منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • با افزایش ترس از تمرکز، اتریوم 2 فورک ثبت می کند. آیا ETH PoS زنده خواهد ماند؟

با افزایش ترس از تمرکز، اتریوم 2 فورک ثبت می کند. آیا ETH PoS زنده خواهد ماند؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

ادغام اتریوم به اثبات سهام که مدتها مورد انتظار بود، سرانجام در سپتامبر 2022 رخ داد. با این حال، مدت کوتاهی پس از آن با تعدادی از مشکلات روبرو شد. پس از ادغام، نگرانی هایی در مورد تمرکز در میان جامعه اتریوم پدیدار شد.

علاوه بر نگرانی در مورد تمرکز، اتر فورک ها را نیز تشکیل داده است. چندین سرمایه‌گذار می‌دانستند که یک دارایی رمزنگاری اثبات کار (PoW) به نام ETHW به دنبال The Merge در ۱۵ سپتامبر ایجاد شد. این فورک هفته‌ها قبل از راه‌اندازی شبکه اصلی اعلام شد.

قبل و بعد از ادغام، اتریوم بین 1.500 تا 1600 دلار معامله می شد. با این حال، این قیمت به سرعت ناپدید شد. با توجه به CoinMarketCap، امروز، اتریوم تنها 1382.46 دلار ارزش دارد. در 24 ساعت گذشته، ETH 5.60٪ کاهش یافته است.

ادغام PoS اتریوم 2 فورک را به وجود می آورد

ETHW تنها فورک PoW مبتنی بر ETH نیست. در واقع، یکی دیگر به نام Ethereumfair (ETF) وجود دارد. تیم Ethereumfair یک وب سایت دارد و می توان آن را در چند کانال رسانه اجتماعی پیدا کرد.

در 15 سپتامبر، هش ریت ETHW به بالاترین حد تاریخ (ATH) 80.56 تراهش در ثانیه (TH/s) رسید. با وجود این، هش ریت ETHW اخیراً کاهش یافته است و شبکه PoW از آن زمان 53.35 درصد از قدرت هش خود را از دست داده است. ETHW تنها موردی نیست که رنج می برد، زیرا ETF نیز 17.6 درصد کاهش یافته است و در حال حاضر در برابر دلار آمریکا 1.57 دلار در هر واحد است.

طبق داده‌های CoinGecko.com، قیمت ETF بین 1.48 تا 3.50 دلار به ازای هر واحد و 3.43 میلیون دلار در حجم تجارت جهانی در سه ماه گذشته در نوسان بوده است. قیمت ETF دو روز پیش به بالاترین حد خود یعنی 20.59 دلار در هر واحد رسید، سپس در همان روز به پایین ترین سطح خود در 0.99 دلار به ازای هر سکه سقوط کرد.

با افزایش ترس از تمرکز، اتریوم 2 فورک ثبت می کند.  آیا ETH PoS زنده خواهد ماند؟  1
منبع: CoinGecko.com

Ethereumfair همچنین درصد کمی از هش ریت باقی مانده از The Merge را جمع آوری کرده است. در زمان نگارش مقاله، هش ریت Ethereumfair 7.9 TH/s است و هفت گره به شبکه جدید اختصاص داده شده است. در مقایسه با هش ریت ETHW، قدرت هش ETF 21 درصد از کل هش ریت ETHW را تشکیل می دهد.

ترس از تمرکز بیشتر می شود و جایگاه خود را به دست می آورد

Mevboost.org شش رله فعال را ضبط کرده است که هر کدام حداقل یک بلوک را تحویل داده اند. از بین این رله ها، Flashbots با 82.45٪ از بلوک های تحویل داده شده غالب هستند – این امر باعث ایجاد هشدار برای تمرکز در جامعه می شود. رله های فعال علاوه بر BloXroute Blocknative، Eden و BloXroute Regulated هستند.

برخی از جامعه کریپتو نگران هستند که Flashbots یک نهاد متمرکز است که می‌تواند برنامه‌های اتریوم برای مهاجرت به PoS را تضعیف کند. تئوری این است که اگر زیرساخت ساختمان بلوک بازسازی نشود، شبکه را در برابر حملات آسیب پذیر خواهد کرد. برخی استدلال کرده اند که سیستم Flashbots در نهایت مانند یک DAO غیرمتمرکز خواهد شد.

در 15 سپتامبر، داده های Santiment نشان داد که دو کیف پول 46.15 درصد از تراکنش های اتریوم را پردازش کرده اند. مارتین کوپلمان، بنیانگذار Gnosis، گفت که این دو کیف پول متعلق به Lido و Coinbase است.

به گفته کوپلمن، هفت نهاد برتر بیش از دو سوم قدرت تأیید بلوک را دارند. او می‌گوید که وضعیت صراحتاً بسیار ناامیدکننده است. پیش از این، جامعه ارزهای دیجیتال در مورد اینکه آیا تسلط شرکت های متمرکز بر سهام اتریوم نگرانی برای «متمرکززدایی» اکوسیستم است یا خیر، بحث می کرد.

زمانی که مقامات ایالات متحده تورنادو کش را تحریم کردند، بحث به نقطه جوش رسید. به گفته برخی از اعضای جامعه، فشارهای نظارتی می‌تواند برخی از اعتبارسنجی‌ها را مجبور به سانسور تراکنش‌های شبکه کند.

برایان آرمسترانگ، بنیانگذار Coinbase، گفت که این صرافی به جای پیروی از چنین خواسته هایی، محصول سهام خود را می بندد. در همین حال، طبق گزارش‌ها، اگر Coinbase لازم بداند، می‌تواند اتریوم سهامداران کاربران خود را در لیست سیاه قرار دهد. علاوه بر این، قرارداد هوشمند Wrapped Staked ETH (cbETH) در صرافی مستقر در ایالات متحده دارای عملکرد لیست سیاه است.

سهامداران ETH در Binance و Lido برای از دست دادن ایردراپ ETHW

ایردراپ ETHW در پلتفرم های مختلف برای سهامداران ETH در دسترس نخواهد بود. فورک اتریوم در برخی از این پلتفرم ها از جمله بایننس و لیدو پشتیبانی نخواهد شد. در حالی که اکثر سهامداران انتظار دارند که توکن‌های جدید پس از فورک در کیف پول آنها ریخته شود، بایننس، لیدو و دیگران اعلام کرده‌اند که از توزیع پشتیبانی نمی‌کنند.

این خبر ضربه بزرگ دیگری به حامیان ETHW وارد کرد که پیش‌بینی ایردراپ آن بود. هنگامی که از Lido پرسیده شد که آیا Lido از ETHPoW پشتیبانی می کند یا خیر، این شرکت گفت که تا زمانی که پیشنهاد شرکتی برای انجام این کار وجود نداشته باشد، آنها هیچ توکن ETH PoW را برای دارندگان stETH توزیع نمی کنند.

اگرچه بایننس از پشتیبانی گسترده تری از ETHW برخوردار است، دارندگان BETH (شرکت ETH در بایننس) هیچ ایردراپ ETHW دریافت نخواهند کرد.

آیا چنگال های PoW می ایستند؟

EthereumFair اطلاعات زیادی در مورد فورک ارائه نکرده است. طبق فید توییتر این پروژه، توکن‌های ETF در بین دارندگان توکن بیت‌کوین (BTC)، dogecoin (DOGE)، اتر کلاسیک (ETC) و classzz (CZZ) پراکنده خواهند شد. دارندگان اتر به دلیل داشتن ETH به جای CZT از ایردراپ حذف می شوند.

بسیاری از تحلیلگران عمر طولانی هر پروژه ای را بر اساس الگوریتم اثبات کار زیر سوال می برند، اما بسیاری از معامله گران مدت ها قبل از ادغام به دنبال کسب سود سریع از آنها بودند. آنها قصد داشتند ETH را به دست آورند یا وام بگیرند تا واجد شرایط ایردراپ شوند.

سپس، پس از جمع‌آوری توکن‌های ETHW (یا هر چنگال دیگری)، آن‌ها را در بازار می‌ریزند. از آنجایی که توکن ها به صورت رایگان در اختیار شما قرار می گرفتند، هر گونه درآمدی به عنوان پاداشی برای نگهداری اتریوم در نظر گرفته می شد.

فشار برای فروش ETHW بسیار زیاد بود، عمدتاً به این دلیل که تعداد کمی از سرمایه گذاران بزرگ پروژه جدا شده را جدی گرفتند. بر اساس تحلیل بازار، 90 درصد ماینرهای شبکه EthereumPOW ورشکست خواهند شد.