منو سایت

اهمیت توکن سازی در بازارهای جهانی آب

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

چهار نیاز اساسی هر انسان غذا، آب، پوشاک و سرپناه است. این نیازها برای حمایت از زندگی بشر در سطح جهانی ضروری است. از این رو، تقاضا برای این کالاها در تمام طول سال است. با این حال، از بین این دسته‌ها، به نظر می‌رسد آب کمترین کنترل را دارد. این فقدان احتیاط و بی‌توجهی نسبت به تأمین منابع ضروری برای زندگی و امرار معاش یکی از علل کمبود آب آشامیدنی در بسیاری از نقاط جهان است.

آب باید استانداردهای خاصی را رعایت کند تا برای آشامیدن ایمن شود. آب آشامیدنی تمیز باید باشد –

  • بی رنگ و بی بو
  • شفاف
  • عاری از ناخالصی هایی مانند جامدات معلق
  • باید حاوی مواد معدنی و املاح سالم باشد
  • عاری از میکروارگانیسم های مضر

تنها 3 درصد از کل حجم آب در جهان را آب شیرین تشکیل می دهد و دو سوم آن در یخچال های طبیعی یخ زده و دیگر منابع غیرقابل دسترس گیر کرده است. بیش از دو سوم از جمعیت جهان هر سال حداقل یک ماه دوره های کمبود آب را تحمل می کنند. این شرایط جوهره یک سیستم قابل اعتماد برای ایمن سازی و ارائه این کالای ضروری در سطح جهانی را بیش از پیش آشکار می کند.

با این حال، برخلاف سایر نیازهای ضروری انسان، هیچ سیستم تنظیم شده ای برای تامین و تحویل آب آشامیدنی واقعاً تمیز وجود ندارد. در واقع، ارزش آب آشامیدنی در بسیاری از جاها خودسرانه است، مشروط به نیروهای محلی که بر تقاضا و عرضه تأثیر می گذارند. این سیستم های تامین آب تکه تکه شده ناکارآمد هستند، به طوری که برخی از مناطق دارای منابع اضافی هستند در حالی که برخی دیگر باید با دوره های کمبود دست و پنجه نرم کنند.

این ما را به موضوع اصلی خود می رساند – نمادسازی بازارهای جهانی آب.

بازارهای جهانی آب

تا کنون، تعیین یک ارزش ذاتی برای آب غیرممکن بوده است و خودسری به تامین نابرابر و دسترسی به آب آشامیدنی پاک در مناطق مختلف کمک می‌کند. آب در جاهای مختلف به اندازه ای است که مردم مایل به پرداخت هستند و در جاهایی که عرضه کم است، قیمت می تواند به سرعت از پشت بام عبور کند. این مشکل مختص کشورهای در حال توسعه نیست، زیرا تگزاس نیز در ماه های زمستان سال 2021 با کمبود شدید آب آشامیدنی مواجه شده است.

عدم استانداردسازی تنها تمایز بین آب و بقیه نیازهای اساسی انسان نیست. آب به عنوان یک منبع طبیعی در نظر گرفته می شود، در حالی که بقیه این گونه نیستند. به سختی می توان نیاز به یک سیستم آب جهانی را به چالش کشید، زمانی که این واقعیت را ثابت کنیم که منبع آب محدود است و در یک چرخه احیا کننده در سطح جهانی عمل می کند.

یک ایده انقلابی مانند بازار جهانی آب این پتانسیل را دارد که اختلاف موجود در عرضه آب آشامیدنی در سطح جهان را برطرف کند.

سیستم های آب جهانی دیجیتالی شده

سیستم های تامین آب محلی بر روی منابع آب در منطقه کار می کنند و برخی از آنها در حال حاضر سیستم های دیجیتال را پیاده سازی می کنند. دیجیتالی شدن آب عبارت است از ادغام نوآوری های فناوری مانند رایانش ابری، تجارت الکترونیک، اینترنت اشیا، هوش مصنوعی (AI)، یادگیری ماشین (ML)، بلاک چین و فناوری دفتر کل غیرمتمرکز (DLT) و غیره در جنبه های مختلف جمع آوری آب. ، ذخیره سازی و توزیع

انگیزه اولیه برای دیجیتالی شدن معمولاً اقتصادی است – کاهش هزینه های عملیاتی، بهینه سازی منابع و به حداکثر رساندن تخصیص. با این حال، سیستم های سیلد به ندرت موثر هستند، به ویژه در اکوسیستم های آبی، زیرا این سیستم ها در سطح جهانی به هم متصل هستند.

اثربخشی یک اکوسیستم جهانی به چندین واسطه و دسترسی به این منابع و داده ها بستگی دارد. حتی این سیستم ها نیز در معرض ناکارآمدی، فساد، بوروکراسی، خطاهای انسانی و دستکاری هستند.

اصول تمرکززدایی، امنیت و شفافیت ارائه شده توسط پروژه Water150 پتانسیل عظیمی را برای هر شرکت کننده (مالکان چاه، مصرف کنندگان، سرمایه گذاران و سایر ذینفعان) در یک اکوسیستم آب جهانی ارائه می دهد.

Water150 و Tokenization در سیستم های آب جهانی

فناوری بلاک چین کل صنایع را تحت تاثیر قرار داده است و کاربرد آن در سیستم تامین آب جهانی نیز گسترش یافته است. راه حل جدیدی مانند Water150 پتانسیل قابل توجهی برای حل بحران جهانی آب آشامیدنی دارد.

Water150 شرایط مورد نیاز برای حفظ یک سیستم آب جهانی کارآمد را فراهم می کند. آنها شامل –

  • قوانین، هنجارها و استانداردهای مربوط به فرآیندها و کیفیت آب
  • مکانیسم های شفافیت و ردیابی
  • قراردادهای هوشمند که بر تعاملات بین شرکت کنندگان در اکوسیستم حاکم است

پیشنهاد توکنیزه کردن آب ممکن است سوالات اخلاقی را ایجاد کند، مانند موانع دانش بالا که یک معیار حذف برای شرکت در اکوسیستم های مبتنی بر بلاک چین باقی می ماند. موضوع دیگر ممکن است در دسترس بودن این نوآوری در مناطقی باشد که فعالیت های رمزنگاری از نظر قانونی محدود شده است.

با این حال، بسیاری از منابعی که آزادانه در طبیعت ظاهر می شوند، نشانه گذاری می شوند (به عنوان مثال، طلا، نقره، الماس، و سایر فلزات گرانبها). قیمت آنها نیز توسط نیروهای بازار آزاد منحرف می شود، که پروژه Water150 هدف آن جلوگیری از آن است.

همچنین این بحث وجود دارد که آب یک منبع طبیعی ضروری است. با این حال، بازارهای خصوصی در حال حاضر در اطراف تامین آب وجود دارند و از کارایی و قیمت های تنظیم نشده توسط تامین کنندگان رنج می برند.

مزایای توکن سازی

ماموریت پروژه Water150 برای نشان دادن عرضه آب به این معنی است که آب در نهایت یک ارزش ذاتی پیدا می کند که در سراسر اکوسیستم اعمال می شود. همچنین تضمین می کند که ارزش از نوسانات شدید قیمت و نوسانات ناشی از نیروهای یک بازار کاملاً سرمایه داری محافظت می شود.

یک استاندارد جهانی مبتنی بر بلاک چین برای ایمن سازی و تحویل آب، تهدید سیستم کنترل مرکزی آب را خنثی می کند. در عین حال، از احتکار منابع آب و افزایش قیمت‌ها جلوگیری می‌کند، زیرا هر لیتر از منابع آب موجود در بلاک چین محاسبه می‌شود.

این پروژه با هدف تامین جریان 5.8 میلیارد لیتری آب از ابتدای شروع کار و افزودن تدریجی آب بیشتر به اکوسیستم برای پاسخگویی به نیازهای اکوسیستم در حال رشد بدون ایجاد کمبود آب یا نشانه‌ها، انجام می‌شود. با این حال، این مشروط به دستیابی به پوشش آب به نشانه 1:1 است.

با این محاسبه، هر توکن W150 فروخته شده در دوره پیش فروش می تواند رشد تصاعدی را تنها در سال اول تجربه کند، در حالی که قیمت اکوسیستم تنظیم می شود تا به پوشش 1:1 برسد.

یکی دیگر از مزایای شرکت در اکوسیستم، نشانه سقوط سالانه است. نشانه دراپ (که به دارندگان توکن بر اساس 1:1 برای توکن W150 نگهداری می‌شود) نشان‌دهنده ROI است که حق استفاده از آب را برای سال تقویم جدید باز می‌کند. کاربران می توانند توکن های اضافی را با سایر شرکت کنندگان در اکوسیستم برای پرداخت های فیات یا ارز دیجیتال مبادله کنند.

در نهایت، در حالی که ارزش ذاتی آب پس از رسیدن به پوشش 1:1 ثابت می ماند، دارندگان توکن می توانند توکن های اضافی خود را معامله کرده و آنها را با فیات یا سایر ارزهای دیجیتال مبادله کنند.