منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • انحلال رمزارزها بیش از 300 میلیون دلار در روز است که باعث وحشت شدید DeFi می شود

انحلال رمزارزها بیش از 300 میلیون دلار در روز است که باعث وحشت شدید DeFi می شود

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

در آخر هفته، قیمت بیت کوین به حدود 17749 دلار کاهش یافت و با تسریع انحلال ارزهای دیجیتال در بازار، قیمت اتریوم به حدود 897 دلار کاهش یافت. دو ارز دیجیتال محبوب جهان در هفته گذشته بیش از 35 درصد از دست داده اند که هر دو از موانع نمادین قیمتی عبور کرده اند.

سقوط بی‌سابقه در ارزهای دیجیتال، تعداد زیادی از اپلیکیشن‌ها و جوامع غیرمتمرکز مالی را در معرض خطر قرار داده است و برخی از آنها از استراتژی‌های غیرمعمول برای محافظت از خود در برابر سیل انحلال‌های ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند.

انحلال کریپتو باعث ایجاد وحشت در بازار بی ثبات می شود

سقوط بازار کریپتو تقریباً 70 درصد از توکن‌های با ارزش را از بین برده است. ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را برای مبارزه با تورم و ایجاد یک سیستم اقتصادی ایجاد کرد که از رکودهای سنتی بازار پس از بحران مالی 2007-2008 عملکرد بهتری داشت. با این حال، در پرتو رکودهای جهانی، ارزهای دیجیتال نتوانسته اند به وعده خود عمل کنند. این انحلال‌های عظیم کریپتو باعث از بین رفتن بیش از ۲ تریلیون دلار از سرمایه بازار دیجیتال شده است.

وقتی یک بانک معمولی خراب می‌شود، معمولاً توسط یک تیم تنظیم‌کننده SWAT کنترل می‌شود که به طور مخفیانه آن را تعطیل می‌کنند تا از گسترش هراس در سیستم مالی جلوگیری کنند. شکست یک بانک ارزهای دیجیتال در دید عموم رخ می دهد، بدون اینکه تیم نظارتی SWAT برای آرام نگه داشتن بازارها در دسترس باشد.

حتی وفادارترین حامیان نیز ظاهراً شروع به خروج از بازار کریپتو کرده‌اند و حتی سرسخت‌ترین مروجین نیز ظاهراً شروع به فروش کرده‌اند. این به دنبال سفته بازان کوتاه مدتی است که قبلا دارایی های خود را تخلیه کرده بودند.

بر اساس داده های گلاسنود، نسبت سود خروجی مصرف شده به کمترین میزان خود در یک سال گذشته رسیده است. در یک روز معین، این آمار میزان درآمد حاصل از فعالیت های بازار ارز دیجیتال در بلاک چین را در نظر می گیرد.

افزایش رقابت، عدم قطعیت و فشار شدید روی برنامه‌های DeFi به این ترکیب اضافه می‌شود. زمانی که محرک‌های دوران همه‌گیری باعث افزایش رکورد شکنی کریپتو شد، محبوبیت آن‌ها به‌عنوان منبع بازدهی بالا به شدت افزایش یافت. اکنون آنها مجبور به اتخاذ تدابیر شدید برای محافظت از خود در برابر واکنش زنجیره ای انحلال ارزهای دیجیتال هستند.

روز یکشنبه، دارندگان توکن Solend، یک شرکت فین‌تک در بلاک چین Solana، به تصاحب حساب کاربری بزرگی که در خطر انحلال قرار داشت، رأی دادند. به نظر می رسد این اولین بار در تاریخ است که چیزی به این افراطی رخ می دهد. با این حال، یک حرکت بعدی سعی در پس گرفتن آن داشت.

اولین رای حاکمیتی Solend Labs به آن “قدرت اضطراری” می دهد تا دارایی های آسیب پذیر نهنگ (حدود 20 میلیون دلار SOL) را با تراکنش های خارج از بورس (OTC) به جای صرافی های غیرمتمرکز – که در آن انحلال های مالی غیرمتمرکز (DeFi) انجام می شود، منحل کند. به طور کلی اتفاق می افتد – اگر قیمت SOL به اندازه کافی پایین بیاید که باعث خرابی شود.

به گفته تحلیلگران کریپتو، انحلال ارزهای دیجیتال روی زنجیره موقعیت نهنگ می تواند منجر به هرج و مرج در بازارهای DeFi سولانا شود. انجام این کار از طریق یک سرویس OTC به احتمال زیاد از این پیامد جلوگیری می کند. با این حال، به طور موثر قرارداد هوشمند را جایگزین می کند – یک پروتکل کدگذاری شده که Solend به طور برنامه ریزی شده برای انحلال وام گیرندگان یکدیگر دنبال می کند.

پیشنهاد دوم بیان می‌کرد که اگر تعداد زیادی از ربات‌ها شروع به رقابت برای شروع انحلال کریپتو کنند، ممکن است باعث ایجاد آشفتگی شود و شبکه Solana را تحت فشار قرار دهد. با این حال، پس از انتقادات در مورد حرکت اول، پیشنهاد دوم ارائه شد که آن را باطل می کرد و به دنبال پاسخ های جدید بود.

تا همین اواخر، اکثر مردم بر این باور بودند که تصرف کنترل حساب شخصی یک گزینه در DeFi نیست، که برخی از کاربران را به خود جذب می کند زیرا به نظر می رسد محافظت در برابر نفوذ بیش از حد توسط یک موسسه مالی سنتی یا یک دولت ظالم را تضمین می کند. با این حال، رای آن ممکن است هر عضو جدید بالقوه جامعه را ترش کند.

بازار کریپتو در وضعیت سختی قرار گرفته است

بیت کوین و اتر با سرعتی سرسام آور و بدون هیچ نشانه ای از کاهش، همچنان به سقوط خود ادامه می دهند، زیرا بازارهای ارزهای دیجیتال همچنان در آشفتگی هستند. این به دنبال نگرانی‌های فزاینده در مورد ثبات مالی در میان صندوق‌های سرمایه گذاری و شرکت‌های رمزارز است. هنگامی که قیمت کریپتوها مانند اخیراً کاهش می یابد، ضرر وثیقه می تواند منجر به فراخوانی حاشیه برای کاربرانی شود که موقعیت خود را با افزودن دارایی های اضافی تنظیم نمی کنند.

پس از اینکه وام دهندگان متمرکز ارزهای دیجیتال، شبکه سلسیوس و بابل سپرده‌ها را متوقف کردند، سقوط پیش‌بینی‌شده صندوق Three Arrows Capital باعث شد که قیمت ارزهای دیجیتال طی هفت روز گذشته دو رقمی شود. سلسیوس با تعدادی از برنامه های DeFi همکاری کرد تا به سود قابل توجهی دست یابد.

توییتر رمزنگاری پس از شنیدن وضعیت سولند فوران کرد. یک وکیل آن را “غیرقانونی” خواند، در حالی که یک شخصیت شناخته شده بازخرید مشارکت کم را به سخره گرفت. یک بنیانگذار زنجیره ای شغل هک حاکمیت صندلی از شلوار را به سخره گرفت. یک سرویس رقیب وام دهی در اتریوم ادعا کرد که این یک کیفرخواست برای DeFi در Solana است.

واکنش سرسختانه در توییتر و مطبوعات، سولند را وادار کرد تا درباره چیزها تجدید نظر کند. علاوه بر این، یک الگوی جدید ظاهر شده است. الگوهای معاملاتی فعلی در بیت‌کوین و اتر نشان می‌دهد که برخی از سرمایه‌گذاران مهم کریپتو در حال «تعقیب» نقدینگی ارزهای دیجیتال هستند تا از بیرون راندن سایر بازیگران سود ببرند.

بازار متعاقباً در نتیجه مشکلات چندین بازیگر اصلی صنعت افت کرده است. سایر سرمایه گذاران کریپتو ممکن است مجبور شوند دارایی های خود را بفروشند تا به مارجین فراخوان ها پاسخ دهند و زیان ها را پوشش دهند، که می تواند منجر به زیان های اضافی برای بازار شود. این زمستان کریپتو معمولی شما نیست. این به سرمایه گذاران سال 2008 را یادآوری می کند که چگونه ممکن است یک دومینوی ورشکستگی و اکنون انحلال ارزهای دیجیتال اضافه شده باشد.

واضح است که بازار کریپتو مشکلات خود را داشته است. جدا از پروژه های قریب الوقوع و شکست صندوق های تامینی، قیمت ها کاهش یافته است و 24 ساعت گذشته فقط اوضاع را تشدید کرده است. در نتیجه، ارزش انحلال ارزهای دیجیتال و معامله گران از بین رفته دوباره در حال افزایش است.

ارزش بازار ارزهای دیجیتال از عصر جمعه تقریباً 100 میلیارد دلار از دست داده است و در حال حاضر حدود 800 میلیارد دلار است. این آب و هوای بی ثبات تر باعث رنج قابل توجهی در میان معامله گران دارای اهرم بیش از حد شده است. به صورت روزانه، داده های Coinglass نشان می دهد که تعداد معامله گران منحل شده بسیار بالاتر از 160000 است.

مجموع پوزیشن های خراب بیش از 600 میلیون دلار ارزش گذاری شده است که بزرگترین آن در Bitmex (7.5 میلیون دلار) با استفاده از ترکیب معاملاتی ETH/USD رخ می دهد. بیت کوین تقریبا نیمی از کل نقدینگی ها (300 میلیون دلار) را تشکیل می دهد، در حالی که اتریوم با 200 میلیون دلار در رتبه دوم قرار دارد.

این واقعیت که مالکان بلندمدت احساس فشار می‌کنند، شاهدی بر کاهش تقاضا است که می‌تواند نشانه بدی برای بازار دارندگان باشد و نشان می‌دهد که حامیانی که بسیار فداکار هستند، بدون توجه به اینکه چه اتفاقی می‌افتد، از افت خارج می‌شوند. در جریان. اگر اوضاع در این هفته بهبود نیابد، بازار طی چند روز آینده تحت انحلال گسترده رمزارزها قرار خواهد گرفت.