منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • حقایق جالب از Ethereum Merge. آیا متمرکزتر از غیرمتمرکز است؟

حقایق جالب از Ethereum Merge. آیا متمرکزتر از غیرمتمرکز است؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

بدون شک ادغام اتریوم یکی از موردانتظارترین رویدادهای ارزهای دیجیتال در سال 2022 است. دیدگاه‌های مختلفی در مورد چگونگی وقوع آن وجود دارد و یک هفته باقی مانده است. برخی سرمایه گذاران این را شروعی برای پیشی گرفتن اتریوم از بیت کوین به عنوان پول دیجیتال می دانند.

از سوی دیگر، برخی دیگر این را یک مشکل می دانند. این نگرانی وجود دارد که ادغام Proof-of-Stake Ethereum بیشتر متمرکز باشد تا غیرمتمرکز. آیا نگرانی سرمایه گذاران منطقی است؟

ادغام اتریوم نزدیک است. آیا در مسیر تمرکز است؟

ادغام اتریوم جذابیت خاص خود را دارد، با این حال از نظر تمرکز نیز دارای یک اشکال بزرگ است. Crypto قرار بود از چنگال سازمان های متمرکز رها شود. تمرکززدایی چیزی است که به Cryptocurrency هویت می دهد و اعتقادات علاقه مندان به ارزهای دیجیتال را تأیید می کند.

با این حال، از آنجایی که اتریوم قصد دارد از Proof of Work به Proof of Stake حرکت کند، کسانی که به این ارز علاقه دارند ممکن است شاهد تغییر قدرت خود باشند. تغییرات ذکر شده بیشتر بر شرکت کنندگان ماینینگ تأثیر می گذارد که سیستم را به خوبی اجرا می کنند. سهامداران آنها را جایگزین خواهند کرد.

برخی از تحلیلگران بر این باورند که این تغییرات اتریوم را متمرکز می کند و قدرت بیشتری را به کسانی که از قبل کنترل می کنند، می دهد. اگرچه قطعی نیست، اما نمی توان از این احتمال چشم پوشی کرد.

ادغام اتریوم امکان سانسور را ایجاد می کند

ضرب المثل می گوید: “هرجا دود است، آتش است.” بنابراین، اکنون که ثابت کرده‌ایم، بیایید به شواهدی نگاه کنیم که چرا سرمایه‌گذاران کریپتو معتقدند ادغام اتریوم منجر به متمرکز شدن در بلاک چین می‌شود. به عنوان مثال، بیایید سانسور را بررسی کنیم.

از زمانی که تحریم‌های اخیر بر روی پروتکل حریم خصوصی Tornado Cash اعمال شد، جامعه اتریوم در مورد مقاومت بلاک چین در برابر سانسور سؤالاتی می‌پرسد. چندین شرکت از جمله ناشر استیبل کوین Circle، پلتفرم مدیریت نسخه نرم افزار Github و ارائه دهنده زیرساخت اتریوم Infura، پس از اطلاع از ممنوعیت تورنادو کش، به سرعت از محدودیت ها پیروی کردند.

پرونده Tornado Cash جامعه ارزهای دیجیتال را نگران می کند. مردم می ترسند که نهادهای متمرکزی که دارای اعتبارسنجی اثبات سهام اتریوم هستند، در آینده مجبور به سانسور تراکنش ها در خود بلاک چین اتریوم شوند.

حقایق جالب از Ethereum Merge.  آیا متمرکزتر از غیرمتمرکز است؟  1

چندین اعتبار سنجی ممکن است توسط یک نهاد واحد اجرا شود و نفوذ شبکه آنها را افزایش دهد. و همانطور که توسط تحلیلگران ذکر شده است، اگر بخواهند در ایالات متحده به فعالیت خود ادامه دهند، پنج تا از شش سازمان بزرگ اعتبار سنجی تقریباً به طور قطع مجبور به رعایت قوانین OFAC خواهند بود.

برای کاهش این نگرانی‌ها، چندین عضو انجمن به وجود سیستم اسلشینگ در سازوکار اجماع اثبات سهام آتی اتریوم اشاره کردند. ویتالیک بوترین، خالق اتریوم، در توییتی در سال ۲۰۱۸ گفت:

اگر یک ائتلاف 51 درصدی شروع به سانسور بلوک ها کند، اعتبار رسان ها و مشتریان دیگر می توانند تشخیص دهند که این اتفاق می افتد، و از اجماع 99 درصد متحمل خطا برای موافقت با این اتفاق استفاده کنند و یک فورک اقلیت را هماهنگ کنند.

ویتالیک بوترین

به بیان ساده تر، اگر بزرگترین اعتبار رسان ها به سانسور برخی تراکنش ها رأی دهند، بقیه جامعه اعتبار سنجی اتریوم، حتی اگر در اقلیت باشند، این گزینه را دارند که وجوه اعتبارسنجی های سانسور کننده را حذف کنند.

اکثر اعتباردهنده‌ها در Beacon Chain سازمان‌های بزرگی هستند، از صرافی‌های معروف گرفته تا ارائه‌دهندگان سهام که اخیراً ایجاد شده‌اند و دارای ETH زیادی هستند. اکثریت تایید کننده های اتریوم کسب و کارهایی هستند که در کشورهایی مانند ایالات متحده و اتحادیه اروپا ثبت شده اند، بنابراین از قوانین آن مناطق پیروی می کنند.

توزیع گره‌های اتریوم به ترس از تمرکز می‌افزاید

با نزدیک شدن به ادغام اتریوم، به طور فزاینده ای آشکار می شود که مشکلی وجود خواهد داشت. توزیع گره ها یکی دیگر از نگرانی های مربوط به تمرکز است. بر اساس سه منبع داده جداگانه، ایالات متحده و آلمان بیش از 50٪ از کل گره ها را تشکیل می دهند.

وقتی صحبت از گره های میزبان می شود، داده ها کمتر قابل اعتماد هستند. با توجه به Eth2 Nodewatch، 75٪ از گره ها غیر میزبان هستند، در حالی که Ethernodes ادعا می کند که تقریبا 70٪ از شبکه ها میزبان هستند. بسیاری از افراد در شبکه اتریوم از خدمات رایانش ابری برای میزبانی گره های خود استفاده می کنند. بر اساس Ethernodes.org، حدود 62 درصد از تمام گره ها در شبکه اتریوم توسط یک سرویس میزبانی مانند آمازون میزبانی می شوند.

طبق داده‌ها، 13 درصد از گره‌های میزبانی شده توسط Hetzner اداره می‌شوند، به این معنی که شرکت آلمانی در حال حاضر میزبان 10 درصد از گره‌های اتریوم است. درباره نگرانی‌های مربوط به ادغام اتریوم، هتزنر با پیوندی به یک پست Reddit پاسخ داد و گفت که مشتریانی که از اتریوم استفاده می‌کنند باید آن را بخوانند. هتزنر در این پست گفت که سرویسش نباید برای چیزهای مرتبط با رمزنگاری از جمله اتریوم استفاده شود.

جامعه کریپتو از اینجا به کجا می‌رود؟

ادغام اتریوم تقریباً در راه است و با آن ابهامات زیادی همراه است. با این حال، تمرکززدایی اتریوم هنوز در حال انجام است. علاوه بر این معیارهای عدم تمرکز، آخرین لایه دفاعی شبکه اتریوم جامعه آن است.

در صورت حمله به اتریوم که برای اندازه‌گیری‌های استاندارد بسیار زیاد است، Slashing اجتماعی می‌تواند وارد عمل شود. Slashing اجتماعی اتریوم را منقبض می‌کند، سهام هر کسی را که حمله می‌کند حذف می‌کند و به ما اجازه می‌دهد به روال عادی ادامه دهیم.

دنیای ارزهای دیجیتال در حال توسعه بوده است. اکوسیستم اتریوم تغییراتی را به خود دیده است و هارد فورک اتریوم جامعه را به سخره گرفته است. این بار، بخش کریپتو در حال ترن هوایی است. فقط زمان مشخص خواهد کرد که آیا مزایا و معایب Ethereum Merge دقیق هستند یا خیر.