منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • بحران اروپا و چگونگی تأثیر آن بر بازارهای ارزهای دیجیتال

بحران اروپا و چگونگی تأثیر آن بر بازارهای ارزهای دیجیتال

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

تنها چند ماه پس از تاثیر نامطلوب شدید همه‌گیری کووید-19، به نظر می‌رسد اروپا به دلیل افزایش تورم، بحران انرژی و افزایش بدهی‌ها در برخی از کشورهای عضو، به سمت یک بحران اقتصادی دیگر پیش می‌رود. این وضعیت شروع به تأثیرگذاری بر تسلط ارز یورو کرده است و ممکن است بازارهای سهام و ارزهای دیجیتال تحت تأثیر قرار گیرند.

بحران اروپا چیست؟

اروپا در حال حاضر با چندین بحران کلان اقتصادی مواجه است که با کاهش اخیر تسلط یورو در برابر دلار آمریکا به وضوح مشهود است. در حالی که اروپا توانست راه خود را برای خروج از بحران همه گیر آسان کند، پس از درگیری روسیه و اوکراین که اتحادیه اروپا، بریتانیا و ایالات متحده تحریم های سنگینی را علیه روسیه اعلام کردند، با مشکلات بیشتری مواجه شد.

توجه داشته باشید که روسیه بزرگترین تامین کننده گاز به اروپا است و در سال 2020 حدود 43.4 درصد را به خود اختصاص داده است. با این حال، به دلیل تحریم ها، اتحادیه اروپا موظف شد واردات نفت از روسیه را کاهش دهد که در نتیجه قیمت گاز در میان تقاضای بالای انرژی افزایش یافت. چندین کسب و کار به دلیل هزینه های بالای انرژی قیمت گذاری می شوند و بیم آن می رود که اگر کسب و کارهای بیشتری به دلیل خسارات ناشی از هزینه های بالای انرژی تعطیل شوند، اقتصاد به طور قابل توجهی تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

در میان بحران انرژی اروپا موضوع تورم است. نرخ تورم در سراسر منطقه یورو در ماه جولای 9.8 درصد گزارش شد که نشان دهنده افزایش 25 ساله است. برخی از کشورهایی که بیشترین تأثیر را دارند عبارتند از استونی (23%)، لتونی (21.3%) و لیتوانی (20.9%). آژانس آمار اتحادیه اروپا، یورواستات، اعلام کرد که افزایش هزینه انرژی و مواد غذایی عامل اصلی تورم اتحادیه اروپا است.

بحران اروپا و چگونگی تأثیر آن بر بازارهای رمزنگاری 13

نرخ تورم در اروپا حتی ممکن است برای کشورهای عضو بدتر شود زیرا روسیه به طور نامحدودی عرضه گاز به این قاره را قطع کرده است. فقط چند ماه دیگر زمستان است، یعنی افزایش قریب الوقوع تقاضای انرژی. اگر اروپا نتواند زودتر به بحران انرژی رسیدگی کند، جهش عظیمی در قیمت انرژی به وجود خواهد آمد – به نام ابر تورم.

با بحران دم کردن، برخی از کشورهای واردکننده خالص اروپا، به ویژه PIGS (پرتغال، ایتالیا، یونان و اسپانیا) با بدهی‌های بالایی مواجه هستند و در معرض خطر نکول هستند. پیش از این، بانک مرکزی اروپا (ECB) از این کشورها دفاع می کرد و این بدهی ها را می خرید، زیرا به طور کلی، اتحادیه اروپا یک صادرکننده خالص است که راه نجات برای تسلط یورو است.

با این حال، برخی از کشورهای صادرکننده اصلی اتحادیه اروپا مانند آلمان نیز به واردکننده خالص تبدیل شده اند که بر تقاضای یورو تأثیر می گذارد، که توضیح دهنده کاهش اخیر در تسلط ارز در برابر دلار آمریکا است.

اگر بانک مرکزی اروپا دیگر مداخله نکند، برخی از کشورها ممکن است تصمیم بگیرند که برای فرار از تورم، ارز خود را ایجاد و چاپ کنند.

“[…] اگر آنها نرخ ها را افزایش دهند و خرید بدهی از کشورهای جنوبی را متوقف کنند، این امر از ارزش یورو محافظت می کند. با انجام این کار، نرخ ها را افزایش می دهید، چاپ پول را متوقف می کنید. سپس با سناریویی مواجه می شوید که در آن هیچ کس بدهی کشورهای PIGS را نمی خرد.

و در آن مرحله، آنها بدهی های خود را نکول می کنند، و اگر کشورهای PIGS بدهی خود را نپرداختند – دوباره، این کشور پرتغال، ایتالیا، یونان و اسپانیا هستند – شما با مشکلی مواجه خواهید شد که آنها باید دوباره به واحد پول خود پرداخت کنند. براندون گرین، کارشناس کریپتو، در پادکست اخیر توضیح داد که آنها واقعاً می توانند راه خود را چاپ کنند و راه خود را از آن خارج کنند.

چگونه بحران اروپا بر بازار ارزهای دیجیتال تأثیر می گذارد

اروپا ستون اصلی اقتصاد جهانی است. اگر اقتصاد اتحادیه اروپا در بحبوحه تورم، افزایش بدهی‌ها و هزینه‌های انرژی بدتر شود، تأثیر آن در چندین بخش از اقتصاد جهان، از جمله بازارهای سهام و ارزهای دیجیتال، محسوس خواهد بود. به گفته کوفیس، کاهش تقاضا از سوی مناطق اروپایی تجارت جهانی را با مشکل مواجه خواهد کرد.

تشدید بحران در اروپا می تواند سقوط تسلط یورو را گسترش دهد که به معنای خوب برای دلار آمریکا است. با این حال، افزایش ارزش دلار به طور کلی برای بازارهای سهام و ارزهای دیجیتال خوب نیست. رائول پال، مدیر سابق صندوق تامینی، در توییتی که اخیراً منتشر کرده، گفته است که اگر دلار آمریکا به شکل سهموی ادامه دهد، می‌تواند “واقعاً همه چیز را خراب کند”.

اما می تواند یک هفته بد در دارایی های ریسک ایجاد کند. من فکر نمی‌کنم که سهام به پایین‌ترین حد خود برسد، اما مطمئن نیستم. کریپتو هم همینطور. شخصاً فکر می‌کنم با داده‌های ضعیف اقتصادی در این هفته نجات پیدا می‌کنیم.»

بنا به دلایلی، اکنون برای مقامات اروپایی آشتی با روسیه و لغو تحریم ها صرفا برای حل بحران انرژی چندان امکان پذیر نیست.

گمانه زنی ها حاکی از آن است که اروپا ممکن است به چاپ پول بیشتر و اعمال کنترل های بازده متوسل شود تا بازار اوراق قرضه را از کشتن کل بازار حفظ کند.

کنترل بازدهی به نفع دلار است و می تواند منجر به افزایش بیشتر در شاخص DXY، دلار آمریکا شود.

بحران اروپا و چگونگی تأثیر آن بر بازارهای رمزنگاری 14

چنین سناریویی بدهی‌های بازارهای نوظهور را از بین می‌برد، زیرا سرمایه‌گذاران را مجبور می‌کند اوراق قرضه دلاری خود را برای خرید دلار کنار بگذارند. این امر همچنین بازار ایالات متحده را در آستانه فروپاشی قرار می دهد، با توجه به اینکه همه مدل های مالی مبتنی بر اوراق قرضه خزانه آمریکا هستند.