منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • بانک مرکزی کانادا نرخ ها را 50bps افزایش می دهد، مشکلی برای ارزهای دیجیتال؟

بانک مرکزی کانادا نرخ ها را 50bps افزایش می دهد، مشکلی برای ارزهای دیجیتال؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

روز چهارشنبه، بانک مرکزی کانادا برای ششمین بار در سال جاری نرخ وام یک شبه خود را افزایش داد. بانک مرکزی به دنبال مهار تورم است. علاوه بر این، بانک مرکزی کانادا هشدار داد که افزایش بیشتر نرخ بهره در میان نگرانی های فزاینده مبنی بر اینکه این افزایش ها می تواند کانادا را به سمت رکود سوق دهد، در راه است.

بانک کانادا این نرخ را 50 واحد پایه افزایش داد و به 3.75 درصد رساند. اکثر تحلیلگران افزایش 75 واحدی را پیش بینی کردند. این افزایش بالاترین میزان در 14 سال گذشته است، اما کمتر از انتظارات برای افزایش 75 واحد پایه دیگر است. از ماه مارس، فدرال رزرو نرخ های بهره را 350 واحد افزایش داده است که یکی از سریع ترین چرخه های انقباض آن است.

بانک مرکزی کانادا نرخ بهره را 3.75 درصد افزایش داد

آمار کانادا هفته گذشته گزارش داد که شاخص قیمت مصرف کننده در ماه سپتامبر نسبت به ماه مشابه یک سال قبل 6.9 درصد افزایش یافته است. این کاهش اندکی نسبت به نرخ تورم سالانه 7 درصد ثبت شده در ماه اوت بود.

بانک مرکزی کانادا پیش از این پیش بینی کرده بود که رشد اقتصادی کانادا در اواخر سال جاری و اوایل سال بعد با رکود مواجه خواهد شد. در نتیجه، بانک پیش‌بینی‌های سه‌ماهه خود را اصلاح کرد، که «نشان می‌دهد که دو فصل با رشد کمی زیر صفر به اندازه دو فصل با رشد مثبت جزئی محتمل است».

با توجه به افزایش تورم و انتظارات تورمی و همچنین فشارهای مداوم تقاضا در اقتصاد، شورای حاکم انتظار دارد که نرخ بهره سیاستی باید بیشتر افزایش یابد. ما در تعهد خود برای بازگرداندن ثبات قیمت برای کانادایی ها مصمم هستیم و به اقدامات لازم برای دستیابی به هدف تورم 2 درصدی ادامه خواهیم داد.

بانک کانادا

بانک اعلام کرد که علیرغم این واقعیت که افزایش های قبلی تأثیر مطلوبی در خنک کردن اقتصاد دارد، افزایش اضافی ضروری است. بانک کانادا نیز چشم انداز یک رکود “فنی” را پذیرفت که با دو فصل متوالی رشد منفی تولید ناخالص داخلی مشخص می شود.

میزان افزایش بیشتر نرخ ها به اثربخشی سیاست پولی در کاهش تقاضا، رفع محدودیت های عرضه و واکنش تورم و انتظارات تورمی بستگی دارد.

تیف ماکلم، رئیس کل بانک مرکزی کانادا اعلام کرد که بانک کانادا هنوز با هدف تورم پایین، باثبات و قابل پیش بینی 2 درصد فاصله دارد. با این حال، بانک تلاش کرد تا تعادلی بین ریسک های کم و بیش از حد انقباض ایجاد کند.

به گفته تحلیلگران بازار، انتخاب به چالش کشیدن قیمت گذاری در بازار با یک تغییر ملایم احتمالاً تحت تأثیر چشم انداز بدتر بوده است. علاوه بر این، این تحلیلگران استدلال می‌کنند که بانک کانادا ممکن است محتاط‌تر شود، علی‌رغم هشدارهایی درباره افزایش‌های آتی که این غافلگیری را کاهش می‌دهد.

بانک مرکزی کانادا نرخ ها را 50bps افزایش می دهد، مشکلی برای ارزهای دیجیتال؟  1
منبع: بانک کانادا

در ماه سپتامبر، قیمت مواد غذایی به افزایش سالانه 11.4 درصد ادامه داد. از اوت 1981، این بالاترین نرخ تورم سالانه مواد غذایی بوده است. همچنین این دهمین ماه متوالی بود که قیمت مواد غذایی سریعتر از رقم اصلی CPI افزایش یافت.

بانک در ماه ژوئیه با افزایش نرخ یک شبه به 2.5 درصد، ناظران را شگفت زده کرد. همچنین بانک در ماه های مارس، آوریل و ژوئن نرخ بهره را به ترتیب 25، 50 و 50 واحد افزایش داد.

نرخ یک شبه سال را با 0.25 درصد آغاز کرد، در حالی که از مارس 2020، زمانی که بیماری همه گیر جهانی COVID-19 اعلام شد، بود و بانک آن را سه بار در یک ماه کاهش داد.

افزایش علاقه چگونه بر کریپتو تاثیر می گذارد؟

تا پایان سال 2022، نرخ بهره بالاتر خواهد بود. در نتیجه، بازار ارزهای دیجیتال باید برای افزایش قابل مقایسه ریسک گریزی آماده شود. بله، کاهش اشتها برای دارایی های پرخطر و با بازده، مانند ارزهای دیجیتال، معمولاً با افزایش نرخ بهره همراه است. از نظر تئوری، این باید نشان دهد که بازار ارزهای دیجیتال در طول سال با کاهش قیمت مواجه خواهد شد.

پس از جلسات مارس، می و ژوئن فدرال رزرو، قیمت بیت کوین حداقل 10 درصد کاهش یافت. ارتباط قطعی بین افزایش نرخ فدرال رزرو و کاهش بازار کریپتو وجود دارد، اما کاهش پس از جلسه جولای کمتر بود.

با این وجود، با واکنش منفی بازار سهام به پیش‌بینی‌های اخیر افزایش نرخ‌ها و گره خوردن فزاینده بازار ارزهای دیجیتال به بازار سهام، تغییر چشم‌انداز اقتصاد کلان می‌تواند منجر به سالی ناامیدکننده برای ارزهای دیجیتال شود.

افزایش قیمت ها چقدر تاثیر خواهد داشت؟ با در نظر گرفتن کاهش فعلی بازار، این افزایش های بالقوه قیمت می تواند به طور قابل توجهی بر بیت کوین و بازار گسترده تر ارزهای دیجیتال تأثیر بگذارد. بسیاری از مفسران موضع بدبینانه فدرال رزرو را دلیل اصلی افت بازار اخیر ذکر کرده اند.

به بیان ساده، اثر تجمعی این افزایش مکرر نرخ ممکن است بیت کوین و کریپتو را به طور کلی پایین بیاورد و این اطمینان را بدهد که سال 2022 سال بازار بد دیگری برای ارزهای دیجیتال خواهد بود. هیچ‌کس نمی‌تواند پیش‌بینی کند که قیمت‌ها چقدر کاهش می‌یابد، اما با توجه به اینکه بازار کریپتو بین دسامبر 2017 تا دسامبر 2018 تا 89 درصد سقوط کرد، بدترین وضعیت ممکن است بسیار وخیم باشد.

به عبارت دیگر، تورم ممکن است قبل از بهبود آن بدتر شود و فدرال رزرو، بانک انگلستان و اکنون بانک کانادا مجبور به اعمال بیش از سه افزایش نرخ در سال جاری شوند. اگر چنین است، پیامدهای مربوط به کریپتو ممکن است قابل توجه باشد.