منو سایت

اوضاع در خانه سولانا بدتر می شود

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

یک پروتکل مالی غیرمتمرکز (DeFi) در بلاک چین سولانا هک شد که منجر به از دست رفتن 2 میلیون دلار از دارایی های کاربر شد. به گفته منابع، یک مهاجم کنترل مالکیت پروتکل Raydium را به دست گرفت. در همین حال، این امر باعث کاهش شدید قیمت توکن سولانا (SOL) شد.

سولانا با یک سوء استفاده 7 رقمی روبرو است

این هک پس از آن صورت گرفت که سکه در پی بحران نقدینگی FTX متحمل ضررهای قابل توجهی شد. پس از این سوء استفاده، جامعه کریپتو در توییتر گزارش داد که حساب مهاجم هزاران توکن Solana را به دست آورده است. حمله این پلتفرم به دنبال یک رشته وقفه چندین ساعته در شبکه بلاک چین صورت می گیرد.

در ژوئن 2022، شبکه سولانا تولید بلوک را متوقف کرد و در نتیجه چندین ساعت از کار افتاد. این نهمین بار بود که بلاک چین متوقف شد. رادیوم با بیان این مطلب حمله را تأیید کرد:

بهره برداری از Raydium در حال بررسی است که بر استخرهای نقدینگی تأثیر گذاشته است. جزئیات بیشتر به دنبال مشخص است. درک اولیه این است که مهاجم از اختیار مالک سبقت گرفته است، اما اختیار در برنامه های AMM و مزرعه در حال حاضر متوقف شده است.

پروتکل رایدیوم

در زمان انتشار، حساب یک مهاجم حاوی حدود 2 میلیون دلار سکه رمزنگاری بود. Raydium که به کاربران امکان داد و ستد بین چندین ارز دیجیتال بدون واسطه را می دهد، یکی از برجسته ترین پلتفرم ها در اکوسیستم مشکل دار مالی غیرمتمرکز سولانا (DeFi) است.

طبق محاسبات خود، Raydium دارای حدود 45 میلیون دلار استخر تجاری است. در بیست و چهار ساعت قبل نیز حدود 4 میلیون دلار معاملات را در بیست و چهار ساعت قبل تسهیل کرد. هنوز مشخص نیست که رقم 4 میلیون دلاری شامل برداشت های نادرست انجام شده توسط مهاجم باشد یا خیر.

اوضاع در خانه سولانا 1 بدتر می شود

به دلیل پیوندهای گسترده آن با امپراتوری تجارت و سرمایه گذاری Sam Bankman-Fried، سقوط صرافی FTX تأثیر مخربی بر اکوسیستم Solana DeFi داشت.

CoinMarketCap گزارش می دهد که قیمت فعلی توکن SOL 12.82 دلار است که در 24 ساعت گذشته 7.95 درصد کاهش داشته است. $USDC، $SOL، $ZBC و $UXP از جمله توکن‌هایی بودند که توسط بهره‌بردار منتقل شدند.

بازار سولانا شکست می خورد

پیش از این، پیش‌بینی‌ها بر اساس نشانه‌های فنی پیش‌بینی می‌کردند که توکن SOL به زودی از 15 دلار فراتر خواهد رفت. سکه در روز چهارشنبه به بالاترین حد هفتگی خود یعنی 14.85 دلار دست یافت و متعاقباً روند نزولی را دنبال کرد. در این میان، جدیدترین داده ها نشان می دهد که مشارکت جامعه سولانا در شبکه های اجتماعی در شش ماه گذشته کاهش یافته است.

طرفداران Solana نگران این هستند که بوم شناسی Solana به طور کامل از اکوسیستم DeFi با توجه به رویدادهای اخیر ناپدید شود. در 15 دسامبر، DeFi and Yield App Labs، یک کسب و کار تحقیقاتی وب 3، گزارشی را در مورد سلامت اسفناک شبکه Solana منتشر کرد.

وی خاطرنشان کرد: با وجود اینکه جامعه انعطاف پذیری نشان می دهد، خود شبکه در حال مبارزه است. از نظر فعالیت‌های زنجیره‌ای، «قاتل اتریوم» که زمانی تبلیغ می‌شد، اکنون اساساً مرده است. علاوه بر این، حجم روزانه روی زنجیره سولانا به میزان خیره کننده 98.8 درصد کاهش یافته است.

در ابتدای سپتامبر، حجم روزانه زنجیره ای به طور متوسط ​​​​65 میلیارد دلار بود. بر اساس داده‌های تحلیلگران رمزارز، در حال حاضر به طور متوسط ​​روزانه تنها 742 میلیون دلار کاهش یافته است.

تنها در سه ماه، حجم معاملات بیش از 50 درصد کاهش یافته است. علاوه بر این، معاملات روزانه از بیش از 35 میلیون در سپتامبر به حدود 18 میلیون در حال حاضر کاهش یافته است. در مقایسه، تراکنش‌های اتریوم در همان بازه زمانی تقریباً 16 درصد کاهش یافته است.

علاوه بر این، تحقیقات نشان می‌دهد که کیف پول‌های فعال روزانه روی زنجیره ۵۹ درصد کاهش یافته است. در ابتدای سپتامبر، سولانا به طور متوسط ​​بیش از 852000 کیف پول فعال روزانه داشت که از آن زمان به حدود 364000 کاهش یافته است. علاوه بر این، تعداد آدرس‌های شبکه جدید روزانه تقریباً در چند ماه گذشته به نصف کاهش یافته است.

امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) در اکوسیستم سولانا به همین ترتیب محکوم به فنا است. از ابتدای سپتامبر، ارزش کل دارایی های قفل شده از 1.4 میلیارد دلار به حدود 400 میلیون دلار کاهش یافته است. به گفته DeFiLlama، کاهش 70 درصدی، کاهش عظیم TVL را از بالاترین رقم تاریخی 10 میلیارد دلاری آن در نوامبر 2021 تشدید کرده است.

از زمان سقوط FTX در اوایل نوامبر، سکه بیش از 60 درصد از ارزش خود را از دست داده است. اکثریت بازار کریپتو به طور قابل توجهی بهبود یافته و وارد فاز ادغام شده است.