منو سایت

رمز و راز مالکیت بایننس بر WazirX

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

با توییت اخیر CZ، بحث در مورد مالکیت بایننس بر WazirX چرخش شدید دیگری پیدا کرد. در 5 آگوست سال گذشته، CZ توییت کرد که “بایننس هیچ سهامی در Zanmai Labs، نهادی که WazirX را اداره می کند، ندارد.” این توییت پس از یورش مقامات هندی به دفتر وزیر ایکس در بمبئی منتشر شد. آنچه بین این دو صرافی برتر اتفاق افتاده اتفاق جدیدی نیست. پذیرش و انکار مالکیت WazirX توسط Binance در چند سال اخیر اتفاق افتاده است.

داستان WazirX و Binance

در نوامبر 2019، بایننس وبلاگی را به اشتراک گذاشت و گفت که WazirX، بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال هند را خریداری کرده است. مدیران WazirX آشکارا در مورد این توافق صحبت کردند. اما تابستان گذشته، زمانی که مقامات هندی به دفتر وزیر ایکس (در بمبئی) یورش بردند، اوضاع به طور غیرمنتظره ای تغییر کرد. این صرافی مظنون به کمک به شانزده شرکت مختلف فین تک در پولشویی بوده است.

پس از حمله، CZ یک UTurn گرفت و ادعا کرد که مالک بورس هند نیست. وبلاگی را به اشتراک گذاشت که بیان می کرد توافق نامه بین وزیر ایکس و بایننس محدود به دارایی ها و دارایی های خاصی است. هیچ توافقی در مورد مالکیت کل بورس وجود نداشت. چند روز بعد، CZ با یک توییت از مبادله خود فاصله گرفت. توییت او می گوید که صرافی او مالک وزیرX نیست.

پس از این توییت، بیانیه پشت و رو شد. تیم CZ ادعا کرد که معامله مالکیت وزیرX هرگز اتفاق نیفتاده است. از سوی دیگر، مقامات صرافی هند مدعی شدند که این کار را کرده است. علاوه بر این، این مقام مدعی شد که مدرکی دال بر معامله دارند و مدرک را به مقامات مربوطه نشان خواهند داد، اما هرگز این کار را نکردند.

افشای اخیر CoinDesk

اخیراً CoinDesk ادعا کرده است که چند ایمیل دریافت کرده است که داستان متفاوتی را بیان می کند. CoinDesk گزارش داد که سخنگوی Binance به CoinDesk ادعا کرده است که مالکیت Binance بر WazirX یک دروغ کامل است. این گزارش می‌گوید که صرافی CZ در 25 ژانویه نامه‌ای به وزیرX ارسال کرد. در نامه آمده است که وزیر ایکس باید دو خواسته را در پایان ژانویه برآورده کند. در غیر این صورت، بایننس قراردادهای خدمات خود را با وزیرX از 3 فوریه به بعد فسخ خواهد کرد.

درخواست اول می گوید که وزیر ایکس باید یک بیانیه شفاف سازی منتشر کند که در آن وزیر ایکس باید بیانیه قبلی مبنی بر مالکیت بایننس وزیرX را پس بگیرد. علاوه بر این، WazirX همچنین مجبور است تمام ارجاعات به Binance را از شرایط خدمات خود حذف کند.

در پاسخ به این نامه، وزیر ایکس که اکنون Zanmai است، نامه ای را صادر کرد که CoinDesk به آن دست یافت. در این نامه آمده است که درخواست‌های مبادله CZ غیراخلاقی است و تلاشی برای وادار کردن زنمی به صدور شفاف‌سازی نادرست است. مدیر عامل وزیر ایکس از به اشتراک گذاشتن هر گونه بیانیه یا پس گرفتن اظهارات قبلی خود خودداری می کند.

در این نامه، نیشال شتی، مدیرعامل، می نویسد که هیچ اظهارنظر نادرستی در مورد مالکیت بایننس بر وزیرX ارائه نکرده است. علاوه بر این، او می نویسد که صرافی CZ دارایی های کاربران WazirX را کنترل می کند و او این موضوع را انکار نخواهد کرد.

علاوه بر این، وی همچنین گفت که صرافی CZ از وزیر ایکس سود برده است و به گفته وی، بیش از 67 میلیون دلار سود از کارمزد معاملاتی در WazirX گرفته است. او ادعا کرد که صرافی CZ اینها را به حساب‌های داخلی خود که پلتفرم کنترل می‌کند ارسال کرده است. او حتی یک ایمیل را به عنوان مدرکی برای ادعاهایش پیوست کرد.

علاوه بر این، او چند سند را به نامه پیوست کرد. توافقنامه مورخ 13 ژانویه 2020، مالکیت حساب‌های WazirX خاص را به Binance واگذار می‌کند (هویت آن حساب‌ها توسط CoinDesk ویرایش شده است)