منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • تماشا کنید: نظر معاون مدیر عامل صندوق بین المللی پول در مورد CBDC

تماشا کنید: نظر معاون مدیر عامل صندوق بین المللی پول در مورد CBDC

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

به خوبی شناخته شده است که رابطه صندوق بین المللی پول با صنعت دارایی دیجیتال کاملاً عشق و نفرت بوده است. CBDC ها برخلاف دارایی های رمزنگاری شده توسط بانک های مرکزی صادر می شوند و به عنوان بدهی های بانک مرکزی ثبت می شوند. بانک های مرکزی جهانی در حال بررسی مزایا و خطرات بالقوه CBDC ها از دیدگاه های متعدد هستند.

صندوق بین‌المللی پول خاطرنشان می‌کند که در صورت طراحی محتاطانه، CBDC می‌تواند انگیزه‌های پذیرش دارایی‌های کریپتو را کاهش دهد و همزمان از اهداف سیاست عمومی مانند کارایی و ثبات سیستم‌های پرداخت در عصر دیجیتال حمایت کند.

صندوق بین المللی پول فهرستی از شش کشور با برنامه های آزمایشی پیشرفته CBDC انجام داد و سه موضوع فراگیر ظاهر شد. این CBDC ها بر شمول مالی متمرکز هستند، در حالی که سایرین بر روی افزایش انعطاف پذیری متمرکز هستند. صندوق بین المللی پول به این نتیجه رسید که CBDC رقابت بازار را در سایر کشورها با ارائه دهندگان خدمات بخش خصوصی غالب ترویج می کند.

صندوق بین المللی پول به CBDC ها به عنوان ابزاری برای شمول مالی اشاره می کند

اخیراً، معاون مدیر عامل صندوق بین المللی پول در مورد CBDC ها موضعی اتخاذ کرد که سرمایه گذاران کریپتو را عصبانی کرده است. صندوق بین‌المللی پول از ارزهای دیجیتال صادر شده توسط بانک‌های مرکزی به عنوان راهی برای شمول مالی حمایت کرده است. با این حال، ممکن است پیامدهای شوم تری در مورد کنترل و نظارت وجود داشته باشد.

هفته گذشته، در نشست سالانه صندوق بین المللی پول و بانک جهانی، معاون مدیر عامل بو لی اظهار داشت که قابلیت برنامه ریزی CBDC ممکن است شمول مالی را افزایش دهد. بو لی در ادامه توضیح داد:

سومین روشی که فکر می کنیم CBDCها می توانند شمول مالی را بهبود بخشند، از طریق چیزی است که ما برنامه نویسی می نامیم. یعنی، CBDCها می توانند به سازمان های دولتی و بازیگران بخش خصوصی اجازه برنامه ریزی، ایجاد قراردادهای هوشمند برای اجازه دادن به عملکردهای خط مشی هدفمند را بدهند. […] به عنوان مثال پرداخت های جنگی، کوپن های مصرف […] این قابلیت برنامه ریزی بالقوه می تواند به سازمان های دولتی کمک کند تا دقیقاً حمایت خود را برای افرادی که نیاز به حمایت دارند هدف قرار دهند.

بو لی

به گفته معاون مدیر عامل صندوق بین المللی پول، ممکن است وجوه برای یک هدف خاص استفاده شود. این اهداف پیوند مستقیمی با مجوز دولت هستند.

CBDC ها به ابزار نظارت تبدیل شدند؟

نتیجه ای که ممکن است از این اظهارات به دست آید این است که دولت ها قادر خواهند بود برای تنظیم پولی که افراد می توانند و نمی توانند خرج کنند برنامه ریزی کنند. علاقه مندان به کریپتو در توییتر نارضایتی خود را اعلام کردند. یکی از کاربران با نام مستعار ‘The Bitcoin-Wife Paper’ وارد این ایالت شد.

او در مورد شمول مالی صحبت می کند در حالی که فیل در اتاقی که همه می دانیم محرومیت مالی است.

توییتر رمزنگاری شده

تحلیلگران در اوایل سال جاری اظهار داشتند که CBDC آن چه کمی از حریم خصوصی مالی در جهان باقی مانده است را از بین می برد. حتی نیل کشکاری، رئیس فدرال رزرو مینیاپولیس نیز در مورد CBDC تردید دارد. پیش از این، او اظهار داشت که منطقی است که چین بخواهد یکی از آنها را به عنوان یک سلاح نظارتی بخواهد، اما هیچ کشور دیگری تمایلی به آن ندارد.

چشم انداز وحشتناک مالی قابل برنامه ریزی نشان دهنده آینده ای ناگوار است. در اینجا، مقامات مستبد و بانک ها تنظیم می کنند که چه کسی به پول دسترسی دارد و چه کسی به آن دسترسی ندارد، و همچنین نحوه خرج کردن آن را تنظیم می کند.

این احتمالاً منجر به نمونه‌های شدید محرومیت مالی برای افرادی می‌شود که الزامات دولت برای دسترسی به پول دیجیتال خود را برآورده نمی‌کنند. تنها ابزار واقعی پول آزاد و رایگان که برای همه و در همه جا قابل دسترسی است، دارایی های رمزنگاری غیرمتمرکز هستند. […] مگر اینکه دولت آنها را ممنوع کرده باشد. در اوایل سال جاری، صندوق بین المللی پول ارزهای دیجیتال را به عنوان تهدیدی برای ثبات مالی جهانی نادیده گرفت.

CBDC ها در امور مالی سنتی ریشه می گیرند

پیش از این، کریستالینا جورجیوا، مدیر عامل صندوق بین‌المللی پول، استدلال می‌کرد که CBDC‌ها ممکن است «ممکن است انعطاف‌پذیری بهتر، ایمنی بالاتر، در دسترس بودن بیشتر و قیمت‌های پایین‌تر را ارائه دهند».

به گفته جورجیوا، در سراسر جهان علاقه به CBDCها افزایش یافته است، به طوری که تقریباً صد کشور در حال بررسی CBDCها هستند. کشورها یا در مرحله تحقیق، آزمایش یا توزیع هستند. جورجیوا اظهار داشت که صندوق بین المللی پول “به طور گسترده” در تحقیقات CBDC شرکت داشته است و به چندین کشور عضو “کمک فنی” ارائه کرده است زیرا آنها به دنبال ایجاد CBDC های خود هستند.

با این وجود چین پذیرش CBDCها را به شدت پذیرفته است. چین در حال انجام تلاش های قابل توجهی برای استقرار ارز دیجیتال بانک مرکزی e-CNY است که حجم تراکنش های آن تا به امروز از 100 میلیارد یوان (حدود 14 میلیارد دلار) فراتر رفته است.

CBDC، که به شدت توسط دولت تنظیم و نظارت می شود، توسط بیش از 5.6 میلیون خرده فروش پذیرفته شده است. محققان دولت چین همچنین CBDC پان آسیایی را پیشنهاد کرده‌اند که با ارزهای 13 کشور عضو آسه‌آن مرتبط است.

چین نیز بر این موضوع نظارت خواهد داشت زیرا به دنبال منزوی کردن خود و همسایگان منطقه‌ای بسیار تحت تأثیرش از افزایش ارزش دلار است. کاهش اخیر در دارایی های رمزنگاری شده، سرمایه گذاران را در بی حسی و عدم اطمینان ناشی از ضرر قرار داده است. اما ارز دیجیتال به وضوح آینده پول است. سوال این است که چگونه خواهد بود؟

مقررات بسیار مهم است. آدیتیا ناراین و مارینا مورتی از صندوق بین المللی پول توضیح می دهند که پارچه نظارتی در حال حاضر در حال دوختن است و انتظار می رود الگویی ظاهر شود. با این حال، آنها پیشنهاد می کنند که هر چه این فرآیند طولانی تر شود، مقامات ملی بیشتر درگیر چارچوب های نظارتی ناهمگون خواهند شد.

صندوق بین‌المللی پول خواستار مقررات هماهنگ بین‌المللی برای نظم بخشیدن به بازارها، تقویت اعتماد مصرف‌کننده و ایجاد محیطی امن برای نوآوری است.