منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • السالوادور پس از سرمایه گذاری بد بوکله در بیت کوین، اوراق قرضه 1.6 میلیارد دلاری را بازخرید می کند

السالوادور پس از سرمایه گذاری بد بوکله در بیت کوین، اوراق قرضه 1.6 میلیارد دلاری را بازخرید می کند

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

السالوادور در چنگال یخی زمستان ارزهای دیجیتال گرفتار شده است. در ماه سپتامبر، السالوادور به طور رسمی بیت کوین را به عنوان یک ارز قانونی به رسمیت شناخت. این ابتکار که توسط رئیس جمهور نایب بوکله راه اندازی شد، سازمان های دولتی و شرکت ها را قادر می سازد آن را به عنوان یک گزینه پرداخت قانونی بپذیرند.

با این حال، همه چیز طبق برنامه پیش نرفت. صندوق بین‌المللی پول و سایر نهادهای نظارتی جهانی به سرمایه‌گذاری السالوادور حمله کرده‌اند و نشان می‌دهند که شاید این انتقاد درست باشد. رئیس جمهور السالوادور برنامه خود را برای بازخرید 1.6 میلیارد دلار از بدهی های دولتی اعلام کرد زیرا وضعیت مالی کشور پس از یک سری شرط بندی های بد بیت کوین همچنان رو به وخامت است.

السالوادور برای بازخرید اوراق قرضه پس از ضرر BTC

نایب بوکله، رئیس‌جمهور السالوادور، بار دیگر در تلاش برای خرید این دیپ است. با این حال، این بار او به جای بیت کوین به اوراق قرضه کشور خود نگاه می کند. رئیس‌جمهور جنجالی روز سه‌شنبه در توییتر نوشت که دو لایحه را به کنگره السالوادور ارائه کرده است که در آنها اجازه استقراض و خرید بدهی‌های دولتی به قیمت‌های بازار را گرفته است. این ارزش در سال گذشته تا 75 درصد کاهش یافته است.

رئیس‌جمهوری که در ماه سپتامبر بیت‌کوین را در السالوادور به صورت قانونی مناقصه کرد، تاکید کرد که منابع مالی این کشور قوی است. بوکل اظهار داشت که پیشنهاد خرید شفاف، عمومی و داوطلبانه اوراق قرضه با نرخ بازار تا شش هفته دیگر آغاز خواهد شد.

نایب بوکله، رئیس جمهور سالوادور از برنامه هایی برای کاهش بدهی های دولت خبر داده است. برخی از کارشناسان بر این باورند که السالوادور در آستانه پیش‌فرض قرار دارد، بنابراین حرکت بوکله مفید است. سال گذشته، بوکل با خریدهای بی‌موقع بیت‌کوین خود توجه‌ها را به خود جلب کرد و از ثروت حاکمیتی السالوادور انتقاد کرد. سرمایه گذاری ضعیف این کشور در بیت کوین، آینده مالی این کشور را به خطر انداخته است.

برخلاف آنچه رسانه‌ها در تمام این مدت گفته‌اند، السالوادور نه تنها نقدینگی دارد که تمام تعهدات خود را در زمان سررسید پرداخت کند، بلکه تمام بدهی‌های خود (تا سال 2025) را نیز از قبل خریداری کند.

نایب بوکله

با توجه به nayibtracker.com، Bukele 2381 BTC را به قیمت 107.15 میلیون دلار خریداری کرد و حدود 50 درصد از خریدهای خود کاهش یافته است. این در مقایسه با زمانی است که او به قدرت رسید. مودیز رتبه بدهی کشور را در ماه می پس از اشاره به «ابتکارات مرتبط با بیت کوین» کاهش داد. بوکله و کابینه‌اش مخالفت می‌کنند که بازپرداخت بدهی‌های پیشنهادی به دلیل سوء مدیریت مالی است.

السالوادور پس از سرمایه گذاری بد بوکله در بیت کوین 1.6 میلیارد دلار اوراق قرضه را بازخرید می کند.
ردیاب نمونه کارها Nayib Bukele

با توجه به توییت‌های او، بوکل دارای ۲۳۸۱ بیت‌کوین است که به قیمت‌های امروزی ۵۲ میلیون دلار است. قیمت بیت کوین از زمان بالاترین قیمت خود در نوامبر گذشته که تقریباً 69000 دلار بود، 68 درصد کاهش یافته است. سرمایه گذاران و تحلیلگران بازار اقدامات وی را بی پروا و خطرناک خوانده اند که اقتصاد کشور را در معرض خطر قرار داده است.

محیط کریپتو در کشور

به گزارش بلومبرگ، پس از بیانیه Bukele، اوراق قرضه ناخواسته سالوادور با افزایش قیمت اوراق قرضه در سال 2023 بیش از 10 درصد افزایش یافت و اوراق قرضه که قرار است در سال 2025 سررسید شود، بیش از 40 درصد افزایش یافت.

این صورت‌حساب‌ها 200 میلیون دلار وام از بانک آمریکای مرکزی برای یکپارچگی اقتصادی ارائه می‌کند و از ذخایر صندوق بین‌المللی پول برای پرداخت بدهی السالوادور استفاده می‌کند. صندوق بین المللی پول مخالفت خود را با شیدایی بیت کوین السالوادور صریح اعلام کرده است. صندوق بین‌المللی پول توصیه کرد که السالوادور وضعیت ارز قانونی بیت‌کوین را در ژانویه حذف کند، زیرا بدهی این کشور “ناپایدار” بود.

با این حال، امروز به نظر می رسد که بوکله می خواهد این روایت را تغییر دهد و به سرمایه گذاران اطمینان دهد که قصد دارد بخشی از سیستم مالی سنتی باقی بماند و بتواند تعهدات خود را پرداخت کند. به گزارش Trading Economics، دولت السالوادور هدف بازپرداخت خود را مشخص نکرده است. با این حال، پرداخت سود بدهی از سال 2016 به صورت درصدی افزایش یافته است.

الخاندرو زلایا، وزیر دارایی السالوادور، گفت که این پیشنهاد نشانه قدرت مالی این کشور است. السالوادور یکی از فقیرترین کشورهای قاره آمریکا است، اما هنوز 800 میلیون دلار بدهی دارد که باید تا ژانویه پرداخت شود.

علاوه بر این، صندوق بین‌المللی پول مدت‌هاست که تشخیص داده است که بازپرداخت بدهی‌های دولتی ابزار مفیدی برای تقویت نقدینگی در بازارها و کاهش هزینه‌های استقراض است. به گفته محققان صندوق بین المللی پول، سه هدف اساسی که پشتوانه بازپرداخت بدهی های دولتی است، کاهش تعهدات بدهی، کاهش ریسک عمومی و ایجاد نقدینگی در بازارهای داخلی است.

با وجود این، بازپرداخت بدهی های قبلی تأثیر کمی بر پرداخت بدهی داشته است. بر اساس گزارش VoxEu، بولیوی در سال 1988 34 میلیون دلار از بدهی تجاری خود را بازخرید کرد اما تنها شاهد کاهش 400000 دلاری پرداخت بدهی خود بود.

بوکله به سرمایه گذاران قول ساخت بیت کوین سیتی با انرژی آتشفشانی و اوراق قرضه با پشتوانه بیت کوین را به سرمایه گذاران داد، اما اکنون ادعا می کند که می تواند امور مالی کشور را سر و سامان دهد. دو مورد اول محقق نشد. آیا این سرمایه گذاری موفق خواهد شد؟

کاهش ارزش بیت کوین ناتوانی دولت در بازپرداخت بدهی های هنگفت خود را تشدید کرده است. با این حال، از آنجایی که بسیاری به طور کلی از بیت کوین اجتناب می کنند، تأثیر قابل توجهی بر امور مالی روزمره افراد نداشته است.

علیرغم تلاش های رئیس جمهور نایب برای ترغیب مردم در السالوادور به استفاده از بیت کوین، شهروندان این کشور به طور کلی از سرمایه گذاری روی آن اجتناب کرده اند.

برخی از افراد به اینترنت دسترسی ندارند. برخی افراد قدرت ثابتی ندارند. برخی از افراد ترجیح می دهند دور بمانند یا اولین برخورد وحشتناکی داشته اند. در نتیجه، نمونه معمولی سالوادور از این نظر در پذیرش BTC شکست خورده است.