منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • بایننس سال‌ها علیرغم تحریم‌های آمریکا در سال ۲۰۱۸ در دسترس مشتریان ایرانی بود

بایننس سال‌ها علیرغم تحریم‌های آمریکا در سال ۲۰۱۸ در دسترس مشتریان ایرانی بود

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

بایننس، بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال جهان، بار دیگر در آب گرم نظارتی قرار گرفت. بر اساس گزارش رویترز، صرافی ارز دیجیتال به رغم تحریم های ایالات متحده و ممنوعیت شرکت برای انجام تجارت در ایران، به انجام معاملات مشتری در ایران ادامه داد. تحقیقات نشان داد که معامله گران رمزارز با استفاده از سرویس آن از ممنوعیت طفره رفته اند.

بایننس در بحبوحه تحریم های آمریکا محبوبیت خود را در میان معامله گران ایرانی افزایش داد

برای چندین دهه، ایالات متحده در تحریم های جهانی از مزیت برخوردار بوده است. در سال 2018، ابرقدرت تحریم‌هایی را که سه سال قبل به عنوان بخشی از توافق هسته‌ای ایران با ابرقدرت‌ها لغو شده بود، بازگرداند. نوامبر همان سال، صرافی به تجار ایرانی اطلاع داد که دیگر به آنها خدمات نمی دهد. صرافی مشتریان خود را تشویق کرد تا حساب های خود را بفروشند.

با این حال، هفت تاجر به رویترز گفتند که از این ممنوعیت طفره رفته اند. معامله‌گران گفتند تا سپتامبر 2021 از حساب‌های خود استفاده می‌کنند. مشتریان می‌توانستند تا یک ماه قبل معامله کنند، زمانی که صرافی چک‌های AML خود را افزایش داد و معاملات را برای کسانی که آدرس ایمیل نداشتند به حالت تعلیق درآورد.

فراتر از کسانی که رویترز با آنها مصاحبه کرده است، یازده نفر در ایران در پروفایل لینکدین خود گفتند که پس از ممنوعیت ارزهای دیجیتال در سال 2018، آنها نیز در این صرافی به تجارت کریپتو پرداخته اند. هیچ یک از آنها به سوالات پاسخ ندادند. این شرکت از محبوبیت صرافی در ایران آگاه بود. بر اساس 10 پیامی که رویترز به دست آورده است، مدیران ارشد بایننس از تعداد روزافزون مشتریان ایرانی صرافی آگاه بوده و از آن آگاه بوده اند.

این نهاد در مورد اینکه آیا به خدمات خود به ایران ادامه خواهد داد یا خیر، اظهار نظری نکرده است. در یک پست وبلاگی که در واکنش به اقدامات غرب علیه روسیه منتشر شد، این شرکت اعلام کرد که تحریم های بین المللی را به شدت دنبال می کند. این سازمان افزود که یک کارگروه انطباق جهانی را تشکیل داده است که شامل کارشناسان معتبر جهانی در زمینه تحریم و اجرای قانون است.

به گفته این صرافی، بایننس «ابزارهای درجه بانکی» را برای جلوگیری از استفاده افراد یا سازمان‌های ممنوعه از خدمات خود پیاده‌سازی کرده است. علاوه بر این، نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک به درخواست اظهارنظر پاسخ نداد. به گفته هفت وکیل و کارشناس تحریم در رویترز، تجارت ایران در این پلتفرم می‌تواند علاقه تنظیم‌کنندگان آمریکایی را برانگیزد.

بر اساس گزارش‌ها، بررسی‌های انطباق بایننس در ژانویه به عنوان “ضعیف” توصیف شد. این به رغم نگرانی برخی از مقامات ارشد شرکت است. برای جمع آوری شواهد از مصاحبه با پرسنل ارشد قبلی، ارتباطات داخلی و مکاتبه با تنظیم کننده های ملی استفاده شد.

پس از این اتهامات، صرافی مدعی شد که استانداردهای صنعت را افزایش می دهد. گزارش جدید رویترز روی دیگری از سکه انطباق را به تصویر می کشد. برای اولین بار، سرمایه‌گذاران رمزارز می‌توانند مشاهده کنند که چگونه برنامه انطباق بایننس وجود ندارد و به معامله‌گران تحریم‌شده اجازه دسترسی به پلتفرم آن را می‌دهد.

صرافی ارزهای دیجیتال محبوبیت زیادی پیدا کرده است. امسال، ژائو که بیشتر با نام CZ شناخته می شود، تجارت خود را به مشاغل معمولی گسترش داد. خرید پیشنهادی ماسک از توییتر 500 میلیون دلار از ژائو افزایش یافت. ماسک از آن زمان اعلام کرد که از توافق خارج می شود. ماه گذشته، صرافی کریستیانو رونالدو، بازیکن فوتبال و تاجر پرتغالی را برای تبلیغ NFT استخدام کرد.

آیا صرافی کریپتو با مجازات قانونی مواجه خواهد شد؟

با این حال، یک اخطار در مورد محدودیت ها وجود دارد. بایننس یک شرکت هلدینگ در جزایر کیمن دارد. ادعا می کند که یک ستاد واحد ندارد. با این حال، اطلاعاتی در مورد اینکه چه کسی صرافی اصلی Binance.com خود را که مشتریان را از ایالات متحده نمی‌برد، اداره می‌کند، ارائه نمی‌کند.

به همین دلیل، مشتریان ایالات متحده به یک صرافی جداگانه به نام Binance هدایت می شوند. ایالات متحده، طبق یک پرونده نظارتی در سال 2020، صرافی در نهایت توسط بنیانگذار و مدیر عامل آن چانگ پنگ ژائو کنترل می شود.

به گفته وکلای دادگستری، این ساختار به این معنی است که صرافی در برابر تحریم‌های مستقیم آمریکا مصونیت دارد که تجارت‌های مستقر در آمریکا را از انجام تجارت در ایران منع می‌کند. این به این دلیل است که معامله‌گران در ایران از صرافی اصلی بایننس که یک شرکت آمریکایی نیست، استفاده می‌کردند. با این حال، بایننس با خطر آنچه به عنوان “تحریم های ثانویه” شناخته می شود، مواجه است.

تحریم‌های ثانویه شرکت‌های خارجی را هدف قرار می‌دهد که با نهادهای تحریم شده تجارت می‌کنند یا به فرار ایرانیان از رژیم تحریم‌های آمریکا کمک می‌کنند. تحریم‌های ثانویه همچنین می‌توانند با اعمال جریمه، لغو مجوزها و محدود کردن تراکنش‌های بانکی، دسترسی شرکت‌ها به سیستم مالی ایالات متحده را مسدود کنند.

قرار گرفتن در معرض بایننس صرفاً به این بستگی دارد که آیا طرف های تحریم شده از این پلت فرم استفاده کرده اند یا خیر. همچنین بررسی می کند که آیا مشتریان ایرانی به دلیل معاملات خود از تحریم تجاری ایالات متحده اجتناب کرده اند یا خیر. هیچ مدرکی مبنی بر استفاده افراد تحریم شده بایننس وجود ندارد. هنگامی که از سخنگوی وزارت خزانه داری آمریکا در مورد استفاده ایرانیان از بایننس سؤال شد، از اظهار نظر خودداری کرد.

معامله گران به دلیل محدودیت چین بر کریپتو و وجود چندین تحریم اقتصادی اعمال شده بر کشورهایی که از نظر اقتصادی دچار مشکل شده اند، برای بقا به VPN ها نگاه کرده اند. این دقیقاً همان چیزی است که در ایران در حال رخ دادن است. خود بایننس قبلاً از استفاده از VPN حمایت کرده بود.

در ژوئن 2019، ژائو، مدیرعامل بایننس، توییت کرد که شبکه‌های خصوصی مجازی (VPN) «یک ضرورت هستند، نه یک گزینه». او این بیانیه را تا پایان سال 2020 حذف کرد. وقتی از بایننس در مورد این توییت سؤال شد، از اظهار نظر خودداری کرد. در جولای 2020، بایننس “راهنمای مبتدیان برای VPN” را در وب سایت خود منتشر کرد.

به طور کلی، ژائو از دور زدن محدودیت‌های بایننس توسط کاربران رمزارز آگاه بود. در نوامبر 2020، او اظهار داشت که کاربران روش‌های هوشمندانه‌ای را برای دور زدن بلوک‌های ما هر از گاهی پیدا می‌کنند و معامله‌گران باید در مورد نحوه مسدود کردن ما هوشمندتر باشند. آیا بایننس از آنچه در ایران می گذرد غافل است و اگر چنین است، آیا این شرکت هیچ مسئولیتی در قبال دور زدن تحریم ها توسط کاربران خود نخواهد داشت؟ آیا بایننس در دادگاه مسئول شکست تجاری ایران خواهد بود؟