منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • روپیه هند دیجیتال (INR) را در عمل تماشا کنید

روپیه هند دیجیتال (INR) را در عمل تماشا کنید

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

هند یکی از آن کشورهایی باقی مانده است که از برنامه های آزمایشی اولیه خود روی CBDC ها کار کرده اند. روپیه هند دیجیتال در دسامبر 2022 راه اندازی شد تا اطمینان حاصل شود که افراد به حاشیه رانده شده به بانکداری مدرن دسترسی دارند. مشکل رده های پایین جامعه تعداد مشکلاتی است که هنگام ثبت نام برای حساب در سیستم بانکداری سنتی با آن مواجه می شوند. Crypto و سایر فناوری‌های جدید با هدف اطمینان از اینکه این مانع دیگر برای توده‌ها مشکل ایجاد نمی‌کند، به وجود آمدند.

CBDC ها همتای دیجیتالی پول فیات تحت حمایت دولت هستند. با موافقت بانک مرکزی صادر می شود و دارایی دیجیتال مذکور را تنظیم می کند. توسعه CBDC ها از آنجایی که بیش از 100 کشور روی پروژه های آزمایشی خود کار می کنند، مورد توجه قرار گرفته است. INR دیجیتال هند به کسب و کارهای کوچک و فروشندگانی که به دنبال گزینه های بانکی مناسب بودند، نمایندگی مالی داده است.

در اینجا مروری کوتاه بر روپیه هندی دیجیتال و مزایایی که برای کاربران به ارمغان آورده است آورده شده است.

راه اندازی روپیه دیجیتال هند توسط RBI

Reserve Bank of India روپیه هند دیجیتال را در 1 دسامبر 2022 راه اندازی کرد. طبق بیانیه مطبوعاتی RBI، پروژه آزمایشی یک گروه کاربر بسته (CUG) را پوشش می دهد. CUG شامل تجار و مشتریان شرکت کننده می شود. واسطه‌ها برای این منظور بانک‌هایی هستند که به انجام آسان تراکنش‌ها کمک می‌کنند.

روپیه هند دیجیتال RBI همان ارز کاغذی و سکه است. INR دیجیتال می تواند برای دو نوع تراکنش استفاده شود که شامل پرداخت های P2P و P2M می شود. INR دیجیتال را می توان برای پرداخت با استفاده از کدهای QR که در مکان های تجاری نمایش داده می شوند، استفاده کرد. از ویژگی های روپیه الکترونیکی می توان به اعتماد، ایمنی و نهایی بودن تسویه حساب اشاره کرد.

علاوه بر این، هیچ سودی در معاملات دریافت نمی شود، به این معنی که تجار و مشتریان مجبور به پرداخت هیچ هزینه اضافی نخواهند بود. پول دیجیتال را می توان به اشکال دیگری مانند سپرده نزد بانک ها نیز تغییر داد.

کیف پول پشتیبانی می شود

RBI هشت بانک را شناسایی کرده است که می توانند در آزمایش فازی روپیه هند دیجیتال شرکت کنند. اینها شامل چهار بانک است که امکان استفاده از کیف پول را در فاز اول پروژه آزمایشی فراهم می کند. نام آنها بانک دولتی هند، بانک ICICI، YES Bank و IDFC First Bank است. چهار بانک دیگر به مرحله دوم برنامه CBDCs ملحق خواهند شد. اینها عبارتند از بانک بارودا، بانک اتحادیه هند، بانک HDFC و بانک کوتاک ماهیندرا. کاربران می توانند کیف پول دیجیتال را در گوشی اندرویدی خود دانلود کنند. علاوه بر این، این کیف پول ها می توانند به حساب های بانکی کاربران متصل شوند.

کاربران می توانند کیف پول خود را با استفاده از حساب های بانکی خود یا در فروشگاه های تجاری بارگیری کنند. برای ارسال یا دریافت پول دیجیتال، کاربر باید کیف پول داشته باشد. تفاوت بین روپیه هند دیجیتال و سایر اشکال این است که به هیچ واسطه ای مانند بانک ها نیاز ندارد. پول از یک کیف به کیف دیگر منتقل می شود.

روپیه دیجیتال هند در عمل

اخیرا ویدئو یکی از کاربران توییتر به مشتریان نشان می دهد که با استفاده از روپیه هندی دیجیتال خواربار فروشی می کنند. مشاهده می شود که مشتریان با استفاده از کیف پول دیجیتال خود، برای میوه هایی که از فروشنده خریداری کرده اند، پرداخت می کنند. یک برچسب کد QR روی غرفه قرار می گیرد و مشتریان آن را اسکن می کنند تا هزینه خرید خود را پرداخت کنند. این یک گام انقلابی است که نه تنها به فروشنده نمایندگی مالی می دهد، بلکه فرآیند پرداخت را نیز ساده می کند.

علاوه بر آن، مشتریان برای خرید نیازی به همراه داشتن پول نقد ندارند. بنابراین، آزادی و امنیت را هم به مشتریان و هم به بازرگانان می دهد. ویدئوی ذکر شده نشان می دهد که هدف از روپیه هند دیجیتال RBI با موفقیت محقق شده است. با گسترش بیشتر برنامه e-INR CBDC، مزایای بیشتری برای فروشندگان به همراه خواهد داشت.

نتیجه

Reserve Bank of India اولین CBDC خود را در دسامبر 2021 راه اندازی کرد. از آن زمان به بعد، به تجار مختلف در مقیاس کوچک نمایندگی داده است. استفاده از روپیه الکترونیکی ساده و ایمن است که هم به تاجر و هم به مشتری آزادی عمل می دهد. بانک های مختلف خدمات کیف پول دیجیتال را برای تسهیل مشتریان ارائه می دهند. RBI برنامه هایی برای گسترش بیشتر برنامه دارد زیرا فاز فعلی نتایج را مطابق با اهداف تعیین شده می دهد.