منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • بانک مرکزی قزاقستان راه اندازی دو ساله گام به گام CBDC را پیشنهاد می کند

بانک مرکزی قزاقستان راه اندازی دو ساله گام به گام CBDC را پیشنهاد می کند

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

بانک ملی قزاقستان، که به عنوان بانک مرکزی قزاقستان عمل می کند، پیشنهاد کرده است که CBDC داخلی از اوایل سال 2023 قابل دسترسی باشد، با توسعه پیشرونده عملکرد و معرفی به عملیات تجاری تا پایان سال 2025.

با در نظر گرفتن نیاز به پیشرفت های تکنولوژیکی، آماده سازی زیرساخت، توسعه یک مدل عملیاتی و یک چارچوب نظارتی، توصیه می شود از اجرای مرحله ای طی سه سال اطمینان حاصل شود.

بانک ملی قزاقستان

پس از پایان دور دوم آزمایش پلتفرم ارز دیجیتال بانک مرکزی قزاقستان، بانک ملی قزاقستان (NBK) نتایج آزمایش (CBDC) را فاش کرد.

بانک مرکزی مدعی است برای اجرای رهنمودهای رئیس دولت و ارائه توصیه در مورد لزوم پذیرش ارز، مدل تصمیم‌گیری برای معرفی تنگه دیجیتال ایجاد کرده است.

آنچه که تحقیقات CBDC قزاقستان نشان داد

هدف اصلی تحقیق کشور در مورد CBDC، کشف پتانسیل فناوری برای گسترش دسترسی مردم به خدمات مالی، تقویت رقابت و نوآوری در بخش پرداخت، و تقویت توانایی کشور برای رقابت موفق در صحنه بین‌المللی بود.

در نتیجه این پروژه، ایده های کشور در مورد قابلیت فنی مفهوم تنگه دیجیتال تایید شد و آنها لیستی از مشکلات و وظایف را برای توسعه بیشتر پروژه تهیه کردند.

به گفته NBK، علاوه بر این، یک مدل اصلی به منظور تجزیه و تحلیل تأثیر تنگه دیجیتال بر اقتصاد، ثبات مالی و سیاست پولی و همچنین روش‌های مختلف نظارتی ایجاد شد.

نتایج آزمایش‌ها و یافته‌های تحقیق در مورد نیاز به نسخه جدید پول ملی فیات، تنگه، در این وایت پیپر منتشر شده توسط نهاد نظارتی گزارش شده است.

این مطالعه آزمایشی، که بر پرداخت‌های آفلاین و قابلیت برنامه‌ریزی متمرکز بود، پیشنهاد کرد که فعالان بازار و ذینفعان زیرساخت در سناریوهای مختلف گنجانده شوند، و همچنین توصیه کرد واژگان شفاف‌سازی که تنظیم‌کننده‌های کشور باید اتخاذ کنند.

در طول اولین مرحله از پروژه آزمایشی، که بین جولای و دسامبر سال 2021 انجام شد، یک نمونه اولیه برای بررسی عملی بودن ایده CBDC ایجاد شد.

در مرحله دوم که از ژانویه تا دسامبر 2022 انجام شد، پلتفرم با تنظیم دقیق بهبود یافت و آزمایش با کاربران و ذینفعان بخش مالی آغاز شد.

این بانک در گذشته گفته بود که CBDC پتانسیل گسترش در دسترس بودن خدمات مالی را دارد. این چیزی است که می‌توان از طریق اجرای یک ویژگی که امکان انجام معاملات را به صورت آفلاین و همچنین از طریق معرفی کالاها و خدمات جدید فراهم می‌کند، انجام داد.

مرحله بعدی استقرار ارز ملی دیجیتال از ژانویه آغاز می شود و در طول سال آینده ادامه خواهد داشت و در این مرحله توسعه دهندگان به دنبال ارائه راه حلی برای استفاده در معاملات تجاری خواهند بود.

در مرحله چهارم که پیش‌بینی می‌شود در دسامبر 2025 به پایان برسد، بانک در حال برنامه‌ریزی دعوت‌نامه‌ها برای تعداد بیشتری از شرکت‌کنندگان و ارائه خدمات هیجان‌انگیز جدید است.