حال، اخیراً به همراه بسیاری از بقیه بازار ارزهای دیجیتال سرد شده است. همانطور که Cryptopolitan در 2 ژوئن 2022 گزارش کرد، تجزیه و تحلیل قیمت سولانا سیگنال های نزولی را امروز منتقل می کند زیرا قیمت در 24 ساعت گذشته 9 درصد سقوط کرد.

اگر روند فعلی ادامه یابد، قیمت به زودی به محدوده حمایتی 38.65 دلار نزدیک می شود. با این حال، در آن نقطه به خریداران نرخ تخفیف نیز ارائه می شود. حجم معاملات سولانا در 24 ساعت پس از اعلام این خبر بیش از 30 درصد کاهش یافت که حاکی از بازار نزولی برای سکه است.