منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • سازمان ملل: کنیا در زمینه مالکیت ارزهای دیجیتال در آفریقا پیشتاز است

سازمان ملل: کنیا در زمینه مالکیت ارزهای دیجیتال در آفریقا پیشتاز است

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

قاره آفریقا پتانسیل تبدیل شدن به یکی از بازارهای پیشرو ارزهای دیجیتال در جهان را دارد. بر اساس گزارش کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد (UNCTAD)، کنیا بیشترین سهم از جمعیت خود را با ارزهای دیجیتال در آفریقا دارد. این گزارش می گوید که 8.5 درصد از جمعیت یا 4.25 میلیون نفر در این کشور دارای ارزهای دیجیتال هستند.

این امر، کنیا را از اقتصادهای توسعه یافته ای مانند ایالات متحده که با 8.3 درصد از جمعیت آن صاحب ارزهای دیجیتالی در رتبه ششم است، جلوتر است. از سوی دیگر، اوکراین جنگ زده با سهم 12.7 درصدی از جمعیت خود با ارزهای رمزنگاری شده در رتبه اول قرار دارد و پس از آن روسیه (11.9 درصد)، ونزوئلا (10.3 درصد) و سنگاپور (9.4 درصد) قرار دارند.

بازار کریپتو

گزارش UNCTAD رتبه بالای کنیا را به قرار گرفتن این کشور در معرض سقوط مداوم در بازار ارزهای دیجیتال نسبت می دهد. با توجه به نوسانات بازار کریپتو، باید دید که کنیا در ماه های آینده چگونه خواهد بود. با این حال، در حال حاضر، به نظر می رسد که این کشور در زمینه مالکیت ارزهای دیجیتال در آفریقا پیشتاز است.

بر اساس UNCTAD، آفریقای جنوبی رتبه دوم آفریقا و هشتمین کشور در سطح جهان است، با 7.1٪ از جمعیت صاحب یا دارای ارزهای دیجیتال در سال 2021. در نیجریه، که یکی از بزرگترین بازارهای ارزهای دیجیتال در جهان است، حدود 6.3٪ از مردم دارای ارزهای دیجیتال هستند یا دارند. این به این معنی است که از جمعیت 211 میلیون نفری این کشور، کمی بیش از 13 میلیون نفر در سال 2021 صاحب ارزهای دیجیتال بودند.

داده‌های UNCTAD نشان می‌دهد که تعداد نیجریه‌ای‌هایی که در دارایی‌های دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنند احتمالاً در سال‌های آینده به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

محبوبیت ارزهای دیجیتال در کنیا افزایش یافت

UNCTAD معتقد است که پذیرش کنیا از ارزهای دیجیتال به دلیل کارمزدهای پایینی که توسط صرافی‌های رمزنگاری دریافت می‌شود، سرعت ارسال حواله‌ها و دسترسی به اینترنت که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا به صورت آنلاین انجام دهند، رو به افزایش است.

بر اساس این گزارش، “کنیا از نظر جذب و استفاده از ارزهای دیجیتال توسط شهروندان خود به عنوان یک پیشرو ظاهر شده است.” این گزارش خاطرنشان کرد که «اقتصاد رمزنگاری در کنیا به سرعت در حال رشد بوده است، چندین شهروند طی سال گذشته از ارزهای دیجیتال استفاده کرده‌اند».

ارزهای دیجیتال این روزها موضوع داغی هستند. آنها به دلیل نوسانات شدید قیمت، پتانسیل خود به عنوان روشی جدید برای ارسال حواله، و حتی پتانسیل خود به عنوان شکل جدیدی از ارز برای کشورهای در حال توسعه، تیتر خبرها شده اند.

اما اکنون، یک پیشرفت جدید وجود دارد: ارزهای رمزنگاری شده همچنین توسط افراد با درآمد متوسط ​​از کشورهای در حال توسعه تحت تاثیر تورم به عنوان راهی برای محافظت از پس‌انداز خانوارشان استفاده می‌شود.

UNCTAD در گزارشی درباره یافته‌های خود اذعان کرد که محبوبیت ارزهای دیجیتال افزایش یافته است زیرا «کانالی جذاب برای ارسال حواله‌ها» هستند. سازمان ملل همچنین گفت که دارایی های دیجیتال در میان افراد با درآمد متوسط ​​در کشورهای در حال توسعه محبوبیت دارد زیرا آنها آن را راهی برای محافظت از پس انداز خود در برابر تورم می دانند.

گزارش UNCTAD نشان می‌دهد که در حالی که ارزهای دیجیتال می‌توانند پرداخت‌های سریع و ارزان را امکان‌پذیر کنند، استفاده از آنها دارای جنبه‌های منفی بالقوه است. به عنوان مثال، اگر قیمت یک ارز دیجیتال به میزان قابل توجهی کاهش یابد، ممکن است برای سرمایه‌گذارانی که دارایی دیجیتال را با وام خریداری کرده‌اند، ضرر وارد کند. همچنین، از آنجایی که برخی از ارزهای دیجیتال هنوز به عنوان پرداخت برای کالاها و خدمات پذیرفته نشده اند، این خطر وجود دارد که مردم از آنها برای فعالیت های غیرقانونی مانند پولشویی و فرار مالیاتی استفاده کنند.

علاوه بر این نگرانی ها در مورد استفاده از کریپتو و خطرات بالقوه آن، UNCTAD تشخیص داد که “استفاده از آنها ممکن است منجر به خطرات بی ثباتی مالی شود.” این گزارش بیان می‌کند که نگرانی اصلی این است که به دلیل نوسانات و مشخصات پرخطر، دارایی‌های کریپتو به جای پذیرش در محیط‌های خرده‌فروشی یا تجاری، احتمالاً سفته‌بازی را تشویق می‌کنند.