منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • با بستن حساب‌های صرافی بانک‌ها، محیط کریپتو پرتغال بدتر می‌شود

با بستن حساب‌های صرافی بانک‌ها، محیط کریپتو پرتغال بدتر می‌شود

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

اقتصاد کریپتو در پرتغال به پایین ترین حد خود رسیده است. برخی از بانک های بزرگ پرتغال حساب های بانکی صرافی های ارز دیجیتال را بسته اند. ممکن است در نتیجه این تصمیم به یکی از دوستدارترین مکان‌های ارز دیجیتال اروپا ضربه سختی وارد شود. به نظر می رسد بانک مرکزی پرتغال به بانک ها اجازه داده است تا اقدامی انجام دهند.

Banco Comercial Portugues، بزرگترین بانک تجاری پرتغال، و Banco Santander، هفته گذشته تمام حساب‌های CriptoLoja، یک صرافی ارزهای دیجیتال مستقر در لیسبون را بستند. این اطلاعیه توسط پدرو بورخس، بنیانگذار و مدیرعامل صرافی اعلام شد.

تصمیم برای بستن حساب ها پس از آن گرفته شد که دو بانک کوچک در پرتغال نیز حساب های شرکت را بستند. به گفته پدرو بورخس، وام دهندگان دلیل رسمی ارائه نکرده اند. حداقل دو صرافی رمزارز دیگر در پرتغال حساب های بانکی آنها بسته شده است.

بانک مرکزی پرتغال به بستن حساب‌های صرافی‌های ارزهای دیجیتال چراغ سبز نشان داد

چندین مؤسسه مالی برتر پرتغال اخیراً حساب های CriptoLoja را فسخ کرده اند. صرافی کریپتو اولین صرافی کشور است که مجوز فعالیت دریافت می کند.

طبق گزارش بلومبرگ، حداقل چهار صرافی داخلی ارزهای دیجیتال توسط BCP (Banco Comercial Portugues)، Santander Bank، Caixa Geral de Depósitos، BiG و Abanca بسته شده اند.

دولت این کشور قبلاً رویکردی عموماً دوستدار رمزنگاری را در پیش گرفته است. دولت دو اقدام مالیاتی را که ممکن بود بر سرمایه‌گذارانی که از تراکنش‌های ارزهای دیجیتال سود می‌برند اعمال شود، رد کرد.

بانک پرتغال، بانک مرکزی این کشور، مجوز کلیه صرافی ها را صادر می کند. Criptoloja، Mind The Coin، و Luso Digital Assets سه صرافی کشف شده بودند. علاوه بر این، پلتفرم سوم درخواست کرد که نام آن توسط پلتفرم های رسانه ای استفاده نشود.

رئیس بانک، ماریو سنتنو، گفت که بانک‌ها در انجام هر کاری که دوست دارند آزادند. او با این وجود قول داد که اوضاع را از نزدیک زیر نظر داشته باشد. نظارت بانک پرتغال بر صرافی‌ها شامل حصول اطمینان از اینکه پلتفرم‌ها با پولشویی و تامین مالی تروریسم مبارزه می‌کنند و تلاش برای جلوگیری از تقلب می‌شود.

BCP به بلومبرگ گفت که مسئولیت اصلی آن اطلاع رسانی به مقامات در صورت شناسایی هرگونه “تراکنش مشکوک” است که می تواند منجر به خاتمه روابط بانکی با برخی شرکت ها شود. در فوریه 2022، مقامات Mind the Coin را ممنوع کردند و از آن زمان تاکنون قادر به ایجاد حساب کاربری برای افراد نیست.

به گفته پدرو بورخس، مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران کریپتولوجا، کسب و کار او اکنون باید به «عملیات خارج از پرتغال» تکیه کند. رئیس لوسو دیجیتال، ریکاردو فیلیپ، گزارش داد که این سازمان توسط تنظیم کننده ها بسته شده است.

محیط Crypto در پرتغال سخت تر می شود

پرتغال در ماه‌های اخیر به عنوان یک کانون برای صنعت ارزهای دیجیتال ظاهر شده است. مقامات پرتغالی ارزهای دیجیتال را مانند سایر ارزها در نظر می گیرند، نه فقط دارایی. همچنین یکی از معدود مکان‌هایی در قاره کهن است که در آن هنگام استفاده از بیت کوین مجبور به پرداخت مالیات نخواهید بود.

بسیاری از اوکراینی‌ها در سال‌های اخیر به خاطر سیاست‌های دوستدار رمزنگاری آن به پرتغال هجوم آورده‌اند، که جریان ثابتی از پناهندگان را از درگیری‌های مسلحانه جاری در این کشور جذب کرده است. قبل از رویارویی با روسیه در یک رویارویی نظامی بین المللی، تقریباً 27000 اوکراینی در ایبریا زندگی می کردند. در زمان نگارش این مقاله، تعداد آنها بیش از 52000 نفر است که آنها را بعد از مهاجران برزیلی در رتبه دوم قرار می دهد.

بسته شدن این حساب ها به عنوان ضربه ای به سیاست دوستدار رمزنگاری پرتغال تعبیر می شود. پیش از این، مقامات دو پیشنهاد مالیاتی را که ممکن بود برای معامله گرانی که از ارزهای رمزنگاری شده کسب درآمد می کردند، رد کردند.

با این حال، دولت و بخش مالی اخیراً علاقه بیشتری به کنترل ارزهای دیجیتال مطابق با سایر کشورهای اتحادیه اروپا نشان داده‌اند. صرافی های کریپتو به دلیل ریسک درک شده خود، در دریافت خدمات بانکی در سراسر جهان با مشکل مواجه شده اند.

طبق گزارش‌های رسانه‌ها، سناتور ایالات متحده الیزابت وارن لایحه‌ای را پیشنهاد می‌کند که عملاً ارزهای دیجیتال ارائه شده توسط بانک‌ها را ممنوع می‌کند. اوکراین کارآفرینان اروپایی بیت کوین را جذب کرده است، به ویژه اوکراینی هایی که از بحران اقتصادی کشور فرار می کنند.

بر اساس داده‌های موجود، مشخص نیست که آیا سایر شرکت‌های ارز دیجیتال در سال جاری حساب‌هایشان بسته شده است یا خیر. این اقدامات سه صرافی از پنج صرافی سکه مجازی دارای مجوز بانک مرکزی را تحت تأثیر قرار می دهد. این ممکن است نشان دهد که صنعت دارایی های دیجیتال پرتغال با محیط خصمانه تری مواجه است.

در طول اپیدمی کووید-19، کشور جنوب اروپا به پناهگاهی امن برای علاقه مندان به بیت کوین تبدیل شد. این به دلیل مالیات صفر آن بر سود ارز دیجیتال، قیمت پایین مسکن و آب و هوای مطبوع در طول سال است.

به گزارش روز چهارشنبه ژورنال د نگوسیوس، علاوه بر این، بانک‌های پرتغال حساب‌های صرافی ارزهای دیجیتال را بسته یا رد کرده‌اند. Caixa Geral de Depositos و BiG مستقر در لیسبون دو وام دهنده هستند که حساب های صرافی ارزهای دیجیتال را رد کرده یا آنها را بسته اند.

دو حزب چپ در پرتغال، Livre و Bloco de Esquerda اخیراً خواستار اصلاحات خاصی در سیاست مالیاتی ارزهای دیجیتال این کشور شدند. آنها می خواستند افرادی که بیش از 5100 دلار درآمد حاصل از معامله با دارایی های دیجیتال دارند، مشمول مالیات شوند.

دو ماه پیش، پارلمان پرتغال این لوایح را رد کرد. شایان ذکر است که دولت کنونی کشور – حزب سوسیالیست – نیز بر تعدیل های خاصی در این زمینه فشار می آورد. هنوز مشخص نیست که چه چیزی را پیشنهاد خواهد کرد و آیا کنگره آن را خواهد پذیرفت.