منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • بانک مرکزی عربستان سعودی CBDC ها را برای تسویه حساب های بانکی عمده فروشی محلی بررسی می کند

بانک مرکزی عربستان سعودی CBDC ها را برای تسویه حساب های بانکی عمده فروشی محلی بررسی می کند

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

بانک مرکزی عربستان سعودی (ساما) اخیراً آزمایش مداوم خود در مورد ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) را اعلام کرده است. هدف SAMA از طریق این پروژه، درک بهتر کاربردهای بالقوه CBDCهای عمده فروشی داخلی یا ملی با همکاری بانک های محلی و فین تک ها است. با این حال، کارشناسان می گویند که CBDC ها تسویه حساب های بانکی عمده فروشی در عربستان سعودی را هدف قرار خواهند داد.

به عنوان بخشی از تعهد خود به کشف قابلیت‌ها و پتانسیل CBDC، SAMA یک ماموریت تحقیقاتی با تمرکز بر پیامدهای اقتصادی، آمادگی بازار، و برنامه‌های کاربردی سریع و در عین حال قابل اعتمادی را آغاز کرده است که یک راه‌حل پرداخت مبتنی بر CBDC ممکن است ارائه دهد.

سما برای اطمینان از دستیابی به اهداف چشم انداز عربستان سعودی 2030، قبل از پیشبرد سفر CBDC خود، سیاست، ملاحظات قانونی و نظارتی را به طور کامل ارزیابی می کند.

موفقیت این پروژه به همکاری بانک‌ها و شرکت‌های پرداخت محلی با فین‌تک‌ها، بازیگران صنعت، مشاوران شخص ثالث و ارائه‌دهندگان فناوری برای درک درست عملکرد ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) و ارزیابی گزینه‌های طراحی مختلف بستگی دارد.

فهد المبارک فرماندار سما.

سما اعلام کرد که متعهد به بررسی راه‌حل‌های CBDC به عنوان پایه‌ای برای خدمات مالی نوآورانه است که می‌تواند منجر به سیستم پرداخت ایمن‌تر شود و جرقه تحول دیجیتال در صنعت مالی منطقه را ایجاد کند.

اگرچه سما هنوز در مورد معرفی CBDC در پادشاهی تصمیم نگرفته است، اما همچنان به طور فعال در حال مطالعه مزایا و خطرات احتمالی اجرای آن است. این به آنها در انتخاب آگاهانه و تحقیقات بیشتر در مورد CBDC در جوامع بانک مرکزی کمک می کند.

قبل از اعلام این خبر، سما محسن الزهرانی را به عنوان رئیس دارایی های مجازی و نظارت بر برنامه CBDC استخدام کرد. در سال 2020، آنها آزمایشی نوآورانه به نام “پروژه Aber” با بانک مرکزی امارات انجام دادند تا بررسی کنند که چگونه فناوری دفتر کل توزیع شده می تواند پرداخت های سریع و فرامرزی را تسهیل کند.

در مجمع جهانی اقتصاد 2023، که در آن موسسات مالی درباره چگونگی نوآوری تحت فشار بحث کردند، محمد الجدان، وزیر دارایی عربستان سعودی، توضیح داد که CBDC ها ممکن است مسائل مربوط به حریم خصوصی را ارائه دهند، اما همچنان ابزارهای ارزشمندی برای کشورهای در حال توسعه هستند.