منو سایت

رمزگشایی نامه SBF به کارکنان FTX

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

تقریبا دو هفته پس از اعلام ورشکستگی FTX، مدیر عامل سابق سام بانکمن-فرید (SBF) نامه ای دیگر به کارکنان صرافی رمزارز که اکنون از بین رفته است. Bankman-Fried به‌عنوان مدیر ارشد اجرایی به‌خاطر عدم اطمینان از “اتفاقات درست در FTX” عذرخواهی کرد.

اگرچه SBF به دلیل عدم برقراری ارتباط صحیح با کارمندان در هنگام خراب شدن اوضاع در FTX، سرزنش کرد، او نتوانست نگرانی‌های همیشگی در مورد سوء استفاده از وجوه کاربران را که در شرکت اتفاق می‌افتاد برطرف کند. در بیشتر موارد، Bankman-Fried پیامدهای FTX را به سقوط بازار کریپتو سنجاق کرد، به گفته او «توضیح بهتری از آنچه برای صرافی رخ داده است».

برداشت SBF در مورد چرایی سقوط FTX

Bankman-Fried در نامه ادعا کرد که FTX تقریباً 60 میلیارد دلار وثیقه در مقابل فقط حدود 2 میلیارد دلار بدهی دارد. اما، به دلیل رکود در بازار کریپتو، دارایی ها با 50 درصد کاهش به 30 میلیارد دلار رسید و بدهی ها بدون تغییر باقی ماندند. با توجه به موج اول بحران اعتباری ناشی از سقوط Terra، Voyager و 3AC، دارایی های FTX به حدود 25 میلیارد دلار کاهش یافت و بدهی ها به 8 میلیارد دلار افزایش یافت.

SBF اضافه کرد که از آن نقطه، وثیقه به دلیل “سقوط متمرکز و بیش از حد همبسته” در اوایل نوامبر 50 درصد کاهش یافت و دارایی ها را 17 میلیارد دلار در مقابل 8 میلیارد دلار بدهی باقی گذاشت. FTX بعداً با 9 میلیارد دلار وثیقه به دنبال “فرار بر روی بانک” باقی ماند که SBF گفت که ناشی از همان عوامل بازار در ماه نوامبر بود.

بانکمن-فرید نوشت: «همانطور که دیوانه‌وار همه چیز را کنار هم قرار دادیم، مشخص شد که موقعیت از نمایش آن در مدیران/کاربران بزرگ‌تر است، زیرا سپرده‌های قدیمی فیات قبل از داشتن حساب‌های بانکی FTX بود. “من هرگز قصد نداشتم این اتفاق بیفتد. من میزان کامل موقعیت حاشیه را متوجه نشدم.»

در همین حال، این نگرانی‌های قبلی در مورد سوءمدیریت وجوه کاربران در FTX را کم‌اهمیت می‌کند، که بسیاری بر این باور بودند که در واقع به “اجرای بانک” پس از رویدادهای خیره‌کننده‌ای که در مورد ترازنامه صرافی رخ داد، منجر شد. در یک پرونده اخیر در دادگاه ورشکستگی منطقه دلاور، مدیر عامل تازه منصوب شده FTX، جان ری، درباره سوء مدیریت مالی جدی در صرافی ابراز تعجب کرد.

هرگز در دوران حرفه‌ای خود چنین شکست کامل کنترل‌های شرکتی و فقدان کامل اطلاعات مالی قابل اعتماد را که در اینجا رخ داده است ندیده‌ام.

جان ری

وام های FTX برای چه استفاده شد؟

Bankman-Fried اضافه کرد که وام به FTX و فروش ثانویه عمدتاً در تجارت مجدد سرمایه گذاری شد و همچنین در “خرید بایننس” – احتمالاً سرمایه گذاری اولیه بایننس در شرکت – به کار گرفته شد. او همچنین مدعی شد که این وام ها “برای مصرف زیاد شخصی نبوده اند.”

در مقابل، ری گفت که Bankman-Fried و سایر مدیران صرافی مجموعاً 1.6 میلیارد دلار از Alameda Research وام گرفتند و SBF به تنهایی حدود 1 میلیارد دلار از این صندوق را دریافت کرد. اگرچه وجوه مستقیماً از FTX برداشت نشده است، اما این سؤال باقی می‌ماند که وام‌ها در مقابل کدام دارایی‌ها حمایت شده‌اند. آیا در دارایی های FTX یا دارایی های شخصی بود که بسیار بعید به نظر می رسد؟

مورسو، ری گزارش داد که وام هایی از Alameda به FTX برای خرید خانه و سایر اقلام شخصی برای کارمندان و مشاوران استفاده شده است که جزئیات آن به درستی به عنوان وام های شرکت ثبت نشده است.

SBF از برخی اقدامات، با اعلام ورشکستگی متاسف است

بانکمن-فرید علاوه بر عذرخواهی به دلیل کوتاهی در وظایف خود به عنوان مدیر عامل، گفت که از شکست نظارتی خود متأسف است و مایل است برخی کارها را به گونه ای متفاوت انجام دهد، مانند:

«به طور قابل ملاحظه‌ای نسبت به موقعیت‌های حاشیه بزرگ بدبین بودن. بررسی سناریوهای تست استرس شامل تصادفات بیش از حد همبسته و اجرای همزمان در بانک؛ در مورد فرآیندهای فیات در FTX دقت بیشتری داشته باشید. داشتن نظارت مستمر از کل دارایی های قابل تحویل، کل موقعیت های مشتری و سایر معیارهای اصلی ریسک؛ و اعمال کنترل های بیشتر پیرامون مدیریت حاشیه.»

تشکیل پرونده برای ورشکستگی یکی دیگر از اقدامات SBF است. او گفت که منافع بالقوه میلیاردها دلاری در چند دقیقه پس از امضای درخواست ورشکستگی به دست آمد و می توانست شرکت را نجات دهد. SBF گفت که به دلیل فشار زیاد هماهنگ شده، از افسردگی، به اعلام ورشکستگی تن داده است.

من با اکراه تسلیم آن فشار شدم، حتی اگر بهتر می دانستم. ای کاش به سخنان شماهایی که ارزش این پلتفرم را می‌دیدند و می‌بینند، گوش می‌دادم، چیزی که اعتقاد من نیز همین بوده و هست.

سام بنکمن-فرید