منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • درس گرفتن از فروپاشی FTX: آیا صرافی های متمرکز واقعا ایمن هستند؟

درس گرفتن از فروپاشی FTX: آیا صرافی های متمرکز واقعا ایمن هستند؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

فروپاشی اخیر صرافی رمزنگاری محبوب FTX دوباره این سوال را مطرح می کند که “در واقع چه کسی دارایی های رمزنگاری ما را کنترل می کند؟”. کل این شکست به طور قابل توجهی به صنعت کریپتو آسیب وارد کرده است، زیرا تقریباً هر ارز دیجیتال اصلی روند نزولی تاریخی را تجربه می کند. بدتر این است که هزاران کاربر کنترل کامل دارایی های رمزنگاری خود را در صرافی از دست داده اند.

با این حال، این اولین بار نیست که یک صرافی متمرکز سقوط می کند. در اوایل سال جاری، هر دو سلسیوس و وویجر، دو تا از بزرگترین پلتفرم‌های رمزنگاری متمرکز، پس از اینکه نتوانستند وجوه کافی برای پرداخت همه برداشت‌های کاربران را نشان دهند، ورشکست شدند.

فروپاشی اخیر FTX نشان می دهد که این یک روند مداوم از مبادلات متمرکز است. بسیاری از این صرافی‌های پرطرفدار مانند بانک‌ها عمل می‌کنند و سرمایه‌ی کاربران را در مشاغل دیگر سرمایه‌گذاری می‌کنند، اغلب سرمایه‌گذاری‌هایی با ریسک بالا. این یک روش فاجعه‌بار است، زیرا برداشت دارایی‌ها در صنعت کریپتو بسیار مکرر و گسترده‌تر از بانک‌های متمرکز است. علاوه بر این، بسیار غیراخلاقی است، زیرا وجوه کاربران قفل شده و بدون هیچ گونه اعتراف و نگرانی به صورت داخلی سرمایه گذاری می شود.

FTX

بنابراین، در آینده – آیا واقعاً می‌توانیم به این مبادلات متمرکز بیشتر اعتماد کنیم؟ و آیا صرافی های غیرمتمرکز جایگزین بهتری هستند؟

درس هایی از ورشکستگی FTX

سقوط FTX تنها چیزی را که ما قبلاً در مورد صرافی های متمرکز می ترسیدیم مستحکم کرد. این واقعیت است که چنین پلتفرم هایی فاقد کنترل و پاسخگویی هستند. وقتی دارایی‌های رمزنگاری خود را در چنین پلتفرم‌هایی قرار می‌دهید، واقعاً کنترل ندارید. کلیدهای خصوصی کیف پول شما در اختیار شما نیست، بلکه در اختیار مدیران عامل و اپراتورهای این پلتفرم ها هستند.

هیچ مسئولیتی وجود ندارد که این سازمان ها را از استفاده از سرمایه شما برای سرمایه گذاری در امور دیگر، بدون رضایت یا تایید باز دارد. اگر این سرمایه گذاری ها منفجر شوند، سرمایه های کاربر از بین می روند. گام بعدی، همانطور که بارها و بارها دیده‌ایم، تعلیق تمام فعالیت‌های برداشت کاربر و تشکیل پرونده ورشکستگی است.

همچنین این واقعیت وجود دارد که بسیاری از این پلتفرم ها هیچ بیمه قابل توجهی برای کاربران ندارند. بنابراین، اگر وجوه شما به دلیل ورشکستگی یا یک حمله سایبری از بین برود، کم و بیش برای همیشه از بین می رود.

همه این اتفاقات پیرامون مبادلات ارز دیجیتال در سال 2022 به ما آموخته است که هیچ شفافیتی در نحوه عملکرد صرافی های متمرکز وجود ندارد. بدون شفافیت و کنترل، اصل کد ارزهای دیجیتال و بلاک چین در نهایت از بین می رود. بنابراین، قبل از فریاد زدن برای مقررات، جامعه کریپتو باید بررسی کند که آیا در وهله اول از ارزش‌ها و اصول واقعی کریپتو حمایت می‌کنیم یا خیر.

آیا صرافی های غیرمتمرکز جایگزین بهتری هستند؟

صرافی های غیرمتمرکز یا DEX ها در مقایسه با همتایان متمرکز خود به ندرت توسط جامعه کریپتو استفاده می شوند. با این حال، ممکن است زمان خوبی برای کاربران باشد که در مورد روش ذخیره سازی رمزنگاری خود تجدید نظر کنند. DEX راه حل های زیادی را ارائه می دهد که امروزه صنعت را آزار می دهد.

مهمتر از همه، آنها کنترل بیشتری بر وجوه کاربران ارائه می دهند. DEX ها از یک سیستم همتا به همتا استفاده می کنند که در آن فقط کاربران کنترل حساب ها، وجوه و کلیدهای خصوصی خود را دارند. اگر حساب‌های شما هک می‌شوند، این فقط مسئولیت شما خواهد بود. با این حال، کاربران می توانند مطمئن باشند که وجوه آنها توسط هیچ نهاد دیگری استفاده نمی شود.

چنین صرافی هایی به کاربران امکان نگهداری کامل کیف پول خود را می دهند. در شرایط فعلی، چنین پلتفرم‌هایی جایگزین بسیار امن‌تری هستند، زیرا هیچ واسطه‌ای وجود ندارد. کاربر نیازی به واریز وجوه خود به یک حساب واسطه ندارد، بنابراین بیشتر از هک و کلاهبرداری در امان هستید.

همچنین این واقعیت وجود دارد که DEX ها کارمزد تراکنش ندارند. با هیچ واسطه ای، هیچ کس وجود ندارد که در طول هر برداشت، مقدار زیادی از دارایی های شما را از بین ببرد.

با این حال، این بدان معنا نیست که صرافی های غیرمتمرکز بدون معایب هستند. در حالی که برخی از سیستم عامل های متمرکز سطح مشخصی از بیمه را ارائه می دهند، DEX ها این کار را نمی کنند. همچنین این واقعیت وجود دارد که DEX ها اغلب یک رابط پیچیده دارند و همیشه کاربرپسندترین پلتفرم برای معامله گران مبتدی یا متوسط ​​نیستند.

در پایان، ما نمی گوییم که صرافی های غیرمتمرکز بهترین راه حل برای آینده است. با این حال، ما می خواهیم از کاربران بخواهیم دوباره فکر کنند که دارایی های رمزنگاری شده آنها در کجا کمک می کند، و این پلتفرم ها چه نوع بیمه یا ریسکی را ارائه می دهند. در سال 2022، یک چیز مشخص شده است و آن این است که ما نمی توانیم کورکورانه به صرافی های متمرکز اعتماد کنیم. ذخیره دارایی های شما در کیف پول های ذخیره سازی سرد، شرط مطمئن تری نسبت به ذخیره آن ها در چنین پلتفرم هایی خواهد بود.