منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • افزایش وثیقه های NFT در BendDAO: آیا بازار NFT در شرف سقوط است؟

افزایش وثیقه های NFT در BendDAO: آیا بازار NFT در شرف سقوط است؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

انحلال عمده در بازار NFT بالقوه در افق است. پروتکل وام دهی وب 3 BendDAO انبوهی از دارندگان NFT را جذب می کند تا دارایی های غیرقابل تعویض خود را به عنوان وثیقه نگه دارند و وام ETH بگیرند. ترس از انحلال زمانی تشدید شد که یک نهنگ BAYC (Bord Ape Yacht Club) بیش از 10000 ETH از این سکو وام گرفت.

در حال حاضر 59 میلیون دلار (32267 ETH) NFT به عنوان وثیقه در BandDAO استفاده می شود و هر ساعت در حال افزایش است. تقریبا 85 درصد از وام ها با وثیقه های BAYC و MAYC (Mutant Ape Yacht Club) گرفته شده است.

BendDAO چیست؟

BendDAO یک پروتکل وام دهنده وب 3 برای دارندگان NFT است. دارندگان اتریوم (ETH) می‌توانند دارایی‌های خود را برای تامین نقدینگی و کسب سود (8.15 درصد در ماه آوریل) روی پلتفرم سپرده گذاری کنند. از سوی دیگر، دارندگان NFT می توانند ETH را در برابر دارایی های غیرقابل تعویض خود وام بگیرند. به گفته سازندگان پلتفرم، این امر باعث افزایش کاربرد دارایی های دیجیتال می شود.

در یک مفهوم گسترده تر، توکن های غیرقابل تعویض فقط حس مالکیت هنر دیجیتال را ارائه می دهند. با این حال، BendDAO به کاربران اجازه می دهد تا در واقع از طریق چنین دارایی هایی، فراتر از تعدیل مالکیت، مزایای پولی دریافت کنند.

کاربران می توانند تا 40 درصد از قیمت کف مجموعه را وام بگیرند. با این حال، اگر قیمت کف آن به ارزش وام نزدیک‌تر شود، پلتفرم می‌تواند NFT را نقد کرده و آن را به حراج بگذارد. در این صورت به وام گیرنده تنها 48 ساعت فرصت داده می شود تا وام را بازپرداخت کند وگرنه دارایی وی تصفیه می شود.

چرا بازار NFT ممکن است سقوط کند؟

قیمت توکن های غیر قابل تعویض به حجم بازار بستگی دارد. زمانی که حجم کلی کاهش یابد، قیمت کف تمامی مجموعه ها نیز کاهش می یابد. هر چه کف قیمت ها کمتر شود، احتمال نزدیک شدن به مبلغ وام بیشتر می شود و در نتیجه شانس انحلال افزایش می یابد.

BendDAO شانس انحلال را از طریق اصطلاحی به نام “عامل سلامت” محاسبه می کند. این نشان دهنده ایمنی NFT سپرده شده کاربر در برابر ارزش ETH قرض گرفته شده است. زمانی که ضریب سلامت به 1 رسید، دارایی های سپرده شده توسط پلتفرم به حراج گذاشته می شود. در حال حاضر، 45 BAYC روی پلتفرم وجود دارد که ضریب سلامت آنها زیر 1.2 است.

اگر NFT های با ارزش بیشتری در BendDAO به یک ضریب سلامت پایین برسند، می تواند باعث آبشار انحلال شود. چه بدتر؟ حجم روزانه توکن‌های غیرقابل تعویض در OpenSea به شدت کاهش می‌یابد، که نشان می‌دهد قیمت‌های کف نیز در شرف کاهش هستند.

BendDAO

پس از ورشکستگی پلتفرم محبوب کریپتو، سلسیوس در ماه گذشته، بازار کلی DeFi در حال حاضر از نگرانی های انحلال رنج می برد. رویداد مشابه دیگری در بازار NFT می تواند عواقب فلج کننده ای بر این صنعت داشته باشد.