منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • سولانا برای هشتمین بار دوباره راه اندازی شد. این بار چه اشتباهی رخ داد؟

سولانا برای هشتمین بار دوباره راه اندازی شد. این بار چه اشتباهی رخ داد؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

سولانا امسال یک قطعی دیگر را تجربه کرد و این چهارمین باری است که شبکه از ابتدای سال جاری آفلاین شده است. با توجه به چندین جزئیات این موضوع، این مشکل به دلیل یک گره پیکربندی نادرست در شبکه ایجاد شده است. این مشکل اصلی باعث شد تا شبکه به حالت آفلاین سوئیچ شود تا اطمینان حاصل شود که تراکنش ها تا زمانی که مشکل ادامه دارد پردازش نمی شوند. در ابتدای سال، شبکه دچار قطعی جزئی شد که باعث ناامیدی معاملات در سراسر شبکه شد.

سولانا امسال برای چهارمین بار آفلاین شد

این تصادف اخیر در سولانا تقریبا یک سال پس از آن رخ می دهد که شبکه شاهد یک سقوط کلی بود که بیش از 12 ساعت به طول انجامید. در همین راستا، بازار نزولی برای توکن شبکه وضعیت خوبی ندارد زیرا از ابتدای سال تاکنون شکست خورده است. با بیش از 80 درصد ضرر معامله می شود و در عین حال جایگاه نهم را در ارزش بازار حفظ می کند. حوالی ساعت 7 بعد از ظهر دیشب، یک حساب توییتر که عملکرد این شبکه را ردیابی می کند، به مردم در مورد عملکرد “تحقیر آمیز” هشدار داد.

این حساب همچنین خاطرنشان کرد که مهندسان شرکت قبلاً برای تعیین علت این موضوع را بررسی کرده بودند. با این حال، مدتی بعد، سولانا بیانیه‌ای منتشر کرد که در آن گفت که شبکه در حال تجربه برخی از خرابی‌ها است و تا زمانی که این مشکل ادامه دارد، تراکنش‌ها پردازش نمی‌شوند. همانطور که قبلا ذکر شد، مشکل به دلیل یک گره پیکربندی نادرست ایجاد شد. این گره باعث از بین رفتن یک پارتیشن از شبکه شد.

یک اعتبار سنج باعث اختلال در عملکرد گره شد

به گفته یکی از اعتبار سنجی ها در شبکه Solana، آنها متوجه شدند که یک اعتبارسنجی یک نمونه تکراری را اجرا می کند. این بدان معنی است که وقتی اعتباردهنده برای ایجاد یک بلوک روی می‌آورد، دو مورد را برای هر دو نمونه ایجاد می‌کند. از آنجایی که آنها از یک اعتبار سنجی بودند، سایر اعتبارسنجی ها یکی از بلوک ها را دیدند در حالی که دیگران بلوک دیگر را دیدند. با این وجود، هیچ اتفاق نظری در مورد اینکه کدام بلوک واقعی است یا کدام یک تکراری است، وجود نداشت.

اعتباردهنده اشاره کرد که این موضوع باید به صورت داخلی رسیدگی می شد، اما به طور عجیبی، یک پارتیشن در شبکه وجود داشت. از زمان اعلام این خبر، سولانا برای اطمینان از بازگشت دوباره شبکه، اضافه کاری کار کرده است. با این حال، دقایقی پیش، به نظر می رسید که این شبکه بوده است بازسازی شد. در همین حال، هنوز تایید نشده است که آیا تاکنون تراکنشی در شبکه صورت گرفته است یا خیر. از زمانی که این قطعی اتفاق افتاد تا زمانی که شبکه دوباره آنلاین شد، تیم تقریباً شش ساعت طول کشید تا مشکل را برطرف کند.