منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • درس گرفتن از شکست پروژه WeBuy و اجتناب از اشتباهات یکسان – از دیدگاه خودی

درس گرفتن از شکست پروژه WeBuy و اجتناب از اشتباهات یکسان – از دیدگاه خودی

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

“خودت تحقیق کن!”

اگر در چند سال گذشته به تعداد دفعاتی که این جمله را بیان کردید، یک پنی داشتید، احتمالاً تعداد زیادی NFT در کیف پول خود خواهید داشت. یا شاید آن را به یکی از بسیاری از قاتلان بیت کوین، چیزهای بزرگ بعدی و پروژه های بالقوه 1000 برابری که هر ماه در میان در جدول زمانی شما ظاهر می شوند، از دست داده باشید.

اکنون که توجه شما را به موضوعی مرتبط جلب کرده‌ام، بیایید در مورد چیز دیگری صحبت کنیم که بز من را جذب می‌کند. این مقاله در هیچ نقطه ای غیر ضروری فنی نمی شود. شما هنوز باید به دقت دنبال کنید، بنابراین وقتی شروع به صحبت در مورد دو پروژه ای می کنیم که همزمان اجرا می شدند، با هم همپوشانی داشتند و برای نشان دادن اعماق ناامیدکننده ناتوانی و عدم مسئولیت پذیری مطلق، صحبت می کنیم، شما را از دست ندهم.

من برای مدت طولانی در فضای بلاک چین بوده ام و ناتوانی و عدم مسئولیت پذیری را دیده ام. چرا این یکی فرق داشت؟ خب، این بار، دیدم که این اتفاق افتاد و کاملاً قابل اجتناب بود. چیزی که می توانم قبل از این که جلوتر برویم به شما بگویم این است که این سطح از تسلیم شدن مستلزم تعهد جدی به ادعاهای غیرمستند و همچنین بی توجهی کامل به نظرات مخالف و افسانه های هشداردهنده از سوی همکاران است.

میخ های مربعی در سوراخ های گرد قرار نمی گیرند

«تحقیق خودتان را انجام دهید» یک سلب مسئولیت استاندارد در میان شرکت‌کنندگان در فضای رمزنگاری است، و این به این دلیل است که ما اغلب با دوستان و حتی غریبه‌های آنلاین در مورد رفتارها و تاکتیک‌های سرمایه‌گذاری خود گمانه‌زنی می‌کنیم. این سلب مسئولیت نشان می‌دهد که تصدیق می‌کنید که مشاور سرمایه‌گذاری حرفه‌ای نیستید و از فردی که با او صحبت می‌کنید انتظار دارید نوعی مسئولیت داشته باشید.

این بدان معنی است که شما انتظار دارید که شخص بیشتر حقیقت را بررسی کند و احتمالاً سطحی از صلاحدید و مسئولیت را نشان دهد. اگرچه، یک نفر چقدر می تواند تحقیق کند؟ اغلب اوقات، تنها چیزی که دارید یک دستگاه مجهز به اینترنت و یک موتور جستجو است. به نوعی، شما هنوز باید با منابع محدود تصمیم درستی بگیرید، یا حداقل درگیر پروژه های کاملاً آشکارا تقلبی نشوید. بنابراین، وقتی منابع بیشتری دارید، انتظار تصمیم گیری بهتری دارید.

متأسفانه، نمی‌توانیم در مورد پروژه WeBuy چیزی بگوییم. پروژه‌ای که وعده داده بود یک «پروژه 1000 برابری» باشد و شبکه گسترده‌ای از شرکا و مشاوران را جمع‌آوری کرده بود، به نوعی در معرض یک سرمایه‌گذاری آشکارا تقلبی قرار گرفت. این اتفاق نمی افتد. داستان جالبی در اینجا وجود دارد و اگر نمی‌دانید همه چیز چگونه اتفاق افتاد، من به شما کمک می‌کنم – پول با امیل گوبرمن، بنیانگذار، متوقف می‌شود. کار با امیل مجموعه‌ای از تصمیم‌های بد، عصبانیت‌ها، دوره‌های طولانی سکوت و تصمیم‌گیری بدون اطمینان بود.

اینطور نیست که کسی که با او در پروژه WeBuy کار کرده است توصیه های درخشانی برای او داشته باشد. سرمایه‌گذاران نیز برای تمجید از مرد صف نمی‌کشند. وب‌سایت WeBuy از آن زمان آفلاین شده است و در نهایت هیچ برنده‌ای وجود ندارد، به جز آنهایی که سرمایه‌گذاران را از کیف پول پروژه خارج کرده‌اند.

چگونه اتفاق افتاد؟

بی لیاقتی

Cryptopolitan در سال 2019 داستانی را به دست آورد که بر ناتوانی و عدم مسئولیت پذیری پروژه LATOKEN تمرکز داشت. این مقاله بررسی کرد که چگونه LATOKEN بر اساس تجزیه و تحلیل بازار جعلی، استراتژی‌های مبهم، مهارت‌های ارتباطی ضعیف و الگوی عدم موفقیت در چندین موقعیت، سطوح پیشرفت تقریباً دست نیافتنی (در منطقه 1000 برابری فکر کنید) را در زمان رکورد وعده داد.

در جایی از مقاله (در بخش نحوه تعامل آنها با شرکای شرکتی خود)، جزئیاتی در مورد تعاملات امیل با پروژه LATOKEN از طرف WeBuy، اعضای تیم، سرمایه گذاران و اعضای جامعه خواهید یافت.

چیزی که ما در آن بخش دیدیم این بود که چگونه امیل در حالی که به دنبال قدیمی ترین حقه کتاب – توهمات نوری، چراغ های چشمک زن، و هدایت نادرست بود، در آغوش یک خرگوش مرده مانده بود. اگر فکر می کردید که یک پروژه در عرض پنج سال به ارزش بازار 1.2 تریلیون دلاری می رسد، باید یک رمانتیک ناامید باشید وگرنه تقریباً هر چیزی را باور خواهید کرد. البته همه اینها برخلاف قضاوت و توصیه بهتر یارانش اتفاق افتاد.

همانطور که انتظار می رفت، LATOKEN پس از دریافت 3 بیت کوین پرداختی برای کمپینی که موفق به تبدیل یک فروش واحد نشد، به وعده خود به WeBuy عمل نکرد. پروژه LATOKEN نیز به طرز شگفت انگیزی شکست خورد. نگاهی گذرا به داده‌های بازار این پروژه نشان می‌دهد که چقدر با پیش‌بینی‌های میلیارد دلاری آن فاصله دارد و جای تعجب نیست. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، تجزیه و تحلیل بازار آنها بر اساس هیچ داده عینی نبود. همانطور که بارها دیده‌ایم، “WAGMI” یک استراتژی بی‌خطر برای ورود به بازار نیست.

بداخلاقی

بر اساس گزیده ای معروف از سریال درام جورج برنارد شاو در سال 1903، مرد و سوپرمن، «آنهایی که می توانند، انجام دهند. کسانی که نمی توانند، آموزش دهند.» حتی اگر نقل قول اصلی نشان دهد که چگونه معلمان فقط یک ردیف پایین تر از سطح متخصص در زمینه های خود هستند، ما اکنون بهتر می دانیم. معلمان مهارت کمتری نسبت به همتایان خود با تجربه در صنعت ندارند. آنها فقط در انتقال دانش خود بهتر از دیگران برتری دارند.

طول می کشد بیش از یک چشم انداز برای تبدیل شدن به یک رهبر در این فضا مقداری خودآگاهی که به شما کمک می‌کند از برجسته‌ترین مهارت‌هایتان استفاده کنید و نقاط ضعفتان را بهبود ببخشید نیز بد نخواهد بود. اینها ویژگی هایی هستند که امیل در هیچ مقدار قابل توجهی ندارد و در تعاملات ما هنگام کار با یکدیگر در پروژه WeBuy به طرز دردناکی آشکار شد. هر کس در موارد مختلف برتری دارد – برخی از افراد مواد مدیریتی هستند و برخی نه.

درس گرفتن از شکست پروژه WeBuy و اجتناب از اشتباهات مشابه - دیدگاه خودی 2

امیل مطمئناً مواد مدیریتی نبود. به غیر از مهارت‌های ارتباطی توسعه نیافته‌اش که شامل نادیده گرفتن اعضای تیم برای هفته‌ها می‌شد، او اغلب زمانی که برای پاسخ به سؤالات مربوط به پروژه تحت فشار قرار می‌گرفت، به طغیان‌ها متوسل می‌شد.

عدم پاسخگویی

وقتی به اندازه کافی در هر فضایی فعال باشید، به دیدن همه آن نزدیک خواهید شد. وقتی با امیل کار می کردم همه اینها را دیدم. من بیشتر از عدم مسئولیت پذیری و عدم پاسخگویی به افرادی که با آنها و برای آنها کار می کرد شگفت زده شدم.

امیل می توانست یک چراغ جن، یک لوبیا سحر و جادو یا حتی یک فرش جادویی بخرد و ما بعد از مدتی راهی برای خندیدن به آن پیدا می کردیم! به هر حال، دو سال زمان زیادی است تا از اشتباهات خود غمگین شوید و طنز را در خود پیدا کنید ساده لوحی. با این حال، شما تنها پس از آموختن درس هایی از این تجربه، به جایی می رسید که از اشتباهات خود رشد می کنید.

درس گرفتن از شکست پروژه WeBuy و اجتناب از اشتباهات مشابه - دیدگاه خودی 3

دوست عزیز ما قطعاً حرکت کرده است، اما به هیچ وجه برای ایجاد اعتماد به خود یا تلاش های آینده اش نیست. تا این لحظه، امیل هنوز به تعهدات خود در قبال شرکا و سرمایه گذاران WeBuy عمل نکرده است و به نظر می رسد که اکنون به پروژه دیگری – GeoCloud- رفته است. امیدوارم این بار همه چیز بهتر پیش برود، اما اگر تاریخ نشانه ای باشد (و در واقع هم همینطور است)، امیدم را بالا نمی برم.

درس گرفتن از شکست پروژه WeBuy و اجتناب از اشتباهات مشابه - دیدگاه خودی 4

آغازی نو

ما اشاره های زیادی به موفق ترین افراد تاریخ و تلاش های ناموفق بسیاری داریم که قبل از شکست بزرگ آنها انجام شده است. ایجاد تأثیر جهانی یک کار یکباره نیست و شکست های شما شما را برای تلاش های بهتر در آینده آماده می کند. بسیاری از ما زندگی بسیار منظم و متوسطی خواهیم داشت، که این نیز مشکلی ندارد.

معامله با وجوه سرمایه گذاران یک تجارت جدی است و فقط برای تعداد کمی از افراد با قضاوت بهتر از افراد معمولی محفوظ است. گام به جلو و به عهده گرفتن مسئولیت و بررسی نقش های رهبری، شجاعت زیادی می خواهد. با این حال، هنگامی که شما آن تصمیم را می گیرید، حداقل کاری که می توانید انجام دهید این است که به آن یک شکاف عادلانه بدهید. و اگر کوتاه آمدید، می توانید دستان خود را برای کسانی که به شما باور دارند با دانستن اینکه تمام تلاشتان را کردید، بگیرید، دوباره استراتژی کنید و دوباره بروید.

کاری که نمی‌توانید انجام دهید این است که نمایه لینکدین خود را با پیوندهای مرده به یک پروژه شکست خورده رها کنید، کانال YouTube را برای پروژه‌ای که وجود ندارد ایجاد کنید، یا با سرمایه‌گذاران و شرکای که با شما کار کرده‌اند در ارتباط نباشید.

امیدوارم که اشتباه کرده باشم و این بار اوضاع بهتر شود. همچنین امیدوارم قضاوت خوبی داشته باشید و از افرادی که با آنها کار می کنید، درخواست پاسخگویی داشته باشید، به خصوص زمانی که آنها سابقه مشکوک دارند. یک نفر باید بزرگسال اتاق باشد، و وقتی با امیل کار می کنید، در بیشتر مواقع باید خودتان باشید.

سلب مسئولیت از نظر: نظرات و نظرات بیان شده در این سایت صرفاً مربوط به نویسندگان اصلی و سایر مشارکت کنندگان است. این دیدگاه‌ها و نظرات لزوماً نمایانگر نظرات کارکنان Cryptopolitan و/یا مشارکت‌کنندگان در این سایت نیستند.