منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • بانک انگلستان پیش‌بینی می‌کند که CBDC پوند دیجیتال تا سال 2030 باشد

بانک انگلستان پیش‌بینی می‌کند که CBDC پوند دیجیتال تا سال 2030 باشد

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

بانک انگلستان و وزارت خزانه داری قرار است ایده CBDC “پوند دیجیتال” را در نقشه راهی که هفته آینده راه اندازی می شود، معرفی کنند. ارز بانک مرکزی که “بریت کوین” نامیده می شود، ممکن است تا سال 2030 مورد استفاده قرار گیرد و در کنار ارز فیزیکی سنتی قرار گیرد. با وجود این، این نگرانی وجود دارد که ارز فیزیکی در نهایت ممکن است حذف شود.

نظر بانک در مورد CBDC

اندرو بیلی، رئیس بانک انگلستان، و جرمی هانت، صدراعظم، دو سال پس از اینکه نخست وزیر ریشی سوناک، یک کارگروه را برای بررسی ایجاد ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) راه اندازی کرد، راه اندازی پوند دیجیتال را رهبری خواهند کرد.

بانک انگلستان و خزانه داری بر این باورند که در آینده به یک پوند دیجیتالی نیاز خواهد بود، با این حال، هنوز برای ایجاد زیرساخت های لازم زود است.

CBDC مبتنی بر فناوری بلاک چین است و از یک دفتر کل دیجیتال مرکزی برای ثبت نقل و انتقالات استفاده می کند. بانک انگلستان در حال حاضر با انتشار ذخایر جدید در بانک‌های تجاری به صورت دیجیتالی پول ایجاد می‌کند، اما CBDC به بانک اجازه می‌دهد ارز را به صورت دیجیتالی مستقیماً برای افراد یا مشاغل صادر کند.

با این حال، بانک انگلستان رابطه مستقیمی با مردم نخواهد داشت، زیرا به مردم اجازه افتتاح حساب در بانک را نمی دهد.

CBDC به مردم این امکان را می‌دهد که ارز دیجیتال را در دستگاه‌هایی مانند گوشی‌های هوشمند بدون نیاز به حساب بانکی نگهداری کنند، مشابه ارز فیزیکی موجود در کیف پول. بریت کوین توسط بانک انگلستان صادر خواهد شد و همان ارزش ارز فیزیکی آن خواهد بود.

بانک و خزانه داری یک مشاوره چهار ماهه راه اندازی خواهند کرد که در آن از عموم، دانشگاهیان و مشاغل دعوت می شود تا نظرات خود را در مورد راه اندازی پوند دیجیتال به اشتراک بگذارند.

دولت سال گذشته قانونی را برای محافظت از دسترسی به پول نقد تصویب کرد و بانک قبلاً اعلام کرده بود که پوند دیجیتال در کنار ارز فیزیکی قرار می گیرد و جایگزین آن نمی شود.

بانک و وزارت خزانه داری فاز «طراحی» پروژه را آغاز خواهند کرد که شامل توسعه طرحی برای ساخت و استفاده از پوند دیجیتال است.

اولین تاریخ برای راه اندازی پوند دیجیتال 2025 است و تصمیمی در مورد ادامه CBDC تا آن زمان گرفته نخواهد شد.

بحث در مورد پوند دیجیتال

بانک انگلستان استدلال کرده است که CBDC رقابت را تقویت می کند و تضمین می کند که هیچ شرکت بخش خصوصی بر بازار تسلط ندارد. CBDC همچنین به افراد اجازه می دهد تا از طریق تلفن هوشمند یا کارت به پول نقد دسترسی داشته باشند، خدماتی که به طور مشابه بانک ها تنظیم می شوند.

منتقدان پوند دیجیتال، از جمله رئیس سابق بانک انگلستان، لرد کینگ، هشدار داده‌اند که معرفی CBDC می‌تواند به نظارت دولت بر انتخاب‌های مخارج مردم یا حتی بی‌ثباتی مالی در دوره‌های استرس اقتصادی منجر شود.

لرد کینگ همچنین استدلال کرده است که معرفی یک CBDC “خطراتی را ارائه می دهد، اما مزایای آشکاری ندارد” و اینکه اکثر تراکنش ها در حال حاضر دیجیتال هستند و به خوبی توسط سیستم بانکداری تجاری فعلی ارائه می شوند.

گزارش کمیته امور اقتصادی لردها همچنین هشدار داده است که معرفی CBDC می‌تواند منجر به نظارت بیشتر دولت بر انتخاب‌های مخارج مردم شود یا در نهایت ارز ممکن است حذف شود.