منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • خلاصه از جلسه FOMC و داده های CPI. چگونه بر بازار کریپتو تأثیر گذاشت

خلاصه از جلسه FOMC و داده های CPI. چگونه بر بازار کریپتو تأثیر گذاشت

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

جهان در زمان بی سابقه ای در حال حرکت است. بر اساس شاخص قیمت مصرف کننده CPI، تورم بالاتر از چهار دهه گذشته است. تورم هر گوشه و بازار دنیا را تحت تاثیر قرار داده است. بسیاری از اقتصاددانان برجسته از بحران اقتصادی دیگری مانند سال 2008 می ترسند، اما برای حدس زدن آن خیلی زود است. کمیته ها و دولت ها تمام تلاش خود را می کنند تا از ویرانی اقتصادی جلوگیری کنند.

FED روز چهارشنبه جلسه ای برای کاهش تورم برگزار کرد. این نشست با افزایش دوباره نرخ بهره به پایان رسید. این چهارمین باری است که FED برای تضمین ثبات اقتصادی نرخ بهره را افزایش می دهد. با این حال، بازار به این افزایش نرخ های بهره واکنش خوبی نشان نمی دهد. به خصوص بازار کریپتو در سال گذشته به این دلیل ارزش زیادی را از دست داده است.

شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) چه می گوید؟

گزارش CPI در سپتامبر 2022 در مقایسه با سپتامبر 2021، 8.2 درصد افزایش یافت. این مقدار کمی بیشتر از آنچه اقتصاددانان برجسته، 8.1 درصد تخمین زده اند، است. CPI در آگوست 2022 بیش از 0.4 افزایش یافت. یکی دیگر از ویژگی های CPI CPI اصلی است که معتبرترین شاخص فشار قیمت در نظر گرفته می شود و بیشتر سیاست گذاران و سرمایه گذاران از این موضوع پیروی می کنند.

شاخص CPI اصلی در آگوست 2022 0.6 درصد و نسبت به سال گذشته 6 درصد افزایش یافت. این بالاترین افزایش CPI اصلی در چهل سال گذشته بوده است. بیمه سلامت در سال گذشته 28 درصد و مواد غذایی 13 درصد افزایش یافته است. علاوه بر این، قیمت اجاره بها در یک سال 7.2 درصد افزایش یافته است.

برای مقابله با شاخص CPI (تورم)، بسیاری از بانک های مرکزی در سراسر جهان نرخ بهره را پنج برابر در سال گذشته افزایش داده اند. هدف از افزایش نرخ بهره کاهش تورم به 2 درصد است. با این حال، به گفته کارشناسان اقتصادی، تورم به اوج خود نرسیده است و 12 تا 18 ماه آینده برای بازار ضروری است.

نشست FOMC چه تاثیری بر بازار ارزهای دیجیتال خواهد داشت؟

صورتجلسه FOMC نشان می دهد که تا زمانی که تورم کاهش پیدا کند، نرخ بهره بیشتر خواهد رفت. این پنجمین بار است که FED نرخ را افزایش می دهد و هر بار به شدت به بازار ارزهای دیجیتال ضربه می زند. نشست FOMC در ماه های مارس، می و ژوئن شاهد کاهش 10 درصدی قیمت بیت کوین بود. با این حال، نشست جولای FOMC چندان روی قیمت ها تأثیر نمی گذارد.

سرمایه‌گذاران فکر می‌کردند که نشست FOMC دیگر بر قیمت‌های کریپتو تاثیری نخواهد داشت، اما نرخ بهره اخیر شاهد کاهش شدید قیمت‌های بسیاری از ارزهای دیجیتال برتر بود. بیت کوین، برترین ارز دیجیتال، قیمت آن به زیر 19 هزار دلار سقوط کرد در حالی که اتریوم نزدیک به 1300 دلار بود و بقیه بازار نیز همین روند را دنبال کردند.

به عنوان یک سرمایه گذار کریپتو چه کاری باید انجام دهید؟

حال سوال این است که سرمایه گذاران کریپتو باید با کاهش قیمت ارزهای دیجیتال برتر چه کنند؟ اگر شما یک سرمایه‌گذار بلندمدت ارزهای دیجیتال هستید، حرکت‌های FED، شرکت‌های بزرگ و نشانه‌های CPI نباید شما را آزار دهد. زیرا آنها فعلاً هستند و رمزارز وجود خواهد داشت. بازار کریپتو در سال گذشته 50 درصد از قیمت خود را از دست داده است و ممکن است خیلی زود موقعیت خود را بازیابد.

با توجه به ماهیت غیرقابل پیش بینی و بی ثبات بازار کریپتو، هیچ شاخص اقتصادی نمی تواند آینده واقعی کریپتو را پیش بینی کند. در چنین شرایط اقتصادی ویرانگر، شما باید 5٪ از کل سرمایه گذاری خود را در ارزهای دیجیتال استفاده کنید. شما باید بازار را زیر نظر داشته باشید زیرا بحران های بزرگتر فرصت های بزرگ تری را به ارمغان می آورند.

افکار نهایی

شاخص های CPI داستانی از ناامیدی و ترس را بیان می کنند. کل جهان تورم بالاتری را پشت سر می گذارد. بسیاری از اقتصاددانان بر این باورند که در یک سال و نیم آینده چیزهای زیادی در راه است. FED دائماً نرخ های بهره را افزایش می دهد تا از تورم بیشتر جلوگیری کند که بر بازار ارزهای دیجیتال نیز تأثیر می گذارد. با این حال، بر خلاف بازارهای سنتی، پیش بینی آینده دخمه پیچیده است.