منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • در اینجا نحوه برنامه ریزی CBI ایران برای استفاده از فناوری کریپتو آمده است

در اینجا نحوه برنامه ریزی CBI ایران برای استفاده از فناوری کریپتو آمده است

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

بانک مرکزی ایران روز پنجشنبه طرح آزمایشی ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) خود را با همکاری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کشور آغاز می کند. CBI توضیح داد که هدف از ایجاد کریپتوریال تبدیل ارز به موجودیت های قابل برنامه ریزی است.

اعلامیه این بانک به دنبال انتشار پیش‌نویسی در ماه اوت منتشر شد که اهداف، ابعاد، خطرات و فرصت‌های ایجاد یک ریال دیجیتال را تشریح می‌کرد. گفته می شود که این ارز دیجیتال دارای امنیت استثنایی است که باعث شده ایران به آخرین کشوری تبدیل شود (به جامائیکا، باهاما و چین ملحق شود) که از فناوری کریپتو استفاده می کند.

ایران قرار است رمز ارز را روز پنجشنبه راه اندازی کند

ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) که در این کشور با نام «ریال رمزنگاری» نیز شناخته می‌شود، با نسبت 1:1 به ریال، پول ملی ایران مرتبط می‌شود. این پروژه ای است که مسئولان امیدوارند کنترل بیشتری بر پول ملی و استفاده کنندگان از آن به آنها بدهد. همچنین می تواند فرصت های جدیدی را برای فعالان مالی ارائه دهد.

از زمان خروج ایالات متحده از توافق هسته ای با ایران و اعمال تحریم ها در سال 2015، ارزهای دیجیتال در خاورمیانه به طور فزاینده ای محبوب شده اند. برخی از مقامات تهران زمانی که استفاده از کریپتو در سال 2018 بالا بود، به پتانسیل ارزهای دیجیتال برای دور زدن تحریم ها پی بردند.

اما ریال دیجیتال در خارج از مرزهای ایران مورد استفاده قرار نخواهد گرفت زیرا فقط در داخل مرزهای کشور استفاده خواهد شد. ریال دیجیتال بر روی پلتفرم برنا اجرا خواهد شد که با استفاده از Hyperledger Fabric توسعه یافته است. IBM، غول فناوری آمریکایی، پلتفرم بلاک چین سازمانی منبع باز را ایجاد کرد.

این یک پلت فرم مجاز فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) است که به این معنی است که بانک مرکزی کنترل انحصاری بر افرادی که دسترسی دارند را دارد. علاوه بر این، این ارز مانند بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز قابل استخراج نیست.

ساختار شبکه به چند بانک اجازه می دهد تا به عنوان نگهبان دفتر کل، جایی که تمام تراکنش ها و فعالیت ها ثبت می شود، عمل کنند. در آینده ممکن است به نهادهای دیگر نیز اجازه دسترسی داده شود. کاربران بانک‌ها می‌توانند با ریال فعلی خود، چه نقدی و چه ذخیره شده در حساب، با ریال دیجیتال جدید معامله کنند. سپس ریال دیجیتال از طریق کیف پول تلفن همراه در دسترس خواهد بود.

CBDC ایران برای شفافیت اهمیت زیادی قائل است

به گفته سعید خوشبخت، یکی از سازندگان برنا، این پروژه در ایران منحصر به فرد است و اولویتی برای تلاش های آینده خواهد بود. وی همچنین گفت که اگرچه این پروژه بسیار متمرکز بود، اما به دلیل شفافیت آن، به بانک های بیشتری اجازه می دهد تا در دفتر کل توزیع شده قبلی مشارکت کنند.

در حال حاضر، حداقل چهار گره دیگر برای رسیدگی به دفتر کل توزیع شده تعیین خواهد شد. درست است که آنها نیز بانک هستند، اما به جای تمرکز در یک نقطه، داده ها اکنون در حداقل پنج نقطه قرار می گیرند و در صورت موفقیت پروژه، این تعداد می تواند به تدریج افزایش یابد.

سعید خوشبخت

علاوه بر کاهش هزینه‌ها و ارائه جریان‌های درآمدی جدید، این بانک همچنین می‌تواند با دسترسی به منابع جدید درآمد مبتنی بر کارمزد، درها را برای بانک‌ها و فین‌تک باز کند. این امر به طور بالقوه می تواند خدمات محدود فعلی مبتنی بر کارمزد را که برای مدت طولانی برای مؤسسات مالی ایرانی با کمبود نقدینگی مشکل ساز بوده است، تغییر دهد.

در نهایت، این پلتفرم می‌تواند طیف گسترده‌ای از قراردادهای هوشمند را مستقر کند. اینها قراردادهایی هستند که به صورت خودکار قابل اجرا هستند و هنوز در اقتصاد ایران کاربرد گسترده ای پیدا نکرده اند.

اثرات و خطرات ارز دیجیتال بر اقتصاد ایران

مزیت کریپتوریال این است که می توان آن را به راحتی کنترل کرد. حتی اگر داده‌های گوشی هوشمند هک شوند، ارز دیجیتال همچنان قابل بازیابی است. بر اساس اعلامیه‌های گذشته بانک مرکزی ایران (CBI)، انتظار می‌رود ریال رمزنگاری شده که کاملاً دیجیتالی و شبیه اسکناس‌ها و سکه‌های فیزیکی باشد، تبدیل به یک پول ملی جدید شود.

ده ها بانک مرکزی در سراسر جهان در حال توسعه CBDC های خود هستند و کارشناسان بیشتر نگران این هستند که چگونه بر حریم خصوصی مشتریان تأثیر می گذارد. پیش‌نویس سند بانک مرکزی ایران به نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی می‌پردازد، اما همچنین اشاره می‌کند که ناشناس ماندن نگرانی‌های مربوط به پولشویی را تشدید می‌کند.

برخی از اعضای جامعه ارزهای دیجیتال در این منطقه نگران نقض احتمالی حق حریم خصوصی خود هستند. تحلیلگران بازار کریپتو بر این باورند که از آنجایی که نرم افزارهای مخرب در ایران بسیار گسترده است، می توان از گوشی های هک شده برای حمله به اپلیکیشن ریال دیجیتال استفاده کرد.

ریال دیجیتال ممکن است به تلاش برای کنترل تورم بالای ایران که در حال حاضر بیش از 40 درصد است، مرتبط باشد. برای دهه‌ها، دلیل اصلی تورم سرسام‌آور کشور، فقدان انضباط مالی بوده است که منجر به چاپ بی‌رویه پول برای کمک به کسری بودجه دائمی می‌شود.

ارز دیجیتال این کشور می تواند یک فرصت اقتصادی یا یک تهدید باشد. دولت کریپتو را وسیله‌ای برای اجتناب از تحریم‌های شدید ایالات متحده می‌داند – مانند دستور پرداخت ۱۰ میلیون دلار واردات به صورت کریپتو در اوایل سال جاری. با این حال، CBI اطلاعات زیادی در مورد کار خود بر روی یک ریال دیجیتال یا نحوه عملکرد آن فاش نکرده است.

بر اساس این گزارش، این ارز دیجیتال برای رقابت با سایر ارزهای دیجیتال جهانی مانند بیت کوین ساخته نشده است. موفقیت ریال دیجیتال در ایران هنوز مشخص نیست. جامعه جهانی کریپتو در حال تماشا است و منتظر است ببیند آیا موفقیت آمیز خواهد بود یا شکست.