منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • سام بنکمن-فرید سرانجام توسط مقامات باهاما دستگیر می شود

سام بنکمن-فرید سرانجام توسط مقامات باهاما دستگیر می شود

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

پس از سر و صدای زیاد در مورد شکست FTX و Sam Bankman-Fried، بالاخره امر اجتناب ناپذیر به اینجا رسید. اوایل صبح دوشنبه، مقامات باهاما بیانیه‌ای صادر کردند که می‌گوید سام بنکمن-فرید، بنیانگذار FTX توسط نیروی پلیس سلطنتی باهاما دستگیر شده و احتمالاً به ایالات متحده مسترد خواهد شد. مقامات ایالات متحده علیه وی اتهامات جنایی تنظیم کرده اند.

شکست FTX و سام بنکمن-فرید

در هفته اول نوامبر، CoinDesk گزارشی از ترازنامه FTX را به اشتراک گذاشت که مانند آتش سوزی گسترده شد زیرا ترازنامه نشان می دهد که شرکت هیچ ذخایری ندارد. مردم برداشت های خود را آغاز کردند و در عرض یک هفته، شرکت در ایالات متحده اعلام ورشکستگی کرد و سام بنکمن-فرید پس از ترک سمت مدیرعاملی به باهاما نقل مکان کرد.

با این حال، مقامات او را تحت تعقیب قرار دادند زیرا گمان می‌رود که او 10 میلیارد دلار از وجوه مشتری FTX را به Alameda Research منتقل کرده است. سام بنکمن-فرید این اتهامات را رد می کند و آن را نادرست و گیج کننده می داند. او هر گونه تخلف شرکت را رد می کند. اما، مقامات به عبارات قنددار اعتقاد ندارند.

سام بنکمن-فرید و مقامات

انتظار می رفت سام بنکمن-فرید در 12 دسامبر 2022 عملاً با کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان روبرو شود. با این حال، درست قبل از جلسه، او در باهاما دستگیر شد و وکلای او می گویند که او در کمیته حاضر نخواهد شد.

مقامات باهاما قاطعانه گفته اند که سام بنکمن-فرید را تا زمان درخواست رسمی برای استرداد از ایالات متحده نزد خود نگه خواهند داشت. فیلیپ دیویس، نخست وزیر باهاما معتقد است که منافع مشترکی بین باهاما و ایالات متحده وجود دارد. همه کارکنان FTX که ممکن است قانون را نقض کرده و به اعتماد عمومی خیانت کرده باشند، در قبال اعمال خود پاسخگو خواهند بود.

وی همچنین افزود که با همکاری مستمر شرکای مجری قانون و نظارتی خود در ایالات متحده و جاهای دیگر، باهاما به تحقیقات نظارتی و جنایی خود در مورد سقوط FTX ادامه خواهد داد در حالی که ایالات متحده به طور جداگانه اتهامات جنایی علیه SBF را دنبال می کند.

ایالات متحده چندین اتهام علیه بنیانگذار FTX، سام بنکمن-فرید، مطرح کرده است. این لیست شامل کلاهبرداری سیمی، توطئه کلاهبرداری سیمی، کلاهبرداری اوراق بهادار، توطئه کلاهبرداری اوراق بهادار، پولشویی است و این فهرست ادامه دارد. همچنین کمیسیون بورس و اوراق بهادار به دلیل نقض قوانین امنیتی اتهامات جداگانه ای را علیه وی تشکیل داده است.

آیا سم بنکمن-فرید مسترد خواهد شد؟

مقامات باهاما گفته اند که SBF را پس از درخواست رسمی خود به ایالات متحده تحویل خواهند داد، اما بسیاری از مردم هنوز در این مورد تردید دارند. با این حال، از اظهارات مقامات عالی دو کشور مشخص است که وی استرداد خواهد شد. علاوه بر این، از اواخر قرن بیستم یک معاهده استرداد بین باهاما و ایالات متحده آمریکا وجود داشته است.

با این حال، استرداد مشروط به صدور حکم بازداشت یکی از طرفین است. در سناریوی کنونی، به احتمال زیاد حکم بازداشت وجود دارد و درخواست رسمی برای استرداد خیلی زود اتفاق خواهد افتاد.

آینده SBF و FTX

پس از SBF، John J. Ray III مسئولیت شرکت را بر عهده گرفت و تغییرات اندکی در ساختار شرکت ایجاد کرد تا آن را به موقعیتی که از آن سقوط کرده بود بازگرداند. اما عادی سازی همه چیز در شرکت FTX برای مدیر عامل جدید اگر نگوییم غیرممکن، کاری بسیار دشوار خواهد بود.

علاوه بر این، به گفته کارشناسان حقوقی، دولت فدرال ممکن است سام بانک-من فرید را به اتهام کلاهبرداری بانکی یا بانکی تحت تعقیب قرار دهد که منجر به حبس ابد بدون امکان مشروط شدن شود. ممکن است بسیاری از سرمایه گذاران آن را تکان دهنده بدانند، اما ممکن است این اتفاق بیفتد.